fbpx

Vedci naznačili, že dinosaurov vyhubil prach: Po dopade asteroidu sa Zem na dva roky zahalila do tmy

Na prvej snímke obrázok tuhej zimy a na druhej asteroid. Zdroj: FREEPIK/standret, kjpargeter

Najnovšie štúdie dokazujú, že to, čo sme o dinosauroch a ich vyhynutí doposiaľ vedeli, môže byť nakoniec úplne inak.

Pred viac ako 66 miliónmi rokov narazil tesne pri pobreží súčasného Mexika do mora asteroid. Tento dopad je známy ako Chicxulubu, spustil globálnu vlnu zemetrasenia a megatsunami, ktoré vyhubili dinosaurov a uvrhli Zem do dlhej a temnej zimy, pripomína New York Times.

Sadza, síra a prach pohltili všetko živé

Ako však tvrdia vedci, nešlo o hlavnú príčinu vyhynutia živých tvorov na Zemi, vrátane dinosaurov. Najnovšie počítačové simulácie následkov dopadu asteroidu uvádzajú, že príčinou vymiznutia dinosaurov bol pravdepodobne prach.

Proces vymierania dinosaurov spustil kataklizmatický asteroid s priemerom 10 až 15 kilometrov. Presná povaha úderu vedcov zamestnáva už celé desaťročia. Za vinníkov sú považované rozsiahle požiare, následne sadze, sopečná erupcia a obrovské množstvo síry.

Vedci tieto udalosti pomenovali ako „presné mechanizmy zabíjania“, ktoré nasledovali po dopade. Napriek tomu ešte stále nie sú dostatočne preskúmané, uviedli belgickí autori článku uverejnenom v Nature Geoscience. Podľa nich vedci venovali príliš málo pozornosti roli potenciálnych biliónov ton prachu, ktoré sa po katastrofe dostali do ovzdušia.

Ako informuje Guardian, sadza, síra a prach sú schopné blokovať slnečné žiarenie a prispievajú k celosvetovej zime, pri ktorej zaniká vegetácia. To má, samozrejme, ničivé následky aj pre živočíchy.

Aby vedci hlbšie preskúmali role jednotlivých faktorov, predviedli simuláciu pradávnej klímy, pri ktorej zohľadnili aj merania jemných prachových častíc získaných z miesta v severnej Dakote, kde sa usadila vrstva prachu vzniknutá pri dopade Chicxulubu.

Základný chemický proces zrazu neexistoval

Podľa simulácií mohol prach po dopade ostať v atmosfér až 15 rokov. Blokovaním slnečných lúčov by už 2 000 miliardy ton mohlo zastaviť fotosyntézu na takmer dva roky a ochladiť planétu až o 15 °C, píše ČT24.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie