Aby cibuľa zostala čerstvá a chrumkavá, skladujte ju na chladnom, suchom a dobre vetranom mieste. Tiež ich držte ďalej od zemiakov, pretože plyny a vlhkosť, ktoré uvoľňujú, môžu spôsobiť, že sa zrýchli proces ich uvoľňovania.
Po cibuli aj cesnak
Podobne aj cesnak môže pri skladovaní v chladničke v dôsledku chladného a vlhkého prostredia pučať, vytvárať plesne a zmäknúť. Chladenie tiež ovplyvňuje jeho prirodzenú chuť, čím sa časom stáva menej účinným.
Cesnak najlepšie skladujte na chladnom a tmavom mieste s dobrou cirkuláciou vzduchu. Suché miesto vo vašej špajze alebo zásobníku na cesnak funguje dobre, aby si dlhšie zachoval svoju chuť a textúru.
Chlieb náš každodenný…
Veľa ľudí si tiež zvyklo skladovať chlieb v chladničke. Hoci sa to môže zdať ako dobrý nápad, realita je taká, že nízke teploty spôsobia, že chlieb zatuchne oveľa rýchlejšie.
Chladnička urýchľuje proces kryštalizácie škrobu, ktorý chlieb vysušuje a robí ho tvrdším a tvrdším. Namiesto toho uchovávajte chlieb pri izbovej teplote v chlebníku alebo papierovom vrecku, aby si zachoval mäkkosť.
Ak máte viac chleba, ako dokážete zjesť v priebehu niekoľkých dní, zvážte jeho zmrazenie. Mraznička zachová svoju čerstvosť bez zmien textúry spôsobených chladením.
Expert vysvetlil: „Správne skladovanie potravín nie je len o chuti – môže vám tiež ušetriť peniaze a predchádzať plytvaniu. Čím menej často musíte vymieňať pokazené veci, tým viac môžete zväčšiť rozpočet na potraviny. Správne skladovanie udrží potraviny dlhšie čerstvé, čo znamená menej ciest do supermarketu a vyššiu hodnotu toho, čo kupujete.“
Dodáva, že „aby ste predišli plytvaniu, skúste vytvoriť rotačný systém pre tieto potraviny pri izbovej teplote. Uchovávajte novšie položky za staršími, aby ste spotrebovali to, čo je najzrelšie ako prvé. Ak máte dávku paradajok, ktoré sú takmer príliš zrelé, urobte z nich omáčku alebo polievka. A rozdelenie chleba, ktorého nespotrebovanú polovicu dáte do mrazničky vás môže zachrániť pred vyhodením plesnivých zvyškov.“