fbpx

Pľuzgier – kedy je dobré ho prepichnúť a kedy nie?

Reklama
Prepichovať, či nechať byť? Zdroj: Harvard Health Publishing

Prepichovať, či nechať byť? Kedy je pľuzgier len nepríjemná patália a kedy veštia chorobu? Akú funkciu má tekutina vo vnútri? To všetko vie dermatologička Lucia Mansfeldová. Informujú novinky.cz.

Vyjsť si prvýkrát v nových topánkach alebo sa v tých starých vypraviť na dlhý výlet do prírody je radosť, ktorú nám občas pokazí pľuzgier. Svrbí a tlačí, občas bolí. Na koži sa pľuzgiere objavujú preto, aby ochránili jej hlbšie vrstvy pred následkami trenia a tlaku, teda pred ďalším poškodením.

V obuvi, ktorú nemáme dostatočne prešliapnutú alebo nám jednoducho nesedí, ľahko vzniká trenie. A tiež vlhkosť.

Horná vrstva alebo vrstvy kože sa následkom toho odchlípnu a vznikne tak malé vrecko plné tekutiny – plazmy, ktorá vytečie zo susedných tkanív. Pokiaľ pľuzgier nepraskne, toto „sérum“ poskytuje prirodzenú ochranu kože pod ním. Vďaka tomu sa zastaví ďalšie poškodenie a tkanivo získa čas a „priestor“ na hojenie.

Obozretnejší by sme mali byť k pľuzgierom, ktoré sú vyplnené krvou alebo hnisom, hoci ani tie nevyžadujú lekársku pomoc. V plazme sú prítomné biele krvinky, ktoré sú schopné ničiť baktérie a pomáhajú pri čistení rany, takže zapáleniu nehrozí.

Prepichovať, alebo nie? Ako kedy

Pokiaľ sa len ľahko odriete alebo „pripečiete“ na slnku, vzniknú malé pľuzgieriky, ktoré často prasknú samé. A ani si to nemusíte všimnúť. V prípade, keď sú pľuzgiere veľké a hrozí, že každú chvíľu prasknú, je lepšie ich prepichnúť tak, aby sa do rany neskôr nezaniesli nečistoty a baktérie. Môžete tak urobiť napríklad sterilnou ihlou, ale veľmi jemne.

Ihlu treba najprv vydezinfikovať, aby sme do ranky nezaniesli nečistoty alebo infekciu.

Na dezinfekciu ihly je možné použiť alkohol, prípadne špičku ihly podržte chvíľu nad plameňom. Opatrnosť je nutná kvôli prípadnému šíreniu infekcie. Následne je dobré použiť napríklad jódový roztok.

Povrch pľuzgiera je už len odlúčené tkanivo kože. Z tej sa postupne vytvorí chrasta, ktorá po nejakej dobe odpadne.

Pľuzgiere sa neobjavujú len v prípade, že si kožu poškodíme trením, tlakom, popálením alebo kvôli nadmernému UV žiareniu. Môžu odkazovať aj na chorobu.

Napríklad malým deťom sa na tvári môžu objaviť medovo žlté pľuzgieriky, ktoré poukazujú na to, že ich organizmus bojuje so streptokokom alebo stafylokokom. V tomto prípade ide o nezávažnú chorobu impetigo, avšak je infekčná a v detských kolektívoch sa často rýchlo prenáša.

Rýchlo praskajúce bolestivé pľuzgieriky, najčastejšie na chrbte, môžu poukazovať na celiakiu, prezývanú chameleón chorôb. Pľuzgiere taktiež môžu signalizovať najrôznejšie typy zápalov. Príčiny rozpozná dermatológ.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie