V nasledujúcich dňoch dorazia na účty slovenských poslancov vyššie výplaty, ktoré sa zvýšia o niekoľko stoviek eur. Tento krok vyvoláva vlnu kritiky zo strany opozície, ktorá upozorňuje na to, že v čase hospodárskej krízy by platy poslancov mali zostať zmrazené. Opozícia preto predložila návrh na udržanie výšky platov z minulého roka a požaduje okamžité rokovanie o tejto téme.
Koalícia však tvrdí, že technicky nie je možné zmraziť platy poslancov ešte v tomto roku, a že tento krok by sa dal uskutočniť až od budúceho roka. V minulosti sa podobný krok uskutočnil viackrát, najmä počas ekonomických ťažkostí a hospodárskych kríz. Platy poslancov sa vypočítavajú ako trojnásobok priemernej mesačnej mzdy za predchádzajúci rok, ktorá v minulom roku dosiahla sumu 4 076 eur. Informuje STVR. Tento rok by sa mala zvýšiť na 4 572 eur.
K tejto sume sa pridávajú aj paušálne náhrady, ktoré sa líšia v závislosti od miesta bydliska poslanca. Poslanci zo Bratislavy majú vyššie náhrady ako ich kolegovia z iných regiónov.
Opozícia, vrátane poslanca Júliusa Jakaba z hnutia Slovensko, zdôrazňuje, že parlament v uplynulých mesiacoch nezasadal, a preto nie je dôvod na zvyšovanie platov.
Jakab vyjadril presvedčenie, že vzhľadom na to, že poslanci neplnili svoje povinnosti, by mali byť ich platy zmrazené. Opozícia tiež poukazuje na negatívne dopady konsolidácie a rastúce ceny na obyčajných ľudí, pričom považuje za nemorálne, že vláda nedokáže pristúpiť k zmrazeniu platov poslancov.
Naopak, šéf poslaneckého klubu Hlasu-SD, Robert Puci, reagoval na opozičný návrh s tým, že nemá žiadnu logiku. Pociťuje, že opoziční poslanci nemajú právo určovať predsedovi Národnej rady, aké návrhy predloží. Podľa Puciho by sa mal predseda Národnej rady rozhodnúť, či predloží návrh na zmrazenie platov poslancov v rámci koalície.
Predstavitelia Progresívneho Slovenska (PS) pred týždňom iniciovali stretnutie predsedov poslaneckých klubov, aby sa koalícia dohodla na vlastnom riešení tejto situácie. Poslanec PS Martin Dubéci upozornil, že by bolo nešťastné, ak by sa celý proces skončil iba neúčinným návrhom opozície a nebolo by prijaté konkrétne riešenie.
Nezaradený poslanec Miroslav Radačovský sa nebráni zmrazeniu platov, avšak vyčkáva na rozhodnutie parlamentu. Pokiaľ by k zmrazeniu platov neprišlo, sľubuje, že zvýšenú sumu, ktorú by dostal, daruje.
V rámci koalície však stále nie je jasná zhoda na tom, či platy poslancov zmraziť, a diskusia o tejto téme stále pokračuje.