Terapia zmrazením
Nemá veľa spoločného s bežným otužovaním, hoci je podobne zdravá. A určite vám naskočí husia koža, keď si predstavíte, že strávite 180 sekúnd v miestnosti s teplotou -130 °C. Hovoríme o pobyte v kryokomore. Prečo navštíviť takéto desivé miesto? Samozrejme, kvôli zdravotným výhodám.
Hlboký suchý mráz dokáže nielen ničiť baktérie a vírusy, ale aj regenerovať svaly, kĺby a pohybový aparát vo všeobecnosti. Počas tejto časovo nenáročnej procedúry sa tiež vytvára kolagén dôležitý pre pokožku a následná stimulácia bielych krviniek zlepšuje obranyschopnosť organizmu. A potom je tu ešte psychologická stránka veci, keď po ošetrení prichádza pocit šťastia a uvoľnenia.
Tento typ terapie však nie je vhodný pre osoby, ktoré majú problémy so srdcom, cievnym systémom alebo zhubnými nádormi. Taktiež by ste sa jej mali vyhnúť, ak vaše telo práve bojuje s nejakou chorobou. Pred vstupom do komory by ste sa mali odlíčiť a odložiť si šperky, hodinky a okuliare, ako aj udržať telo úplne suché… Tekutiny okamžite zmrznú. Na dosiahnutie dlhodobého účinku sa odporúča absolvovať ošetrenie aspoň raz ročne a v sérii najmenej 10 návštev v čo najkratšom čase, ideálne v priebehu jedného mesiaca.
Veľký sud
Ak vás po čase už nenaplní len sprchovanie ľadovou vodou a ak nemáte na dohľad rybník, ľadovú rieku alebo amsterdamský kanál ako odolný Wim Hof, môže sa vám hodiť vaňa alebo veľký sud s ľadovou vodou.
Začalo ich vyrábať niekoľko spoločností, takže existujú pevné aj nafukovacie, z plastu aj z krásneho masívneho dreva. A, samozrejme, s rôznou kapacitou. Pre jednu osobu menšieho vzrastu postačí 500-litrová nádoba, pre pár bude vhodnejšie 700-litrové alebo 1 000-litrové vedro.