fbpx

Pellegrini hasí Kamenického vyjadrenia o knihách. Nie sú výsadou bohatých, ale symbolom vzdelania

Prezident Peter Pellegrini zverejnil na Facebooku status v reakcii na plánované zvýšenie DPH na knihy na 23%. Vpravo minister financií Ladislav Kamenický. Foto: FB/Peter Pellegrini, TASR/Martin Baumann

Plánovaná konsolidácia verejných financií vzbudila vlnu kritiky. Peňaženky bežných občanov poriadne zaťaží zvyšovanie DPH a ďalších poplatkov. Vláda pritom reaguje, že peniaze musí hľadať po chybách predošlých vlád.

Vládni činitelia v utorok predstavili balíček konsolidačných opatrení, ktoré majú priniesť do štátneho rozpočtu stá milióny eur. Chcú tak ozdraviť verejné financie, ktoré podľa nich zanechali bývalé vlády v zlom stave.

Jedným z opatrení je aj zvýšenie dani z pridanej hodnoty (DPH) na knihy. Z pôvodne navrhnutých 10% sa napokon publikácie zaradili do kategórie s najvyššou DPH, a to 23 percent. Minister financií Ladislav Kamenický vyhlásil, že „Knihy sú doménou väčšinou bohatších vrstiev obyvateľstva“. Svoje tvrdenia podložil štúdiou Inštitútu finančnej politiky, ktorá funguje pod taktovkou jeho rezortu, píše Refresher.

Reakcie nenechali na seba dlho čakať a jeho slová mnohých pobúrili. Po masívnej kritike museli situáciu v stredu hasiť, pričom Kamenický už svoje tvrdenia korigoval a vysvetlil, že knihy napokon nepovažuje za doménu bohatých.

Za toto nešťastné vyhlásenie sa mal podpísať aj veľký tlak na ministra, ktorý musel pripraviť balík opatrení s čo najnižším zásahom na nízkopríjmové vrstvy obyvateľstva.

„Povedal som, že podľa analýzy sa ukazuje, že vyššie príjmové skupiny vynakladajú viac peňazí na knihy. Nikdy som nepovedal, že ľudia s nižšími príjmami nepotrebujú mať knihy,“ zdôraznil.

Ohradil sa voči komentárom, že mu nezáleží na vzdelaní. „Som prvý, kto by chcel čo najmenšiu daňovú záťaž na knihy, som prvý, ktorý si želá čo najviac vzdelanú spoločnosť,“ vyhlásil. Poukázal pritom na to, že pri učebniciach sa DPH znížilo z desiatich na päť percent.

Ministra školstva Tomáša Druckera návrh zvýšiť DPH na knihy neteší, ale taktiež poznamenal, že je to „daň za účet, ktorý zanechali predchádzajúce vlády“. Dodáva, že Kamenického vyjadrenia o knihách vyzneli podľa neho nešťastne, je však presvedčený, že minister nepovažuje knihy za luxus, ktorý patrí bohatým.

Minister spravodlivosti Boris Susko k návrhu zvýšenia sadzby DPH na knihy pripomenul, že Kamenický vychádzal z analýzy ministerstva, ani on si však nemyslí, že by minister financií robil z kníh záľubu bohatých a negoval ich význam pre vzdelávanie.

Rovnaký názor má aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD), ktorý utorkové vyjadrenia financmajstra pripisuje časovému a vecnému stresu pri tvorbe nevyhnutného konsolidačného balíčka. „Nerobte z neho sociálneho netvora,“ vyzval. Zároveň naznačil, že zvýšená sadzba na knihy ešte nemusí byť definitívna. „Myslím si, že sa o tom ešte v koalícii porozprávame,“ dodal.

Samotný minister financií sa chce k záležitosti vyjadriť po vláde. „Veľmi rád sa k šíreniu hejtu vyjadrím, máte sa na čo tešiť,“ uviedol smerom k novinárom.

Na plánované zvýšenie DPH na knihy reagovala v statuse hlava štátu. Prezident Peter Pellegrini zverejnil na Facebooku status, v ktorom vyzdvihol dôležitosť knihy, ktorú nenahradí žiadna technologická vymoženosť digitálnej doby.

„Nič nenahradí pocit, keď môže človek siahnuť do knižnice, vytiahnuť z nej knižku, nadýchnuť sa jej vône a potešiť sa z jej obsahu alebo sa dozvedieť niečo nové.“

Pellegrini zároveň tvrdí, že knihy predstavujú symbol vzdelania, a preto nechce, aby boli prisudzované len bohatým ľuďom. „O úspechu človeka by mal rozhodovať jeho talent a schopnosť tvrdo na sebe pracovať – a nie to, či sa narodil do bohatej alebo chudobnej rodiny.“

Podľa neho by „štát so silným sociálnym cítením mal vytvárať podmienky, aby vzdelanie aj v podobe kníh bolo všetkým čo najdostupnejšie a aby mal vďaka nemu v živote každý rovnakú štartovaciu čiaru.“

V statuse nezabudol podporiť slová vládnych činiteľov, ktorí nutnosť zvýšenia DPH na rôzne komodity pripisujú chybám predošlých vlád, za ktoré teraz musíme tvrdo platiť. „Len si musíme dať pozor, aby sme si touto platbou neničili aj vlastnú budúcnosť.“

Poslanec za hnutie Slovensko, Jozef Pročko, zverejnil na svojom profile fotografie zo statusov ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, ktorý dávnejšie označil DPH za „najzlodejskejšiu daň, akú od ľudí môže vyberať“.

Poslanec za hnutie Slovensko, Jozef Pročko, zverejnil na svojom profile fotografie statusov ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, ktorý sa dávnejšie vyjadroval negatívne na adresu zvyšovania DPH. Foto: FB/Jožo Pročko NRSR Slovensko

Napríklad v roku 2022 sa dušoval, že „zníži daň pre všetkých a na všetko“. Jeho vtedajšie slová mu však teraz pripomínajú voliči v komentároch.

Poslanec za hnutie Slovensko, Jozef Pročko, zverejnil na svojom profile fotografie statusov ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, ktorý sa dávnejšie vyjadroval negatívne na adresu zvyšovania DPH. Foto: FB/Jožo Pročko NRSR Slovensko

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie