Svetové výskumy pracujú s viacerými možnosťami
Ako informuje CBS News, väčšina výskumníkov skúša rôzne katalyzátorové materiály. Vedci z Kanady však pracujú s verziou existujúceho katalyzátora, ktorého tvar prepracovávajú tak, aby sa oxid uhličitý zhromaždil na elektróde. Vedci vytvarovali zlatú elektródu do poľa nanoihiel. Aplikácia elektriny vytvára elektrické pole, ktoré spôsobuje, že molekuly oxidu uhličitého sa zhromažďujú na špičkách ihiel. To koncentruje oxid uhličitý na elektróde a dramaticky zvyšuje rýchlosť jeho premeny na oxid uhoľnatý.
Keď vyrobili nanoihly pomocou katalyzátora z paládia, zistili, že reakcia vytvorila mravčan, ďalšie užitočné palivo. Zlato a paládium sú však príliš drahé na to, aby sa bežne využívali v priemyselnom meradle. Rovnaká stratégia by sa však dala použiť za pomoci menej drahých katalyzátorov. Začali tak využívať bizmut, cín či olovo. Samotní vedci si uvedomujú, že nahradiť týmto spôsobom fosílne palivá nebude vôbec jednoduché a určite sa tak neudeje hneď zajtra. Je to ale veľmi dôležitý krok dobrým smerom.
Vo vedeckom svete vedci pracujú na tom, aby jedného dňa bolo možné fosílne palivá nahradiť úplne. Treba však brať do úvahy, že solárne palivá nemusia byť jedinou alternatívou fosílnych. Riešenie fosílnej otázky nie je jednoznačne dané. To, ako zachrániť planétu bude najpravdepodobnejšie kombináciou niekoľkých prospešných prístupov.