fbpx

Otázky po atentáte na Fica. Strelec nemusí skončiť vo väzení, hovorí advokátka

Juraj Cintula je obvinený z úkladnej vraždy v štádiu pokusu, za ktorú mu hrozí 25 rokov väzenia až doživotie. Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa, X/ 🇪 🇷 🇮 🇨Lecomte

Týždeň po atentáte na premiéra Roberta Fica pretrvávajú niektoré nezrovnalosti okolo strelca Juraja Cintulu. Zatiaľ napríklad nie sú známe informácie o jeho psychickom stave. Podľa advokátky a bývalej prokurátorky Evy Mišíkovej mu síce hrozí 25 rokov až doživotie, pokiaľ ale nebol príčetný, väzeniu by sa mohol vyhnúť.

Atentátnika polícia obvinila z úkladnej vraždy v štádiu pokusu, za ktorú mu hrozí 25 rokov väzenia až doživotie. Všetko by ale mohlo zmeniť prípadné uznanie strelca za duševne chorého, uviedol web Topky.sk.

„Takýto záver vyplýva zo skutočnosti, že musí byť vypracovaný znalecký posudok znalcov z odboru psychológie a psychiatrie, a tento posudok má dať odpoveď na to, či bol schopný rozpoznať závažnosť svojho konania, a v dôsledku toho dať odpoveď na to, či bol schopný svoje konanie ovládnuť,“ povedala exprokurátorka Mišíková.

„Ak by obe odpovede boli záporné, teda že nemohol rozpoznať závažnosť svojho konania a zároveň nemohol svoje konanie ovládať, a to na základe podrobného vyšetrenia psychológom a psychiatrom, muselo by byť v takom prípade trestné stíhanie zastavené pre nepríčetnosť. V takom stave prichádza do úvahy ochranné liečenie,“ dodala.

Aké kritéria musí spĺňať, aby bol odsúdený na doživotie?

Doživotie hrozí strelcovi hlavne preto, že išlo o atentát.

„V danom prípade by bolo potrebné zvážiť jeho prístup k tejto trestnej činnosti. Teda priznanie, ľútosť, mohol by urobiť vyhlásenie o vine. To znamená, že existujú určité možnosti, kedy by súd s ohľadom na túto závažnosť a vplyv mohol zvážiť, či by mu bol uložený trest odňatia slobody v dĺžke 25 rokov, alebo až doživotie,“ poznamenala. Vzhľadom na vek 71-ročného strelca ale podľa nej veľký rozdiel medzi tým, či dostane 25 rokov, alebo doživotie, nie je.

Generálna prokuratúra uvalila na prípad informačné embargo. To je podľa Mišíkovej správny krok. Slovenskí vládni politici sa ale k prípadu stále vyjadrujú. V nedeľu napríklad minister vnútra Matúš Šutaj Eštok vyhlásil, že polícia pracuje s verziou, že mal strelec komplica. Predtým sa pritom hovorilo iba o teórii osamelého vlka, teda atentátnika, ktorý nebol súčasťou organizovanej skupiny.

Špekulovalo sa napríklad o tom, že komplic zmazal facebookový profil atentátnika. To ale v utorok poprela spoločnosť Meta, ktorá uviedla, že ho zrušila sama.

Šutaj Eštok v stredu odmietal odpovedať na otázky, či mal o tom, že profil zmazala sama Meta, informácie v nedeľu. Nechcel ani povedať, či má o možných komplicoch aj iné indície.

„Informácie sú už súčasťou spisu, takže sa k nim nemôžem vyjadrovať,“ reagoval na otázku Denníka N.

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie