OTÁZKY A ODPOVEDE: Šírenie paniky skutočne NIE JE na mieste. Čo sa vie o VÍRUSE, ktorý sa šíri v Číne?

Reklama
Podľa čínskych úradov ide o chorobu označovanú ako „ľudský metapneumovírus“, známu aj pod skratkou HMPV. Zdroj: X/MDN NEWS, Doctor Paradise

V médiách sa šíria správy o „novom“ víruse, ktorý v Číne okrem iného plní krematória. Téma vírusovej epidémie, ktorá sa objaví v Číne presne päť rokov po Covide, je atraktívna. Ale pohľad na reálne dáta ukazuje, že aktuálna situácia nie je ani zďaleka taká dramatická. Nový vírus v skutočnosti nie je taký nový – dokonca je pravdepodobné, že už prešiel aj populáciou v našej oblasti.

Na presné dáta sa pozrel aj spravodajský web ČT24. Z nich vyplýva, že šírenie paniky skutočne nie je na mieste. Podľa čínskych úradov ide o chorobu označovanú ako „ľudský metapneumovírus“, známu aj pod skratkou HMPV. Je to pomerne bežná respiračná choroba, ktorá nie je ani nová, ani nijako zásadne smrtiaca.

Ako sa prišlo na to, že pribúda prípadov?

Čína spustila na konci roka 2024 nový systém monitorovania zápalov pľúc neznámeho pôvodu. Viedlo ju k tomu očakávanie, že počet prípadov niektorých respiračných ochorení bude v zime narastať.

Špecializovaný systém má pomôcť úradom zlepšiť reakciu na budúce zdravotné hrozby. Rozhodnutie je reakciou na skúsenosti z minulosti, keď krajina nebola dostatočne pripravená na pandémiu choroby Covid-19.

Cieľom špecializovaného systému je pomôcť úradom nastaviť postupy na zvládanie neznámych patogénov. Laboratóriá musia hlásiť prípady ochorenia a úrad pre kontrolu chorôb ich overuje a rieši.

Hneď po spustení systému sa ukázalo, že práve prípadov HMPV pribúda, a to hlavne medzi ľuďmi mladšími ako štrnásť rokov najmä v severných provinciách. Je pravdepodobné, že choroba v Číne cirkulovala už predtým, ale bez varovného centrálneho systému unikala pozornosti lekárov.

Čo hovoria reálne dáta?

Podľa dát z vyššie uvedeného čínskeho systému naozaj počet nakazených týmto vírusom na konci roka v krajine rástol, ale len pomerne mierne, iba o desatinu percenta za týždeň. O niečo viac pribudlo hospitalizovaných s touto chorobou, ale taktiež iba o jedno percento.

Na celkovom počte prípadov respiračných chorôb sa ľudský metapneumovírus v Číne podieľa iba 6,1 percenta. To z neho síce robí druhú najrozšírenejšiu chorobu tohto druhu v krajine, ale stále je to oveľa menej ako 30,2 percenta chrípky.

Je HMPV aj v Česku?

Tento vírus sa šíri aj v Česku. Posledné analýzy Štátneho zdravotného ústavu sú síce staré už tri týždne, ale podľa nich sa objavuje niekoľko prípadov v Česku už od novembra. Vždy je to ale len niekoľko ľudí, najčastejšie jeden alebo dvaja. Výnimkou bol 49. týždeň, kedy sa táto diagnóza potvrdila u jedenástich ľudí.

V skutočnosti budú ale čísla nakazených zrejme oveľa vyššie: vyšetruje sa totiž len asi 1500 vzoriek z celej republiky.

Čo sa vie o víruse HMPV

HMPV pochádza z rovnakej vírusovej rodiny ako respiračný syncytiálny vírus (RSV), ktorý spôsobuje podobné prejavy choroby. Rovnako ako RSV je HMPV sezónnou chorobou, ktorá sa vyskytuje hlavne v chladných mesiacoch.

Prvýkrát vedci tento patogén popísali roku 2001 v Holandsku, kde ho odhalili u 28 detí. Podľa virológov bol už vtedy ale v európskej populácii značne rozšírený, len sa kvôli vyššie popísanej podobnosti zamieňal s RSV vírusom.

Keď vtedy vedci testovali holandské deti, či proti tejto chorobe už náhodou nemajú protilátky, ukázalo sa, že tie päťročné a staršie ich majú úplne všetky. Ďalšie analýzy tohto tímu naznačujú, že vírus HMPV koluje medzi ľuďmi minimálne šesťdesiat, ale pravdepodobne už celé stovky rokov.

Za tú dobu sa zrejme príliš nezmenil. Na rozdiel od chrípky alebo covid spôsobujúceho SARS-CoV-2 je totiž oveľa stabilnejší. A to prináša ďalšie upokojenie: pretože tak často nemutuje, nemusí sa imunitný systém neustále prispôsobovať novým a novým variantom. K nákaze teda najčastejšie dochádza vtedy, keď imunita po predchádzajúcej nákaze zoslabne.

Aký nebezpečný je HMPV?

Príznaky infekcie HMPV sú podobné ako u nádchy, v ťažších prípadoch ako u chrípky Zahŕňajú kašeľ, horúčku a upchatý nos, niekedy ale aj zápal pľúc alebo bronchitídu.

Najohrozenejšie skupiny sú malé deti a starší ľudia: deti nemajú ešte vyvinutý imunitný systém, prípadne sa tie menšie nemuseli s týmto vírusom ešte nikdy stretnúť – napríklad kvôli prísnym covidovým pravidlám, ktoré v Číne platili minulé zimy. Seniori majú zase imunitu už oslabenú, takže je ich liečba náročnejšia a choroba môže mať horší priebeh.

Rizikovejšie môže byť ale aj pre chorých, ktorí trpia inými chorobami, ktoré útočia na dýchací systém; teda hlavne pre ľudí s astmou alebo chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP).

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie