Obnoviteľné zdroje energie sa v minulom roku podieľali na celosvetovej výrobe elektrickej energie rekordnými 30,3 %. To bolo o 0,9 percentuálneho bodu viac ako v predchádzajúcom roku. Podľa správy, ktorú zverejnil inštitút Ember, je dôvodom nárast kapacity solárnych a veterných elektrární. Informuje o tom portál idnes.cz.
Zníženie využívania fosílnych palív a emisií v energetike sa považuje za základný predpoklad splnenia globálnych cieľov v oblasti klímy. Viac ako 100 krajín sa na minuloročnom klimatickom samite COP28 v Dubaji dohodlo, že do roku 2030 strojnásobia kapacitu obnoviteľných zdrojov energie. Podľa inštitútu Ember by sa tento cieľ mal splniť.
Čína sa v minulom roku podieľala na celosvetovom prírastku solárnej a veternej kapacity viac ako polovicou. Celková výroba energie zo slnečnej energie vzrástla vlani o 23,2 % a z veternej energie o 9,8 %. Výroba energie z vodných elektrární však bola najnižšia za posledných päť rokov, najmä v dôsledku sucha v Číne a iných krajinách.
Výpadok vo výrobe elektrickej energie z vodných elektrární bol pokrytý zvýšením výroby energie z uhlia. Väčšinu, konkrétne 95 %, tvorili štyri krajiny najviac postihnuté suchom – Čína, India, Vietnam a Mexiko. Výroba elektrickej energie z fosílnych palív vlani vzrástla o 0,8 percenta.
Prelom vo výrobe elektrickej energie
Správa predpovedá, že pokračujúci rast obnoviteľných zdrojov energie zníži v tomto roku výrobu elektriny z fosílnych palív. Prvýkrát od roku 2000, keď Ember začal sledovať tieto údaje, bude tvoriť menej ako 60 percent celosvetovej výroby elektriny.
„Trvalý pokles využívania fosílnych palív v energetickom sektore na celom svete je v súčasnosti nevyhnutný, čo povedie k poklesu emisií v tomto sektore,“ uvádza sa v správe.
Celosvetový dopyt po elektrickej energii vzrástol v minulom roku na rekordnú úroveň. Zvýšil sa o 627 terawatthodín (TWh), čo približne zodpovedá dopytu Kanady, ale v percentuálnom vyjadrení sa zvýšil o 2,2 %, čo je pod priemerom posledných rokov. Viac ako polovicu nárastu dopytu tvorilo päť technológií – elektrické vozidlá, tepelné čerpadlá, elektrolyzéry, klimatizácia a dátové centrá.