Petra je sprievodkyňa na Islande: Vietor tu bežne prevracia autá, NEZODPOVEDNÝCH turistov odnášajú vlny

Sprievodkyňa Petra podniká horské túry na Islande, za ciele si vyberá neznáme miesta, bez davov turistov. Zdroj: Archív PT
Reklama
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Ako sa pripraviť na kúpenie v slávnych hot potoch?
  • Prečo je Island preplnený insta turistami?
  • Bez čoho sa nevybrať na túru?
  • Prečo je počasie na Islande rizikové?
  • Čo ju na islandskom počasí prekvapilo najviac?
  • Prečo sa oplatí hľadať menej známe miesta?

Cestovateľka a sprievodkyňa Petra obchádza turistami preplnené miesta a, naopak, navštevuje tie, ku ktorým si síce musíte nejaký ten kilometer vyšľapať, ale čakať vás budú výhľady, ktoré len tak niekto nezažije.

V posledných rokoch ju to viac ťahá do chladnejších a drsnejších podmienok, preto si to aj každoročne namieri na Island s ďalšími nadšencami. Kľúčové je v tomto prípade nepodceniť prípravu aj pri krátkych túrach, sledovať predpovede počasia a hlavne rešpektovať cedule, ktoré vám môžu zachrániť život.

Petra sa totiž neraz stretla s tzv. insta turistami, ktorí pre jedno selfie na Instagram neváhajú nielen vykročiť z označenej trasy, ale napríklad aj ignorovať semafory na pláži. Nehovoriac o tom, že k vodopádom sú schopní vybrať sa aj v papučiach či kroksoch, v horách ich potom miestni musia zachraňovať.

Čo vás zaviedlo práve na Island?

Čím som staršia, tým mám radšej destinácie s chladnejším a drsnejším počasím, preto bol Island jasnou voľbou. Ak počasie chce, tak dokáže poriadne potrápiť, ale potom je zase aspoň o čom rozprávať a na čo spomínať.

Hot poty sú Petrinou srdcovkou a vždy sa vyberie opačným smerom ako davy turistov. Je to zážitok, na ktorú nepotrebujete žiadnu extra prípravu. Zdroj: Archív PT

Prečo ste sa tam rozhodli premiérovo vycestovať práve začiatkom zimy?

Moja prvá návšteva prebehla v novembri 2021, kedy som si to tam neskutočne zamilovala, hlavne kvôli tomu počasiu. Paradoxne je v tom čase stálejšie než na jar. Vrcholy hôr sú síce už zasnežené, ale v údoliach je stále dych berúca jeseň, presne preto vyrážam na Island na prelome októbra a novembra. Aj v tomto roku som vyrazila so skupinkou nadšencov.

Čo vás na Islande najviac prekvapilo?

Mňa už na Islande snáď nič neprekvapí (ťuk, ťuk, ťuk). Keď nie je priaznivé počasie, jednoducho sa na túru nevydám. Riadim sa tým, že lepšie je byť pripravená než prekvapená, takže skutočne teplé a nepremokavé oblečenie a obuv sú základ. Ďalej trekingové palice, v batohu nesmú chýbať nesmeky, dostatok jedla a aj ďalšia izolačná vrstva, a to aj vtedy, keď idem len na niekoľkokilometrovú túru. Samozrejme, je nutné poznať trasu aspoň teoreticky, zistiť si, ako dlho bude trvať, kam presne sa ide alebo aká je predpoveď počasia.

Termálnych miest nájdete na Islande hromadu, no len tie, ku ktorým si musíte chvíľu vyšľapať vám ponúknu relax bez turistického návalu. Zdroj: Archív PT

 

Vo svojom cestovateľskom blogu často spomínate „hot poty“. O čo ide?

Hotpoty sú moja srdcová záležitosť a nie je nič dokonalejšie ako sa v poriadnej zime naložiť do prírodného jazierka s teplotou trebárs 39°C, a to len s kulichom na hlave. Ide o unikátny jav, ktorý je výsledkom vulkanickej aktivity a geotermálneho charakteru krajiny.

Moje asi najobľúbenejšie miesto pre termálne kúpanie je rieka v údolí Reykjadalur, čo v preklade znamená údolie horúcich prameňov. K teplej rieke musíte dôjsť cca hodinu tam a potom späť. Práve to dokáže odfiltrovať niektorých tzv. insta turistov a ešte sa mi nestalo, že by v celej rieke bolo viac ako 20 ľudí.

Ako sa pripraviť na takéto kúpanie počas zimy? Môžeme sa kúpať všade?

Žiadna špeciálna príprava asi nie je potrebná, stačí si zobrať plavky, nájsť miesto, kde je povolené kúpanie a teplota vody to umožňuje. Na Islande je nespočetne veľa termálnych prameňov a väčšinu z nich nájdete aj na mape. Pokiaľ je voda príliš horúca, upozornia vás na to cedule, prípadne môže byť prameň oplotený. Takže ak dodržiavate pokyny miestnych a nevstúpite niekomu na súkromný pozemok, môžete navštíviť množstvo takýchto jazierok alebo bazénov.

Island je plný vodopádov a nádherných výhľadov a mnohé z nich nájdete len kúsok od hlavných ciest. Zdroj: Archív PT

Čo má islandská turistika spoločné s tou našou česko-slovenskou?

My sme zvyknutí chodiť, kam sa nám zachce, niekedy aj na miesta, kde je to zakázané, napríklad v národných parkoch. Islanďania sú veľmi citliví na to, keď sa skupinka turistov vyberie mimo značenú cestu. Vtedy je vidieť, že práve vyliezli z vykúreného autobusu a v teniskách sa vydajú niekam do pustiny. A ja miestnych úplne chápem, pretože oni sú potom tí, ktorí ich musia zachraňovať v nepriaznivom počasí. Ďalšia vec sú ľadovce, ku ktorým sa môžete vydať iba s miestnym ľadovcovým sprievodcom.

S insta turistami nás podľa vás čaká strašlivá komédia. Prečo sú takou katastrofou?

Island je dobre známy tým, že tie najpopulárnejšie turistické ciele sú len pár metrov od parkovísk, takže často len vyleziete z vykúreného autobusu v papučiach alebo kroksoch a vyberiete sa k pár metrov vzdialenému vodopádu, spravíte si fotku a idete ďalej. Takýto spôsob objavovania Islandu potom komplikuje celkovú dopravu a zaplní všetok priestor pozdĺž ciest. Nedaj, Bože, keď sa takíto turisti vydajú na niekoľkokilometrový výlet. Z tohto dôvodu čím ďalej, tým viac zaraďujem do svojich ciest miesta vo vnútrozemí, ktoré sú rovnako krásne, ale horšie dostupné a tým pádom bez davov turistov. S minulou skupinkou sme sa brodili riekou a liezli po lanách až ku skrytému vodopádu. Boli sme tam sami, zatiaľ čo cca o 3 kilometre ďalej pri známom Gljúfrafossu bolo plno a čakalo sa v radoch. Island má v tomto jednu veľkú výhodu. Nech sa vyberiete kamkoľvek, máte 80-percentnú šancu, že narazíte na vodopád alebo nádherný výhľad.

Turisti často ignorujú varovania a semafory na islandských plážach len kvôli selfie, čo môže viesť až k boji o život v morských vlnách. Zdroj: Archív PT

Ako by ste opísali „najtvrdší oriešok“, ktorý vás na túrach čakal?  

Ťažko povedať. Určite ma veľmi prekvapila sila vetra. Keď u nás niekto povie, že vonku strašne fučí, tak sa to absolútne nedá porovnať s vetrom na Islande. Bola som dokonca svedkom toho, keď vietor prevrátil auto na ceste.

A čo mimo túr? Akú najnebezpečnejšiu situáciu ste zažili? 

Čierna pláž Reynisfjara je poriadne nebezpečná, je tam niekoľko výstražných cedúľ, dokonca aj semafory a vlajky. Aj tak sa ale nájdu ľudia, ktorí sú k moru až príliš blízko a ešte sa k nemu otočia chrbtom, aby si spravili super selfíčko a potom ich zo sebou odnesie vlna. V tej chvíli sa môžete len pozerať, aby ste neohrozili samých seba, a dúfať, že sa ten človek vzchopí a vylezie von z vody.

Počasie na Islande je mimoriadne nevyspytateľné a pokiaľ ide o vietor, ten tu bežne naberá takú silu, že dokáže prevrátiť aj osobné auto. Zdroj: Archív PT

Ako prebiehala túra k známej sopke Fagradalsfjall? Čo vás tam čakalo?

Tento trek bol úplne prvý v roku 2021. Vietor fúkal tak silno, že som sa mohla do tej sily oprieť a nespadla som. Cesta je dlhšia a obzvlášť v nepriaznivom počasí dokáže potrápiť. Je to pár kilometrov v mesačnej krajine, kde sa nedá nikde schovať. Úplnú lávovú explóziu som nevidela, iba bublajúcu lávu, ale bolo skvelé to sledovať. Ale určite by som rada raz na vlastné oči videla tečúcu lávu.

Tzv. insta turisti uprednostňujú známe a ľahko dostupné miesta, preto si Petra vyberá trasy, ktoré sú takmer ľudoprázdne. Zdroj: Archív PT

Ktoré miesto vám prišlo najviac podceňované?

Jedným z najkrajších miest je kaňon Múlagljúfur na južnom pobreží Islandu. Nie je veľmi známy, je dobre dostupný a ponúka krásne výhľady. Do kaňonu padajú 2 vodopády Hangandifoss a Múlafoss a za kaňonom sa týči horský masív s ľadovcami.

Čo vám z islandskej kuchyne najviac učarovalo?

Ak chcete ochutnať nejakú miestnu špecialitu, tak je potrebné počítať s vyššími nákladmi, lebo reštaurácie sú na Islande dosť drahé. Mne veľmi chutilo aj ich pečivo, ako škoricové slimáky, ale takisto som si obľúbila islandský chlieb.

Aké rady by ste nám dali pred tým, ako vycestujeme na Island? Na čo si dať pozor?

Island je nádherný a zostane vám dlho v hlave, ale človek sem musí ísť naozaj dobre pripravený. Radšej viac ako menej. Pozor by ste si mali dať aj na cestách, z ktorých dokáže počasie vytvoriť skutočne nebezpečné miesto, dodržovať rýchlosť a teda sledovať aj predpoveď počasia.

Pri plánovaní túry na Islande je kľúčové sledovať predpoveď počasia a zbytočne neriskovať ani pri kratších trasách. Zdroj: Archív PT
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Rozhovory