Pakistan podnikol útoky proti militantom v Iráne. Hlásia sedem obetí

Reklama
Policajti prehľadávajú auto pred hlavným vstupom pakistanského ministerstva zahraničných vecí v Islamabade 18. januára 2024. Pakistanské letectvo v noci na štvrtok podniklo sériu náletov na pozície povstalcov v Iráne. Zdroj: FOTO TASR/AP

Pakistan v noci na štvrtok zaútočil na ciele v iránskej provincii Sístan a Balúčestán, ktorá leží na hraniciach oboch krajín. Informujú o tom agentúry AFP a Reuters, podľa ktorých pri jednom z výbuchov zomreli tri ženy a štyri deti. Irán predtým v týždni podnikol vzdušné údery na území Pakistanu, čo Islamabad tvrdo kritizoval a varoval pred vážnymi následkami.

Zdroj z pakistanských spravodajských služieb AFP povedal, že sa útok zameral na balúčske povstalecké skupiny v oblasti na juhovýchode Iránu. Reuters s odvolaním sa na pakistanský spravodajský zdroj zase píše, že pri údere hranicu oboch krajín prekročili pakistanské lietadlá.

Pakistanské ministerstvo zahraničia útok potvrdilo a zdôvodnilo ho národnou bezpečnosťou. Islamabad tvrdí, že pri úderoch zomrelo niekoľko teroristov. Teherán zatiaľ informuje len o úmrtí civilistov, z ktorých ani jeden podľa neho nemal iránske občianstvo.

Irán v týždni útočil na území Pakistanu na dve základne balúčskej militantnej skupiny Džajš al-Adl. Podľa Islamabadu prišli o život dve deti, tri dievčatá utrpeli zranenia.

Militantná sunnitská skupina Džajš al-Adl (Armáda spravodlivosti) bola založená v roku 2012 a v poslednej dobe stupňuje cezhraničné útoky proti iránskym bezpečnostným silám, a to vrátane bombových útokov a únosov.

Džajš al-Adl tvrdí, že sa usiluje o širšie práva a lepšie životné podmienky pre menšinu Balúčov v prevažne šiitskom Iráne. Teherán proti ozbrojencom v pohraničí dlhodobo bojuje, ale úder pomocou rakiet a dronov bol bezprecedentný.

Irán v posledných dňoch útočil aj na ciele v Sýrii a Iraku, ktorý sa kvôli tomu obrátil na OSN.

Teherán a Islamabad sa často navzájom obviňujú z toho, že dovoľujú militantom operovať z územia toho druhého a podnikať na území druhého štátu aj útoky. Zriedka sa však stáva, e sa účastníkmi takejto konfrontácie stajú aj oficiálne ozbrojené sily.

Najnovší vývoj vo vzťahoch medzi Pakistanom a Iránom je ďalšou z kríz na Blízkom východe, kde Izrael v Pásme Gazy vedie vojnu proti radikálom z palestínskeho hnutia Hamas a kde jemenskí propalestínski húsíjskí povstalci útočia na obchodné lode v Červenom mori.

Vzťahy medzi oboma krajinami sa pritom v poslednom čase začali zlepšovať. Len v utorok sa na Svetovom ekonomickom fóre v Davose stretli iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján a dočasný pakistanský premiér Anwár ul-Hak Kákar. Irán a Pakistan uskutočnili aj spoločné námorné cvičenie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie