Všetko malo začať už vlani na jeseň. Zalužnyj vtedy poskytol rozhovor o stave vojny časopisu The Economist, v ktorom sa nechal počuť, že sa konflikt na Ukrajine dostal do mŕtveho bodu. S tým však nesúhlasil Zelenskyj, ktorý sa od vyjadrenia len o pár dní neskôr dištancoval.
Problémy neskončili. Napríklad v decembri – s odvolaním sa na anonymné zdroje – web Ukrajinska pravda informoval, že Zelenskyj „obchádza“ Zalužného v komunikácii s niektorými veliteľmi.
Prípadné odvolanie náčelníka generálneho štábu nie je bez rizika. Mohlo by mať negatívny vplyv na morálku armády aj náladu medzi civilistami. Prieskum z konca minulého roka navyše ukázal, že Zalužnyj má u Ukrajincov 92-percentnú dôveru, pričom väčšina z nich (72 %) by nesúhlasila s jeho výmenou.
Ako ďalej upozornili Financial Times, výmena Zálužného by mohla znervózniť aj západných partnerov, ktorí Ukrajine poskytujú cennú podporu v podobe financií a vojenského vybavenia. Vojna sa pritom už teraz nachádza v kritickej fáze a Kyjev čaká, či od USA a EÚ dorazia ďalšie balíčky pomoci.
Zatiaľ nie je jasné, kto by Zalužného vo funkcii vrchného veliteľa mohol nahradiť. Možnými kandidátmi sú vraj Oleksandr Syrskyj, veliteľ ukrajinských pozemných síl, a Kyrylo Budanov, šéf vojenskej rozviedky krajiny.
Obaja muži síce majú blízko k Zelenskému, podľa prieskumu však ani jeden z nich nemá takú dôveru verejnosti.
Sám Budanov navyše tvrdí, že ho nikto neoslovil. „Som vo svojej kancelárii a nikto mi žiadnu ponuku nedal,“ citoval ho odborný server The Warzone.