Pitný režim je počas leta životne dôležitý. Kedy je však vody dosť a ako to s ňou neprehnať?

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay)

Otrava vodou nie je tak známa ako dehydratácia. Kvôli tomu môže byť ťažké odhaliť príčinu symptómov, ktoré sa môžu podobať tým sprevádzajúcim vyčerpanie z tepla alebo úpal. Keď niekto vypije veľké množstvo vody počas krátkej doby, môže to viesť k hyponatriémii, pri ktorej sa zníži koncentrácia sodného iónu (Na+) v krvi pod určitú úroveň. Môže ísť o veľmi nebezpečný stav, pokiaľ dôjde k opuchu mozgu. To vedie k tlaku na jeho určité časti a za následok to môže podľa vedcov mať kómu, záchvaty alebo smrť.

Keď človek vypije príliš veľa vody, má jeho organizmus problém udržovať správne hodnoty sodíka, čo je elektrolyt zaisťujúci rovnováhu tekutiny v bunkách. Obličky zvládnu asi jeden liter vody za hodinu, uvádza biochemik a molekulárny biológ Thunder Jalili z univerzity v Utahu.

Pri niektorých ochoreniach, ako je zlá funkcia obličiek alebo srdcové zlyhanie a zlyhanie pečene, môže tiež vzniknúť hyponatrémia. Na úroveň sodíka môžu mať vplyv aj niektoré antidepresíva a lieky proti bolesti, hovorí nefrológ Kambiz Kalantari z Mayovej kliniky. Podotýka, že piť vodu je prospešné, ale je ťažké hovoriť o nejakom prínose pitia množstvo väčšieho, než je nutné.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie