Parazit, ktorý sa správa ako zhubný nádor, napáda Slovákov. Lucia prežila kvôli nemu operáciu, ktorá ju takmer zabila

Lucia začala mať viaceré zdravotné problémy
Lucia začala mať viaceré zdravotné problémy. Zdroj: Unsplash/JC Gellidon, Alexander Andrews
Reklama

Každý z nás sa môže stretnúť s malou, ale veľmi nebezpečnou pásomnicou líščou, ktorá je známym parazitom s mimoriadne zákerným správaním. Tento parazit sa v podstate správa ako zhubný nádor, ktorý sa usadzuje v organizme a spôsobuje vážne zdravotné problémy. Hlavnými nositeľmi tohto nebezpečného parazita sú líšky, ktoré ho vylučujú svojím močom a trusom. Infikovať sa môžete nielen v lese, kde sa pohybujú tieto zvieratá, ale aj vo vlastnej záhrade, ak napríklad skonzumujete neumyté ovocie alebo zeleninu, na ktorých sa môžu nachádzať vajíčka pásomnice. Stačí veľmi malý kontakt a riziko nákazy sa stane realitou.

Pásomnica líščia, nebezpečný parazit, ktorý sa môže vyskytovať na celom území Slovenska, je najčastejšie rozšírená v severných oblastiach Žilinského a Prešovského kraja. Informovali sme o tom aj v článku na istream.sk. Tento parazit preferuje chladné a vlhké prostredie, kde jeho vajíčka prežívajú dlhšie, kým sa nakazí medzihostiteľ, ako je hlodavec. Podľa Martiny Miterpákovej zo Slovenskej akadémie vied, v rokoch 2000 až 2015, počas výskumu v Žilinskom kraji, bolo až 60 až 80 % líšok infikovaných pásomnicou, zatiaľ čo celkový počet na Slovensku sa pohyboval medzi 20 až 30 %. Informuje portál Plus JEDEN DEŇ.

Líšky sa čoraz častejšie dostávajú aj do oblastí miest a obcí, čím zvyšujú riziko prenosu tohto nebezpečného parazita.

Zdroj: Unsplash/Erik Mclean

Ako upozornil Alojz Kaššák, hovorca Slovenskej poľovníckej komory, líšky môžu využívať detské pieskoviská na zakopávanie trusu a moču, čím zvyšujú riziko kontaminácie. Okrem toho sa pásomnica líščia môže preniesť aj pri práci v záhrade, ak je pôda kontaminovaná.

Pásomnica líščia (Echinococcus multilocularis) spôsobuje u človeka veľmi závažné ochorenie nazývané alveolárna echinokokóza, ktorá najčastejšie napáda pečeň. Tento parazit vytvára v pečeni mnohopočetné cysty, ktoré môžu šíriť infekciu do iných orgánov prostredníctvom krvi, čím sa podobá metastázovaniu pri rakovinových ochoreniach. Neliečená echinokokóza môže viesť k smrti v priebehu 10 až 15 rokov od nákazy. Prvý prípad pásomnice líščej bol na Slovensku potvrdený v roku 1999, a od vtedy sa objavilo niekoľko desiatok diagnostikovaných prípadov, pričom väčšina z nich bola zistená náhodne.

Náhodné stretnutie

Lucia (43) z Hriňovej sa s nebezpečnou pásomnicou líščou stretla pred šiestimi rokmi úplnou náhodou. Zdravotné problémy, ktoré začala pociťovať, sa zdali bežné, no keď začala mať časté bolesti medzi rebrami a zle sa jej hojili rany, rozhodla sa vyhľadať odbornú pomoc.

S jej problémami sa začalo v okamihu, keď sa jej menštruácia začala objavovať každé dva týždne, čo ju priviedlo ku gynekológovi. Po vyšetrení bola diagnostikovaná s veľkou cystou na vaječníku. Po liečbe sa síce cysta stratila, ale následne sa objavili silné bolesti, ktoré ju priviedli až na pohotovosť. Tam jej zistili nielen opätovný výskyt cysty, ale aj nález na pečeni, ktorý mal veľmi vážne následky.

Po vyšetreniach a CT snímkach v Banskej Bystrici, kde jej v decembri 2018 potvrdili infekciu pásomnicou líščou, začala náročná liečba. Lekári jej okamžite predpísali lieky, ktoré mali zastaviť šírenie parazita. Liečba však mala závažné vedľajšie účinky, ktoré Lucia prirovnávala k chemoterapii. Predovšetkým však bolo potrebné urgentne vykonať operáciu na odstránenie ložiska parazita, ktorá bola naplánovaná na apríl 2019. Lucia si vybrala Fakultnú nemocnicu F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, no počas čakania na operáciu sa jej stav rapídne zhoršil, a lekári sa obávali, že operácia môže skončiť tragicky. Svedomím jej zúrivého boja o život boli jej myšlienky na štyri roky starú dcéru, ktorá potrebovala jej prítomnosť.

Počas náročnej operácie museli lekári odstrániť tri štvrtiny pečene, časť bránice, žlčník, pravú nadobličku a časť dolnej dutej žily, pričom celý zákrok trval osem hodín. Keď sa Lucia prebrala, zistila, že jej telo začalo reagovať na operáciu nečakaným spôsobom. Jej obličky nepracovali správne, čo spôsobilo, že jej telo zadržiavalo vodu a Lucia mala o 10 kíl viac. Po štyroch dňoch sa musela podrobiť ďalšej operácii kvôli veľkej zrazenine v rekonštruovanej žile, ktorú nakoniec museli odstrániť.

Zdroj: FB/Marcela Fuknová

Telo si začalo vytvárať alternatívne cievne prepojenia, čo malo za následok, že jej prsty na rukách a nohách sa zle prekrvovali a pri chlade jej modrali aj pery.

„Veľký kus pečene, žlčník, jedna nadoblička, časť hornej dutej žily, časť bránice a vaječník – o všetky tieto orgány prišla 36-ročná Lucia pri 8 hodinovej operácii, aby prežila nákazu pásomnicou líščou. Život jej zachránili banskobystrickí chirurgovia. Tento parazit je veľmi nebezpečný,v tele vytvára cysty a správa sa ako rakovina -napáda stále nové orgány,“ píše Marcela Fuknová, jojkárska redaktorka zdravia na sociálnej sieti.

Po operácii čelila Lucia extrémne náročnému obdobiu, počas ktorého bola veľmi slabá a závislá na pomoci svojej matky. Na psychiku to bolo veľké zaťaženie, najmä keď sa musela vysporiadať s ďalšími zdravotnými problémami spôsobenými liekmi. Po takmer deviatich mesiacoch sa začala vracať k bežnému životu, aj keď jej telo bolo stále zraniteľné. Po šiestich rokoch od operácie sa Lucia stále pravidelne sleduje u lekárov, no dnes už chodí na kontroly len raz ročne a dokonca sa vrátila aj do práce. Hoci sa nedá povedať, že by bola úplne vyliečená, považuje sa za žijúci zázrak, ktorý prekonal extrémne ťažkú životnú skúšku.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie