Po celom Slovensku sa policajti zamerali na vodičov. Preverujú, ako reagujú na signál bielej palice

Snímky z dopravnej aktivity. Zdroj: FACEBOOK/Polícia Slovenskej republiky

Prezídium Policajného zboru sa dnes (15.10.) zameriava na dopravno-preventívnu aktivitu po celom Slovensku. Preverujú si, ako vodiči zareagujú na signál bielej palice. Informuje o tom polícia na sociálnej sieti.

Hliadky dopravnej polície v spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) v utorok sledujú, ako vodiči zareagujú na signál bielej palice. Aktivita sa koná na 41 priechodoch po celom Slovensku.

„Som veľmi rada, že práve 15. októbra si môžeme pripomenúť Svetový deň bielej palce, ktorý hovorí o tom, že biela palica je nenahraditeľným pomocníkom v živote ľudí so zrakovým postihnutím. Tento deň si pripomína komunita nevidiacich a slabozrakých po celom svete,“ uviedla pre TASR manažérka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) Fričovská.

Cieľom kontroly je zdôraznenie významu bielej palice pre osoby, ktoré túto pomôcku používajú pri pohybe v cestnej premávke. „Preventívne aktivity sú kľúčové v snahe minimalizovať riziká a zabezpečiť lepšiu orientáciu a bezpečnosť týchto zraniteľných osôb na našich cestách,“ informoval riaditeľ odboru dopravnej polície PPZ Juraj Tlacháč.

Aký signál dáva nevidiaci chodec?

Signál, že nevidiaci chodec má záujem prejsť cez priechod je jednoznačný. Nevidiaci zodvihne bielu palicu do výšky pása a drží ju v tejto polohe asi tri až päť sekúnd.

„Vodič by mal zastať a takéhoto chodca by mal pustiť cez priechod. Poprosím netrúbiť na ľudí so zrakovým postihnutím, pretože oni nevedia vyhodnotiť, že vy sa ich snažíte popchnúť, aby išli cez cestu, práve pre nich je to signál, že si mávajú dať pozor a zostanú na tom priechode stáť, takisto na nich neblikať, pretože oni to nevidia,“ upozornila vodičov Fričovská.

Tlacháč zároveň vyzval účastníkov cestnej premávky, aby v jesennom období používali reflexné prvky a tým zvýšili svoju bezpečnosť. „Za deväť mesiacov tohto roka eviduje dopravná polícia 653 dopravných nehôd s účasťou chodcov, pri ktorých došlo k usmrteniu 39 chodcov, z ktorých piati boli usmrtení priamo na priechode pre chodcov,“ dodal.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie