fbpx

Po atentáte na premiéra prišlo päť podnetov na rozpustenie PS. Súd právoplatne rozpustil zatiaľ iba jednu stranu

Marian Kotleba (vľavo) a Michal Šimečka (vpravo). Zdroj: FB/Marian Kotleba, Michal Šimečka

Štátne orgány sa opäť zaoberajú podnetmi na rozpustenie politickej strany. Tentoraz ide o Progresívne Slovensko (PS). Generálna prokuratúra avizovala, že prichádzajúce podnety posúdi a vyhodnotí ich v zákonnej lehote. Informuje rtvs.sk.

Podnetov na rozpustenie strany prišlo spolu päť. Bolo to v čase po atentáte na Roberta Fica. Viacerí sympatizanti súčasnej vládnej koalície začali napríklad na sociálnych sieťach po útoku na Roberta Fica požadovať rozpustenie PS. Podľa nich totiž k incidentu viedli opozičné aktivity hnutia. medzi tie patrí napríklad organizovanie demonštrácií a kritika krokov vlády. Takzvané „alternatívne“ médiá tiež spájali Progresívne Slovensko s obvineným z útoku na Fica Jurajom Cintulom. Šéf hnutia Michal Šimečka však poprel, že by mal obvinený s hnutím čokoľvek spoločné. Píše pravda.sk.

Michal Šimečka dúfa, že generálny prokurátor nebude robiť politiku a poukázal pritom aj na blížiace sa voľby do Európskeho parlamentu.

„Dúfam, že sa podnetmi nebude zaoberať dlhšie, než je nevyhnutne nutné, a že ich odmietne,“ povedal líder progresívcov.

Podľa neho sú plne fungujúcou a najsilnejšou opozičnou stranou s najtransparentnejším financovaním.

K vyhroteniu spoločenskej situácie hnutie prispelo podľa Šimečku najmenej.

Podnet na rozpustenie politickej strany môže podať ktokoľvek. Na to, aby došlo k zrušeniu strany sa musí naplniť viacero okolností.

V minulosti zrušili Kotlebovu stranu

Generálna prokuratúra riešila v minulosti rozpustenie ĽSNS, s ktorou sa však štát napriek snahe vyrovnať nedokázal. Mariana Kotlebu odsúdili za extrémizmus, no Maroš Žilinka nepodal žalobu ani potom.  ĽSNS ale nebola prvá strana, ktorá čelila hrozbe rozpustenia. V minulosti išlo najmä o strany, ktorých predstavitelia mali problém so zákonom, chválili Jozefa Tisa a Slovenský štát a chceli zmeniť demokratické zriadenie.

Prvé problémy zaznamenala ešte v roku 1996 nová Hlinkova slovenská ľudová strana, ktorú ministerstvo vnútra odmietlo registrovať. Jedinou stranou, ktorú súd právoplatne rozpustil bola v roku 2006 Slovenská pospolitosť – Národná strana.

 

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie