fbpx

Osviežujúci grapefruit nemusí vášmu telu „sadnúť“. Ako vie konzumácia citrusov ovplyvniť vstrebávanie liekov?

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Pri užívaní liekov sa stretávame aj s množstvom vedľajších účinkov. Vedeli ste, že citrusové plody dokážu vplývať na strebávanie niektorých liečiv v organizme? 

Pre niekoho horký, pre niekoho osviežujúci. Dať si plátok grapefruitu alebo vypiť pohár čerstvo vytlačenej šťavy môže mať pre organizmus mnoho výhod. Toto exotické ovocie je nabité vitamínmi C a A, ako aj užitočnými minerálmi, ako je draslík.

Predtým, než si pôjdete kúpiť kilá grapefruitu, je tu zásadná nevýhoda, ktorú si treba uvedomiť – môže totiž narobiť poriadnu šarapatu, keď pritom užívate množstvo rôznych liekov, píše portál iflscience.com.

Vedľajších účinkov je príliš veľa, ale aby ste mali predstavu o rozsahu „škôd“, ktoré červené ovocie môže spôsobiť, spomenieme napríklad vplyv na medikamenty používané na liečbu vysokého cholesterolu, úzkosti a depresie, srdcových problémov alebo na odmietnutie transplantovaných orgánov.

Konzumácia grapefruitu sa odvíja od množstva užívaných liekov. Možné vplyvy sa líšia, či užívate jeden, alebo viacero liekov.

Veľké množstvo liekov

Pre väčšinu liekov ovplyvnených grapefruitom to môže viesť k abnormálne vysokým hladinám prítomnosti liekov v krvnom obehu. Je to preto, že grapefruitová šťava interaguje s enzýmom v črevách nazývaným cytochróm P450 3A4 (CYP3A4), ktorý je zodpovedný za rozklad mnohých rôznych typov liekov.

Zlúčeniny v grapefruite známe ako furanokumaríny sú tiež štiepené pomocou enzýmu CYP3A4 – ale výsledné produkty sa potom viažu na enzým a nevratne blokujú jeho pôsobenie. Výsledkom je, že viac liekov, na ktoré enzým zvyčajne pôsobí, skončí v krvnom obehu a normálna funkcia sa obnoví až vtedy, keď telo vytvorí viac tohto enzýmu.

Ľudia majú vo svojich črevách rôzne hladiny CYP3A4, takže vplyv konzumácie grapefruitu sa môže medzi jednotlivcami líšiť. V niektorých prípadoch môže mať hladina lieku, ktorý skončí v krvnom obehu, vážne vedľajšie účinky.

Napríklad v jednej prípadovej štúdii pacient, ktorý prešiel transplantáciou pečene a užíval liek takrolimus na zníženie rizika odmietnutia orgánu, skončil v nemocnici s akútnou dysfunkciou obličiek.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie