Je bežné, že si ľudia dajú kávu na prázdny žalúdok, či už kvôli nedostatku času, alebo preto, že nie sú zvyknutí na raňajky. Často sa však hovorí, že to môže byť pre žalúdok škodlivé. Je to naozaj tak? Odpovedá huffpost.com.
Dobrá správa je, že pitie kávy na prázdny žalúdok samo o sebe nie je škodlivé, keďže žalúdok sa dokáže prispôsobiť tak, aby sa ochránil. Môže však spôsobiť určité nepohodlie.
„Existuje mnoho výhod spojených s konzumáciou kávy, pokiaľ ide o tráviaci trakt,“ hovorí gastroenterológ z Louisville, Kentucky, Dr. Sunana Sohi. „Káva sa často kritizuje kvôli obsahu kofeínu a kvôli tomu, že sa dnes často pije sladená, ale v minulosti sa medicínsky využívala po stáročia.“
Sohi však vysvetľuje, že káva ovplyvňuje hladinu žalúdočnej kyseliny viacerými spôsobmi. Niektorí ľudia môžu mať problémy, najmä dyspepsiu, čo je vlastne forma tráviacich ťažkostí. Tieto problémy sa dajú zmierniť vynechaním kofeínu alebo pitím kávy spolu s jedlom.
Konkrétne, káva je kyslý nápoj. Ako vysvetľuje gastroenterologička z Bostonu, Dr. Supriya Rao, „kofeín stimuluje produkciu hormónu gastrínu, ktorý je zodpovedný za tvorbu žalúdočnej kyseliny.“ Tento hormón pomáha naštartovať proces trávenia, ale zároveň zvyšuje kyslosť žalúdka.
Okrem toho, fenoly, ktoré sa nachádzajú v káve, tiež prispievajú k zvýšenej kyslosti v žalúdku.
Ale čo sa vlastne stane, keď je žalúdok vystavený prúdu kyseliny?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)