fbpx

Peniaze z USA pre Ukrajinu sa zasekli. Senátom neprešiel kľúčový návrh

Líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer odpovedá na otázky novinárov vo Washingtone v stredu 31. januára 2024. Zdroj: FOTO TASR/AP

Americkým Senátom nakoniec neprešiel návrh, ktorý sa týkal sprísnenia imigračnej politiky a finančnej podpory Ukrajiny a Izraela. Americký prezident Joe Biden z toho viní exprezidenta Donalda Trumpa, ktorý mal na senátorov vyvíjať tlak.

Zamietli balík pomoci

Americkým Senátom v stredu neprešiel návrh, ktorý spájal sprísnenie imigračnej politiky s peniazmi na podporu Ukrajiny aj Izraela. Podľa agentúry Reuters republikáni zablokovali kompromis, o ktorom strany vyjednávali už celé mesiace. Demokrati sa pokúsia zaistiť pomoc Ukrajine a Izraelu tým, že o nej teraz nechajú senátorov hlasovať zvlášť.

S požiadavkou spojiť 60 miliárd dolárov (vyše 55 miliárd eur) na podporu Ukrajiny a ďalších miliárd pre Izrael a iných spojencov USA so sprísnením imigračnej politiky prišli na jeseň republikáni.

Za balík hlasovalo iba 49 senátorov, 50 boli proti. Na schválenie bolo potrebných 60 hlasov. Dohoda podľa republikánov nezhŕňala dostatočne prísne opatrenia na boj s nelegálnou imigráciou na americko-mexickej hranici.

Líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer medzičasom avizoval, že ešte v stredu chce iniciovať ďalšie hlasovanie o schválení zahraničnej pomoci za približne 96 miliárd dolárov. Toto hlasovanie by sa už podľa neho nevzťahovalo na návrh zákona o ochrane hraníc.

Otázne je, či po prípadnom schválení v Senáte balík prejde aj v Snemovni reprezentantov, v ktorej má väčšinu Republikánska strana.

Demokrati na čele s prezidentom Joeom Bidenom na neobvyklú kombináciu pristúpili, rodiaci sa kompromis sa však stretával s čím ďalej silnejšou kritikou. Mnoho členov Republikánskej strany vyjadrilo v nedeľu s balíkom nesúhlas aj napriek tomu, že doňho autori zapracovali ich viaceré požiadavky. V stredajšom hlasovaní ho nakoniec podporili iba štyria zo 49 republikánskych senátorov.

Americký prezident Joe Biden v reakcii na postoj republikánov vyhlásil, že by ho „nikdy nenapadlo, že uvidí niečo také“. Následne obvinil svojho oponenta, bývalého prezidenta Donalda Trumpa, že volal a „vyhrážal sa zákonodarcom odplatou“, ak podporí balíček, ktorý zahŕňal aj väčšie americké financovanie Ukrajiny a Izraela.

Za skutočný dôvod republikánskeho odporu voči kompromisu, ktorý ich zástupcovia sami dojednali, považujú americké médiá kampaň pred novembrovými prezidentskými voľbami. Republikáni vrátane ich pravdepodobného prezidentského kandidáta a exprezidenta Donalda Trumpa urobili zo silnejúcich problémov s nelegálnou migráciou ústrednú tému svojich vystúpení a prijatie imigračných reštrikcií za úradovanie prezidenta Bidena by ich útoky proti jeho administratíve mohlo otupiť.

Hlavný republikánsky vyjednávač dohody, senátor James Lankford, uviedol, že podľa viacerých jeho kolegov by túto záležitosť mali vyriešiť prezidentské voľby.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie