Peťo, Tomáš, Relo a Lenka. Tieto 4 mená priviedli do Piešťan poctivé remeselné pivá a založili malý pivovar ŽiWell. Ak sa im pivo nevydarí, radšej utrpia finančnú stratu, ako by mali uškodiť svojmu dobrému menu a neboja sa vo veľkom experimentovať aj so šialenými surovinami. Ich jediným cieľom je uvariť špičkové pivo, ktoré sa bude hrdo čapovať, vraví v rozhovore pre istream.sk jeden zo zakladateľov Peter Demko.
Za založením pivovaru stojí partia 4 mladých pivných nadšencov. U koho skrsol nápad pustiť sa do varenia poctivého piva?
Podnikať sme začali 12.12.2012 o 12. hodine 12. minúte a 12. sekunde a tento super dátum a čas sú asi jediné, ktoré si v živote pamätáme. Podnikať som začal s mojím kamarátom tak, že sme si otvorili komunitné a kultúrne centrum, ale na prvý pohľad to vyzeralo ako krčma so zdravou kuchyňou (smiech). Čapovali sme pivko ešte v dobe, keď bolo remeselné pivo v plienkach a bolo ho veľmi málo.
Hovorili sme si, že by bolo zaujímavé pivo aj variť, keďže sme mali slobodnú pípu a mohli sme si čapovať, čo sme chceli. Vedeli sme tak točiť rôzne pivká a mali sme aj zaujímavé množstvo vyčapovaných sudov. Prirodzene nás to viedlo k tomu, aby sme si začali variť pivo sami. Prvé odbytisko sme už teda mali, čiže videli sme v tom potenciál, keďže ten boom remeselného piva k nám vtedy ešte len prichádzal.
Našli sme ďalších dvoch kamarátov, ktorí na rozdiel od nás mali aj nejaký kapitál a zainvestovali do projektu. V apríli 2015 sme tak otvorili piešťanský pivovar ŽiWell v starej zrekonštruovanej budove pri vodnej nádrži Sĺňava a začali sme si variť vlastné pivko.
Ako vznikol názov ŽiWell?
ŽiWell vymyslela naša kamarátka, ktorá nás poznala a vedela, že sme v mladosti boli také živly. Tiež sa nám veľmi páčilo spojenie slovenského Ži a anglického Well, lebo všetko, čo robíme, robíme práve preto, aby sa ľuďom žilo lepšie. Aj v našich reštauráciách ponúkame kvalitné jedlá a naše pivá sú tiež tak kvalitné, ako to len ide. Ako majitelia si povieme, že sme vo svojom živle (smiech).
V začiatkoch ste sa nebáli označovať samých seba za učňov, ako ste sami povedali, „každá várka bola rozdielna“. Ako sa vám podarilo docieliť finálnu a stabilnú receptúru?
Na varení piva je zaujímavé to, že ak chceme mať rovnaký výsledok, niekedy musíme použiť rôzne množstvo surovín. Znamená to, že nám ku každému sladu a ku každému chmeľu prídu certifikáty, kde je množstvo hodnôt. Slad môže byť raz slabší, inokedy silnejší.
Niekedy na rovnaký typ piva minieme 240 kg sladu a keď chceme docieliť ten istý výsledok, tak minieme aj 255 kg. Stávalo sa nám, že pri pive Červená veža, do ktorého ide 6 rôznych sladov, boli tie várky rôzne. Pochopili sme, že musíme každú várku prepočítavať a hrať sa s tým, aby sme mali rovnaký výsledok.
Dnes možno povedať, že stabilné pivá v našom portfóliu sú rovnaké a majú iba drobné odchýlky, ktoré je ťažké postrehnúť.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)