Dôchodkové fondy budú môcť po novom investovať časť majetku aj do projektov na Slovensku – od nájomných bytov až po výstavbu infraštruktúry. Novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení predstavil minister práce Erik Tomáš a podľa jeho slov má byť výhodná pre všetkých – sporiteľov, štát, aj ekonomiku.
Odborníci však upozorňujú na možné riziká a zdôrazňujú, že kľúčové bude, aby investície ostali dobrovoľné. Informuje o tom portál uzitocna.pravda.sk.
Štát chce, aby dôchodky pomohli bývaniu a diaľniciam
Novela zákona umožní dôchodkovým správcovským spoločnostiam investovať časť prostriedkov z druhého piliera aj mimo finančných trhov – do nájomného bývania, infraštruktúry, obnoviteľných zdrojov či zdravotníctva.
„Ideálny stav, ktorý by sme chceli dosiahnuť, je nasledovný: Spokojný sporiteľ, pretože bude mať zaujímavý výnos, spokojný občan, pretože sa dostane ľahšie k výhodnejšiemu nájomnému bývaniu, spokojný zamestnávateľ, ktorý môže využiť nástroj nájomného bývania, ako sociálny benefit a samozrejme aj spokojný štát, pretože tento typ investícií sa využije na území Slovenskej republiky,“ vysvetlil minister Erik Tomáš.
Koľko peňazí sa bude investovať?
Z celkového objemu približne 17 miliárd eur v druhom pilieri bude možné investovať 5 %, teda 800 až 900 miliónov eur. Zákon pritom nestanovuje povinnosť investovať – rozhodnutie ostáva na dôchodkových správcovských spoločnostiach.
Podľa Miroslava Kotova z Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) by prvou destináciou pre tieto peniaze mohlo byť nájomné bývanie, ktoré sľubuje stabilné výnosy a riešenie bytovej krízy.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)