Na juhu sa počet kamiónov vstupujúcich do vojnou zničeného pásu minulý týždeň znížil na iba 85 za deň.
„Tieto by okamžite pomohli,“ povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Matt Miller vo štvrtok, keď sa ho CNN pýtala na potenciál pre vykonávanie výsadkov.
„Skutočným riešením je však pokúsiť sa dosiahnuť – alebo by som mal povedať – dosiahnuť dohodu, ktorá by dramaticky zvýšila tok pomoci a pomoci s problémami s distribúciou a s problémami, ktorým čelia civilisti,“ povedal Miller na brífingu oddelenia.
Začiatkom tohto týždňa Jordánsko, Egypt, Spojené arabské emiráty, Katar a Francúzsko vysadili humanitárnu pomoc na rôzne oblasti v pásme Gazy na znak toho, aká zúfalá sa situácia stala.
Vysokí americkí predstavitelia opakovane naliehali na izraelských predstaviteľov na osobných stretnutiach o naliehavej potrebe otvorenia ďalších priechodov.
„Ide o otázku života a smrti,“ povedala správkyňa USAID Samantha Powerová, ktorá sa v stredu stretla s premiérom Benjaminom Netanjahuom a izraelským ministrom obrany Yoavom Gallantom.
Okrem toho prebiehajú diskusie s Izraelom a ďalšími zainteresovanými stranami o potenciálnom námornom koridore pre humanitárnu pomoc do Gazy, ale aby bol koridor skutočne funkčný, bolo by potrebné vyriešiť množstvo logistických problémov, povedal americký predstaviteľ CNN.
Hovorca Pentagonu nemohol okamžite poskytnúť ďalšie podrobnosti o tom, kedy dôjde k výsadkom, aké lietadlá budú použité alebo aký typ pomoci bude poskytnutý. Keďže myšlienka v posledných dňoch nabrala na sile, analytici poznamenali, že lietadlá nemôžu prepravovať toľko materiálov ako konvoj nákladných áut alebo lodí.
Oznámenie prichádza deň po tom, ako boli desiatky Palestínčanov zabitých pri hľadaní pomoci v Gaze, čo vyvolalo nový tlak na prímerie a opätovnú kritiku Izraela. Zdravotníci v Gaze uviedli, že izraelskí vojaci strieľali do davu, pričom zabili viac ako 100 ľudí a ďalších 700 zranili.