fbpx

Pacienti s opičími kiahňami opísali príznaky: TAKÉTO peklo sme ešte nezažili

Ilustračné foto Zdroj: Unsplash; Punch Newspapers

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) minulý týždeň vyhlásila stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu v súvislosti so šírením dvoch kmeňov mpoxu v afrických štátoch, známych aj ako opičie kiahne. Pacienti teraz prehovorili o príznakoch, ktoré toto ochorenie sprevádzajú, píše čas.sk.

V júli hlásili nákazu aj z afrických štátov Burundi, Keňa, Rwanda a Uganda, no nedávno bola potvrdená aj vo Švédsku, Pakistane, na Filipínach a v Thajsku. Kmeň clade 1 vyvolal celosvetové obavy, nakoľko sa veľmi ľahko šíri. Regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge uviedol, že v Európe je každý mesiac zaznamenaných približne 100 nových prípadov menej závažného kmeňa opičích kiahní clade 2.

Mpox sa prenášajú blízkym fyzickým kontaktom vrátane sexuálneho styku, bozkávania, objímania a držania sa za ruky. K príznakom patria vysoká teplota, bolesť hlavy, svalov, chrbta, opuchnuté žľazy, vyčerpanosť, bolesť kĺbov a vyrážka. Pacienti, ktorí opičie kiahne dostali, opisujú chorobu ako neuveriteľne bolestivú. „Je to tá najbolestivejšia s*****, akú ste kedy v živote zažili,“ povedal Rob Short pre NBC. „Až do takej miery, že som takmer odpadol,“ priznal svoje trápenie mladík. Mark Hall, zdravotník z New Yorku, zase zažíval extrémnu bolesť pri močení, spôsobenú léziou v močovej trubici. „Je to pocit, akoby sa mi z močovej trubice snažilo vyjsť 1 000 pálivých nožov naraz,“ opísal bolesti mladý muž.

Gerald Febles, ďalší Newyorčan, prezradil, že kiahne mu spôsobili silné bolesti po celom tele vrátane lézií v ústach a na ďasnách. Lymfatické uzliny v slabinách mu navreli do veľkosti päste: „Bolesť sa stala takou neznesiteľnou… Bolí ma každý kĺb v tele.“

Opičie kiahne sa prvýkrát objavili v Konžskej demokratickej republike v roku 1970. V máji 2022 celosvetovo vzrástol počet infekcií a WHO pristúpilo k vyhláseniu ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu, ktorý trval do mája 2023. Ochorenie má vo väčšine prípadov ľahký priebeh, no môže byť aj smrteľné.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie