Opatrenia konsolidácie negatívne ovplyvnia bežných ľudí, ktorí pre zvýšené náklady a dane budú nútení siahnuť hlbšie do peňaženiek. Dotkne sa to aj zdravotníctva a hrozí, že v menších regiónoch bude problém s poskytovaním starostlivosti.
Vládou schválený konsolidačný balíček prináša nepopulárne opatrenia, ktoré pocítia peňaženky bežných ľudí. Transakčná daň zaťaží aj pacientov, ktorí navštívia lekára. Od 1. januára 2025 totiž bude platiť aj v zdravotníckom sektore.
Štát vytiahne veľké nič
Jednotlivé bankové prevody, platby za mzdy, sociálne či zdravotné odvody, ale aj tovary a prenájmy, ktoré lekári v ambulanciách zrealizujú, budú podliehať nielen transakčnej dani, ale zaťaží ju aj zvýšená DPH na úrovni 23 percent, informuje agentúra SITA.
„Štát vytiahne zo zdravotníctva peniaze za veľké ‚nič‘ – vlastne len za to, že niekto oficiálne a poctivo platí odvody, faktúry a platy zamestnancov – doslova za ‚umelo‘ vymyslenú výpalnícku daň,“ uvádza prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková na sociálnej sieti.
Zvýšená a novo zavedená daň má podľa všeobecných lekárov nepriaznivo vplývať na činnosť nemocníc či ambulancií. Odborníci sa obávajú, že už tak podfinancované zdravotníctvo bude s vyššími poplatkami zaťažené ročne o ďalších zhruba 40 miliónov eur.
Náklady sa následne premietnu do cien za zrealizované lekárske úkony, takže v konečnom dôsledku si za zdravotnú starostlivosť, ktorú bežní pracujúci ľudia platia v podobe odvodov, zaplatíme ešte viac.
„Dôsledky uvidíme už v prvých týždňoch v novom roku 2025. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti budú musieť financie určené na zvýšené platby za prenájom priestorov, lízingy zdravotníckych prístrojov, za kúpu benzínu, zdravotníckeho aj kancelárskeho materiálu, vzdelávanie či IT služby premietnuť do cien poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Je treba pripočítať ešte valorizáciu platov zdravotníckych pracovníkov,“ dodáva Palušková.
Obchádzanie daňového systému
Zdravotný personál či pacienti sa vyššie náklady budú možno snažiť obchádzať platbami v hotovosti či bez dokladu, čím bude daňový systém ukrátený o peniaze. Situácia nepriaznivo ovplyvní ambulancie v menších obciach, kde bude pre lekárov náročné zaistiť adekvátnu zdravotnú starostlivosť obyvateľom.
„Celú ťarchu tohto výpalníckeho nápadu štát napokon prenesie na už aj tak výrazne zaťažených svojich občanov/pacientov, zvýšia sa ceny existujúcich poplatkov a doplatkov v zdravotníckych zariadeniach, možno pribudnú ďalšie,“ tvrdí Palušková.
„Ak si takto štát predstavuje zlepšenie zdravotnej starostlivosti na Slovensku a nastavenie systému jej financovania, ešte viac zaťaží pacientov a stúpi riadne vedľa. Riadne,“ dodala na záver.