Pre Renátu Danekovú je skincare alfou a omegou, venuje sa jej aj na sociálnych sieťach a zdieľa tipy, ako sa vysporiadať so starostlivosťou o rôzne typy pleti. Skincare ju začala zaujímať už na základnej škole, kedy ju fascinovali modelky v časopisoch. Na strednej sa už všetko krútilo okolo katalógov Oriflame, články o pleti boli zriedkavé, avšak ak sa nejaký objavil, stal sa pre ňu inšpiráciou.
Bojuje so suchým typom pleti, takže ako sama vraví, špeciálne suchá pleť a mrazy sú strašnou kombináciou. Pri zimnej skincare by sme sa podľa jej rád mali zamerať na dôkladné čistenie, vrstvenie a neoplatí sa zabúdať ani na SPF faktor, ktorý nepatrí len na slnečné pláže, ale aj na svahy.
Čím si vás získala tematika starostlivosti o pleť? Ako to začalo?
Už v 90-tych rokoch (to som bola ešte na základnej škole) sa mi páčili modelky v časopisoch, tie ikonické dámy, a tak nejak sa to postupne nabaľovalo. Vždy ma bavili všelijaké tie „serepetičky“ ohľadom skincare, a to už na strednej škole, kedy bol výber v drogériách ešte veľmi slabý a fičali Oriflame katalógy. Akýkoľvek článok, ktorý sa vyskytol ohľadom pleti, bol wow efekt.
Oficiálne za zimu považujeme december, január a február. Kedy začať so zimnou skincare a kedy si už môžeme dovoliť prejsť na letný režim ?
Ja sa riadim teplotou vonku. Keď sa ochladí pod 15 stupňov, už cítim pnutie a vtedy viem, že by som mala už pridať výživnejšie krémy a vrstviť. To isté platí aj naopak. Pri príjemnejšej teplote už budete vidieť, že je toho na tvári až príliš veľa a vtedy môžete zvoľniť a zjednodušiť si to. Na tzv. prechodné štádium odporúčam zmeniť krém alebo pridať sérum, ak teda žiadne nepoužívate a pleť si to doslova žiada.
Ako by mala vyzerať ranná starostlivosť o pleť v zimných mesiacoch? Čo nepodceniť?
V zime nepomôže iba vyčistiť pleť a dať vazelínu, mali by ste vrstviť. Pleť môžete vyčistiť kľudne aj vodou, následne použiť toner, sérum, krém a SPF. Osobne používam mastné rich krémy, keďže voda by mi nestačila. V lete netreba toľko vrstviť, stačí základná rutina aj suchým typom – čistenie, ľahké sérum a SPF.
Podceniť by ste určite nemali slnečnú ochranu, hoci je zima. Veľa Slovákov si stále myslí, že SPF-ká stačí používať len v lete k bazénu alebo moru, ale v zime vie byť slnko ešte agresívnejšie, najmä na horách, kde sa odráža od snehu. Na svah odporúčam niečo odolné pri športových výkonoch, keď sa tvár potí, a teda v krémovej alebo penovej konzistencii.
Prečo je aj večerná skincare v zime nevyhnutná? Ako ju realizovať?
Večerná rutina je najdôležitejšia počas celého roka, nielen v zime. Po celom dni dávate dole pot, smog, mejkap. V zime máte kvôli chladu toho na tvári viac kvôli premasteniu a to treba dať, samozrejme, na konci dňa dole. Zimné obdobie je aj skvelým časom na exfoliáciu – odstraňovanie šupiniek zo sucha na tvári a suchého vzduchu. Tiež je výhoda, že sa stmieva skôr, takže si môžete dať aj skôr dole mejkap a natrieť sa – ideálne pre všetkých fanúšikov retinoidov.
Čo by ste označili za hlavné chyby, ktoré robíme?
Nepoužíva sa SPF. To je najväčšia chyba, pritom je to to najdôležitejšie celoročne. Ďalej veľa ľudí s mastným typom pleti si myslí, že nepotrebujú hydratáciu, ale práve mastná pleť je často dehydrovaná. A ak používate micelárnu vodu, tak ju vždy zmyte.
Môžeme za ochranu pred slnečným žiarením považovať mejkap s SPF?
Nie. V mejkapoch býva SPF tak 15/20, čo nie je žiadna ochrana. Je potrebné dať SPF krém a na to mejkap. Aby mejkap vyzeral dobre na pleti, musí byť hydratovaná. Mám veľmi suchý typ pleti (čo je v kombinácii so zimou hrozná kombinácia) a osvedčil sa mi práve toner/esencia hneď po vyčistení pleti, je to taká extra dávka po čistení a pred sérom. Pri zimnom mejkape uprednostnite krémovejšiu textúru pred ľahkou vodičkovou. Krémovejší mejkap je príjemný na používanie a v zime pleť pod ním pôsobí sviežejšie.
Aké dopady môže mať úplné vylúčenie ošetrovania pleti v prepojení s mrazmi?
Výsledkom môže byť vysušená, mdlá pleť, pnutie, praskanie či tvorba šupiniek. Zbytočne ju ešte viac vysušíme, mnohých môže bolieť alebo zle reagovať na chlad. Začervenanie či svrbenie je zvyčajne reakciou pleti na príliš dráždivé produkty, ktoré pleti nevyhovujú, ale taktiež sa tieto príznaky môžu objaviť, ak používate nejakého produktu veľmi veľa alebo zabúdate na hydratáciu.
Na akých mýtoch si zvyčajne vyskladáme skincare? Ktorým verí najviac Slovákov?
Takým pozostatkom z 90. rokov a začiatku tohto storočia je, že toner slúži na dočistenie pleti, vtedy to bolo akomtonikum. Dnes zabezpečuje hydratáciu po umytí vodou. Mnohí si tiež stále myslia, že SPF spôsobuje rakovinu a netreba sa chrániť, pričom opak je pravdou. Práve, keď sa nechránite pred slnečným žiarením, zvyšujete riziko vzniku rakoviny. Zbytočne si budete kupovať drahé krémy a séra, nič vám nepomôže, ak nezačnete používať slnečnú ochranu. To je niečo také, ako by ste po dvoch hodinách vo fitku išli na Mekáč. A keď už spomínam drahé krémy, je tiež mýtus myslieť si, že čím drahšia kozmetika, tým kvalitnejšia.
Osobitne by sme sa vraj mali venovať okoliu očí. Ako je to teda pri starostlivosti o túto časť pleti?
Na okolie očí nepoužívam žiaden špeciálny krém. Môžete tam použiť ten istý krém, ktorý dávate na celú tvár. Očný krém je hlavne marketingový ťah (tie krémy sú naozaj drahšie). Niektoré značky sa chránia tým, že koža okolo očí je citlivejšia. Áno, je citlivá, preto dávam na celú tvár dobrý krém a extra vrstvu SPF.
Vyhnúť by ste sa mali zbytočnému drhnutiu očí pri odličovaní. V tomto smere je určite lepšie a šetrnejšie používať odličovacie balzamy a oleje, pretože nepotrebujete drhnúť tvár tampónmi, ale používate len ruky. Na koniec, keďže sa koža pod očami rýchlejšie vysúša, vždy ju krémujte.
Aký je váš denný rituál ošetrovania pleti? Čomu sa vy osobne venujete najdôkladnejšie?
Môj skincare rituál je vlastne celkom nudný a v ničom sa špeciálne nelíši. Vyčistiť, hydratovať a chrániť. Ráno vždy finalizujem s SPF. Celoročne používam SPF 50, aj keď je pod mrakom a stačila by aj 30-tka, ale ja som v tomto fakt „Monk“. Večer používam hutnejší a výživnejší krém, keďže mám suchý typ pleti. Tieto hutnejšie krémy sa síce vstrebú do pokožky, ale aj tak je potrebné čistenie, hlavne po celom dni v práci.
S akými „hackmi“ by ste sa podelili? Čo nám uľahčí každodenné ošetrovanie pleti?
Pre niektorých to môže byť hack, pre bublinu skincare sveta dávno známa vec, ale výrazne mi to pomohlo. Meniť ráno aj večer uteráčiky na pleť. To bol pre mňa najväčší „game changer“.
Čo by ste odporučili ako prevenciu nadmerného vysúšania pleti v zime? A čo robiť, keď už s takouto komplikáciou bojujeme?
Mám rada cicakrémy. Sú hutnejšie, ale nie ťažšie, pre mňa je to ako taká páperová bunda na pleť. Na to si dávam ľahký mejkap a blendujem.