V krajinách s vyššími príjmami je vírus smrteľný len zriedka, v krajinách s nižšími príjmami, kde je slabý zdravotnícky systém a zlý dohľad, sú úmrtia častejšie.
Ako sa lieči HMPV?
V súčasnej dobe neexistuje žiadna priama cielená liečba tejto choroby. Ľahký priebeh sa lieči podobne ako nádcha, chrípka, covid a ďalšie respiračné choroby.
Veda zatiaľ nemá ani očkovanie proti tejto chorobe.
💢 #HMPV has been around for years. The symptoms seem to be more severe this year than in previous years (Influenza + COVID- 19 like). The same thing happened in #China in 2023.
Most cases are mild, but young children, adults over 65 and people with weakened immune systems are… pic.twitter.com/S9YseeV5Xt
— श्रवण बिश्नोई (किसान) (@SharwanKumarBi7) January 3, 2025
Hlavne preto, že choroba nespôsobovala vážnejšie zdravotné komplikácie. Nádej je spojená s už testovanými očkovacími látkami proti RSV vírusu, a to vďaka vzájomnej podobnosti oboch patogénov.
Prečo sa o HMPV toľko hovorí?
Šírenie choroby vyvolalo spomienky na pandémiu covid, ktorá je spojená s čínskym Wu-chanom. Podľa expertov je však tento vírus výrazne menej nebezpečný.
„Oba sú to respiračné vírusy, oba sú to RNA vírusy, ale tam tá podobnosť končí. Napadajú iné bunky a pandemický potenciál u tohto vírusu je pomerne malý,“ uviedol pre ČT genetik Jan Pačes z Ústavu molekulárnej genetiky Akadémie vied.
Čo sa nevie?
HMPV sa v zime šíri bežne, ale tento rok je v Číne, ako ukazuje aj grafika v tomto článku, vyšší nárast hospitalizácií, než je bežné. Príčin môže byť viac, ale napriek tomu je dôležité, aby medzinárodné lekárske organizácie dostali viac informácií o konkrétnom kmeni zodpovednom za chorobu. Len tak sa vedci presvedčia o tom, či ide o obvyklé cirkulujúce kmene, alebo či má vírus spôsobujúci vysokú mieru infekcie v Číne nejakej odlišnosti.