Slovensko bez plynu ostať nemôže. Uvedomuje si to aj Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorý upozorňuje, že dovoz plynu cez alternatívne trasy bude znamenať zvýšenie nákladov.
Hoci momentálne nakupuje SPP plyn najmä z Maďarska, už čoskoro bude potrebné rozšíriť dovoz aj z iných krajín. Ak v roku 2025 nebude využívaná trasa cez Ukrajinu, predpokladané náklady na prepravu plynu narastú približne o 90 miliónov eur.
Krátkodobé kapacity sú drahšie
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zatiaľ neplánuje uznať zvýšené náklady na plyn ako dôvod na úpravu cien pre výrobcov tepla. Úrad pre aktuality.sk tvrdí, že nevidí zásadnú zmenu ekonomických podmienok. SPP však argumentuje, že náklady sa zvyšujú, pretože krátkodobé prepravné kapacity sú drahšie ako dlhodobé zmluvy. To znamená, že aj keď sa plyn neodoberá priamo z Nemecka, náklady na jeho dopravu stále rastú.
Prepravné trasy a ich vplyv na ceny
SPP aktuálne využíva aj prepravné kapacity z Nemecka do Českej republiky, čo sa tiež podpisuje na vyšších nákladoch. Navyše, ak bude potrebné rozšíriť nákup z ďalších krajín, môže to ešte viac ovplyvniť konečné ceny pre odberateľov. Spotrebitelia by tak mali počítať s možnými úpravami cien, najmä ak sa prepravné podmienky ďalej zmenia.
Nádej na čiastočné obnovenie dodávok
SPP však podniká kroky na obnovenie dodávok plynu cez pôvodné vstupné body, čo by mohlo zmierniť tlak na ceny. Spoločnosť sa rozhodla v januári dočasne nevyužívať niektoré prepravné poplatky a účtovať iba náklady v rámci Slovenska. To však neznamená, že v budúcnosti nepríde k ich dodatočnému účtovaniu.
Čo to znamená pre Slovákov?
Pre slovenských odberateľov to znamená, že situácia na trhu s plynom je stále neistá. Hoci SPP robí kroky na zmiernenie vplyvu vyšších nákladov, nie je možné vylúčiť nárast cien v budúcnosti. Domácnosti a firmy by preto mali byť pripravené na možné cenové výkyvy v závislosti od vývoja prepravných podmienok a dodávok.