Päť dní po ničivom zemetrasení v Japonsku zachránili spod trosiek 90-ročnú ženu

Reklama
Príslušníci záchranných zložiek odnášajú 90-ročnú ženy, ktorú vytiahli živú spod trosiek zrúteného domu po piatich dňoch od silného zemetrasenia v západojaponskom pobrežnom meste Suzu v sobotu 6. januára 2024. Zdroj: FOTO TASR/AP

Deväťdesiatročnú ženu sa podarilo v sobotu živú vytiahnuť spod trosiek po piatich dňoch od silného zemetrasenia, ktoré postihlo Japonsko. Zahynulo pri ňom najmenej 126 ľudí, informuje TASR podľa agentúry DPA.

Ženu našli pod troskami zrúteného domu v západojaponskom pobrežnom meste Suzu, spresnila japonská tlačová agentúra Kjodo.

DPA pripomína, že pri pátraní po preživších po prírodnej katastrofe je kľúčových prvých 72 hodín. Všetkým, ktorých sa nepodarí v tomto čase zachrániť, sa drasticky znižuje šanca na prežitie.

Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,6 postihlo Japonsko na Nový rok. Počet obetí stúpol na najmenej 126, pričom nezvestných je podľa agentúry Kjodo naďalej vyše 200 ľudí.

Zemetrasenie spôsobilo tiež rozsiahle materiálne škody a požiare najmä v najťažšie postihnutej prefektúre Išikawa. Dodávky humanitárnej pomoci sú sťažené v dôsledku množstva zničených ciest. V núdzových prístreškoch v Išikawe zostáva naďalej približne 30.000 ľudí, cituje DPA.

Pátracie akcie skomplikuje sneh

Už v nedeľu má Japonsko zasiahnuť sneženie. K najpostihnutejším patrí mesto Wadžima v prefektúre Išikawa, ktorá leží na ostrove Honšú na pobreží Japonského mora. Zrútilo sa tu množstvo budov, viac ako dvesto domov zachvátili plamene.

Záchrana preživších je podľa ministerského predsedu Kišidu závodom s časom. Do oblasti postihnutého polostrova Noto vláda vyslala tisíc príslušníkov ozbrojených síl. Záchranné práce ale komplikujú značne poškodené či zablokované cesty. Kvôli prasklinám na pristávacej dráhe muselo byť tiež uzavreté jedno z letísk v oblasti.

Prerušená je aj veľká časť tunajšej železničnej a lodnej dopravy, uzavreté sú štyri rýchlostné cesty. Jadrové elektrárne v oblasti zatiaľ podľa úradov fungujú normálne. V roku 2011 zemetrasenie a cunami výrazne poškodili japonskú jadrovú elektráreň Fukušima, čo viedlo k jednej z najhorších jadrových havárií histórie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie