Štekanie je prirodzeným prejavom a súčasťou komunikácie psov s nami a okolitým svetom. Ak sa však štekanie stane nadmerným, môže to byť znak základného problému alebo jednoducho zvyku, ktorý je potrebné napraviť.
Zlepšenie tohto procesu si vyžaduje trpezlivosť, dôslednosť a niekedy aj odborný zásah. Špecialisti veterinárnej kliniky The Village Vets teraz pomáhajú majiteľom s tým, čo môžu urobiť pre svojich štvornohých priateľov doma.
Pred ponorením sa do riešenia problematiky je dôležité pochopiť, prečo náš maznáčik nadmerne šteká. Dôvodov na štekanie je veľa, napríklad strach, nuda, upútanie pozornosti, obrana územia či dokonca zdravotné problémy, píše Blikk. Rozpoznanie príčiny je prvým krokom k účinnej liečbe správania.
Všímaj si, kedy a kde tvoj pes najviac šteká. Na hostí, kvôli iným zvieratkám, alebo možno ak zostane sám? Identifikácia týchto základných príčin je kľúčom k personalizovanému prístupu k riadeniu štekania.
Tipy na zníženie nadmerného štekania
Primerané cvičenie a duševná stimulácia
Dobre vycvičený pes je pokojný pes. Pravidelná fyzická aktivita a duševná stimulácia môžu výrazne znížiť hlasitosť spôsobenú nudou alebo nadmernou energiou. Preto sa musíme svojmu miláčikovi veľa venovať, hrať s ním interaktívne hry a zaraďovať každodenné prechádzky, aby sme ho zaujali a unavili.
Tréning a pozitívne posilňovanie
Výcvik tvojho psa, aby porozumel príkazom ako „ticho“ alebo „stop“, môže byť mimoriadne efektívny. Použit pozitívne posilnenie a odmeň ho, keď poslúchne. Tento prístup dokáže nielen potlačiť štekanie, ale aj posilniť puto s tvojím štvornohým miláčikom.
Socializácia
Pravidelné privádzanie vášho psa k ľuďom a iným zvieratám môže znížiť štekanie, ktoré sa zakladá na strachu. Socializácia pomáha psíkovi lepšie sa pustiť do rôznych situácií, nestresovať sa, takže bude menej štekať.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)