fbpx

Otrasné podmienky vo väzniciach: Špina, samovraždy a prehĺtanie žiletiek

Podmienky v talianskych väzniciach sú neúnosné. Zdroj: Unsplash

Nedostatok dozorcov, nechutné hygienické podmienky a preplnené priestory. Také sú reálie v mnohých talianskych väzniciach, ktoré čelia kritickej situácii. K spomínaným hrozným podmienkam sa naviac pridávajú aj samovraždy väzňov, sebazmrzačenie, hladovky a zranenia, uvádzajú topky.sk.

Organizácia Antigone upozornila na alarmujúcu situáciu, ktorá sa venuje väzenskému systému v Taliansku. Podľa nej tamojšie ústavy na výkon trestu doslova praskajú vo švíkoch, informuje denník Pravda. Pred dvomi rokmi sa za mrežami ocitlo okolo 56-tisíc väzňov, čo prekračuje celkovú kapacitu väzníc o 5 000. V dnešný deň je toto číslo ešte vyššie a predstavuje číslo 61-tisíc odsúdených väzňov. Zaplnenosť väzenských kapacít tak predstavuje 130 percent a v 56 ústavoch, to znamená že vo viac ako štvrtine všetkých zariadení, sa pohybuje až nad 150 percentami.

V niektorých mužských väzniciach dokonca sedí dvakrát toľko odsúdených, ako je kapacita samotného zariadenia. „Aby ste pochopili vážnosť situácie, predstavte si, že by v škole alebo v nemocnici bolo dvakrát viac žiakov či pacientov, než je počet, o ktorý sa tam dokážu postarať,“ uviedlo v správe združenie Antigone. S preplnenosťou sa potýkajú aj väzenské a nápravnovýchovné ústavy pre mladistvých.

Podľa predsedu Antigone Patrizia Gonnellu je život v takýchto zariadeniach pod ľudskú dôstojnosť. Väzňov nie je možné dostatočne sledovať ani sa im venovať v takom rozsahu, v akom by bolo potrebné. Nemajú ani prístup k práci či iným aktivitám. Podľa štatistík rapídne vzrástol aj počet samovrážd. V roku 2022 v talianskych väzniciach spáchalo samovraždu 85 odsúdených, v roku 2023 najmenej 70, nakoľko sa niekoľko úmrtí nepodarilo objasniť. Avšak za prvý polrok 2024 to bolo už 58 väzňov. Medzi samovrahmi dokonca figuruje aj jeden Slovák, ktorý bol väznený v Taliansku.

Väzni sa častokrát uchyľujú aj k sebapoškodzovaniu – pália si pokožku cigaretami, prehĺtajú žiletky a batérie alebo si búchajú hlavu o stenu až do momentu, kedy odpadnú. Mnohí dokonca umierajú kvôli nedostatočnej starostlivosti. Vo väzniciach sú premnožené šváby, netečie teplá voda, do niektorých priestorov podľa správy dokonca prší a v zime zase chýba kúrenie.

„Riaditeľom väznice som už tridsať rokov a rozdiely oproti minulosti sú ohromné. Voľakedy sme mali na starosti zločincov, dnes sú to ľudia s fyzickými, psychickými alebo sociálnymi problémami. Mnohí vidia až u nás po prvý raz v živote lekára, psychológa či vychovávateľa,“ uviedol Giancinto Siciliano z milánskeho väzenia San Vittore. Akútny problém predstavuje aj nedostatok dozorcov. „Na sto väzňov u nás pripadá iba jeden dozorca. Ako na nich môžu dávať pozor?,“pýta sa Sicialiano. Okrem nich chýbajú vo väzniciach aj pedagógovia, psychológovia a mediátori.

Nedostačujúce podmienky v talianskych väzniciach už neraz kritizovala aj Rada Európy v Štrasburgu. Taliansku vládu pod vedením premiérky Giorgie Meloni dokonca vyzvala, aby rýchlo prijala kroky vedúce k náprave. Vláda má údajne chystať vyhlášku, na základe ktorej pripúšťa predčasné prepustenie z väzenia za dobré správanie a výrazné zvýšenie počtu dozorcov. Podľa odborníkov však ani toto nebude stačiť. Súčasná talianska vláda je tiež proti amnestiám, ktoré sa v minulosti v Taliansku využívali.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie