fbpx

Pivné okuliare sú mýtus. Rozsiahla štúdia ukázala, že alkohol nerobí ľudí príťažlivejšími

Na snímke pitie piva. Zdroj: freepik/master1305,fxquadro

Je známe, že alkohol výrazne pôsobí na ľudí. Ako konkrétne, vedci skúmali už veľakrát. S určitosťou vieme povedať, že často v nás búra zábrany, ktoré sme si sami určili. No dokáže alkohol spraviť ľudí atraktívnejšími?

Americký výskum efekt „pivných okuliarov“ síce spochybňuje, ale na druhej strane potvrdzuje, že pitie alkoholu môže dodať odvahu priblížiť sa k atraktívnym ľuďom. Ak by ste za normálnych okolností niekoho neoslovili, pretože by ste mali pocit, že je pre vás príliš atraktívny, pod vplyvom alkoholu by ste nad tým ani neuvažovali a rovno by ste dotyčného oslovili. Po novom však vedci prišli so záverom, že alkohol ľudí nerobí fyzicky krajšími.

Alkohol nie je elixír krásy

Pojem „pivné okuliare“ vznikol v 80. rokoch minulého storočia a stoja za ním študenti severoamerických univerzít. Napriek neoficiálnym dôkazom o tomto fenoméne sa súvislosť medzi intoxikáciou alkoholom a fyzickou príťažlivosťou systematicky neštudovala, informuje The Guardian. Predchádzajúce výskumy boli zamerané len na hodnotení fotografií ľudí za triezveho a podnapitého stavu. Štúdie ukázali, že ak efekt pivných okuliarov skutočne existoval, tak bol minimálny.

V najnovšej štúdii stavili výskumníci na osobnom stretnutí a osobnom kontakte. „Tým, že výskumný tím prinútil účastníkov veriť, že s ľuďmi z fotografií, ktoré si prechádzali, by sa v budúcnosti mohli stretnúť, sa pridal do výskumu prvok realizmu. Práve ten predchádzajúcim výskumom chýbal,“ uviedla Rebecca Monk, profesorka psychológie na Edge Hill University v Ormskirk Lancashire.

Profesori Molly Bowdringová a Michael Sayette z University of Pittsburgh pozvali 18 párov mužov, aby hodnotili atraktivitu mužov a žien, ktorých videli na fotografiách a videách. Ako informuje UPI, jedna skupina mužov dostala vodku a brusnicový džús, aby sa zvýšila koncentrácia alkoholu v krvi na hodnotu približne 0,08 %, čo predstavuje zákonný limit pre jazdu v Anglicku, Walese, Severnom Írsku a mnohých štátoch USA. Druhá skupina mužov dostala iba nealkoholický nápoj.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie