fbpx

Osteoporóza je tichý zlodej kostí. O chorobe nemusíš roky vedieť

Ilustračný obrátok. Zdroj, Freepik.com

Osteoporóza spôsobuje zlomeniny aj pri drobných úrazoch. Každá tretia žena a tretí muž vo veku 50 rokov má štatistickú pravdepodobnosť prekonať do konca svojho života niektorú zo zlomenín typickú pre osteoporózu. Ako chorobu včas odhaliť a ako prebieha liečba?

 

Pre osteoporózu existuje metaforická prezývka „tichý zlodej kostí“, prejavuje sa totiž ich rednutím a následnými zlomeninami.

 

Najpostihnutejšie sú ženy po prechode as dedičnou záťažou, v ktorých rodine sa ochorenie už objavilo, rovnako ako tie, ktorým sa nedostáva primeraného množstva mlieka a mliečnych výrobkov, v zamestnaní väčšinou sedia, nešportujú, fajčia a dlhodobo užívajú lieky s obsahom kortikoidov, upozorňuje web idnes.cz.

 

Zlatým štandardom v diagnostike osteoporózy je denzitometria, neinvazívne, bezbolestné, rýchle a presné vyšetrenie, pomocou ktorého sa stanovuje hustota kosti, pričom najpresnejšia je celotelová denzitometria, informuje unilabs.sk.

 

Zradnosť choroby

Z odborného hľadiska osteoporózou trpí každý, kto má kostné hmoty aspoň o štvrtinu menej ako priemerný človek toho istého pohlavia a vo veku pod štyridsať rokov.

 

Problém je, že choroba je bezpríznaková a pacientov dopredu nič nevaruje. Prvým znamením tak býva až samotná zlomenina, ku ktorej navyše môže dôjsť aj pri minimálnom podnete. Preto je veľmi dôležitá včasná diagnostika v kombinácii s prevenciou, u rizikových pacientov potom pravidelné meranie hustoty kostí.

 

Fáza osteopénie

Pokiaľ má niekto kostnej hmoty o desať až dvadsaťpäť percent menej, než aký je bežný priemer, trpí takzvanou osteopéniou. V tejto fáze, kedy sa choroba ešte nehlási žiadnymi výraznejšími ťažkosťami, nastáva tiež najvhodnejšia chvíľa začať s prevenciou.

 

Je potrebné zabrániť tomu, aby úbytok kostnej hmoty pokročil natoľko, že začne pôsobiť vážne problémy.

 

Varovné signály

Osteoporóza sa k slovu hlási rôznymi spôsobmi, napríklad bolesťami v chrbte, ktoré ťa donútia vyhľadať lekára. Bolesť býva nešpecifická, akoby ťahavá, zhoršuje sa pri zaťažení, pohybe a dlhom státí.

 

Ostré bolesti spôsobené postupujúcim odvápňovaním kostí sa môžu náhle objaviť po prudkom pohybe alebo skoku. Najčastejšie sa prejavujú v oblasti dolnej hrudnej a hornej bedrovej chrbtice.

 

Prirodzené zbrane

Základom je dostatočný príjem vápnika, ktorého najvýznamnejším zdrojom v strave je mlieko a mliečne výrobky. Aby si sa osteoporóze vyhol, mal by si si dopriať pol litra nízkotučného mlieka, štvrť litra jogurtu alebo 65 gramov tvarohu denne.

 

Bohatým zdrojom vápnika sú aj oleje, mak, orechy alebo vybrané minerálne vody. Tam, kde je to nevyhnutné, je možné časť vápnika doplniť aj liekmi. V niektorých prípadoch sa na pomoc nasadzuje hormonálna liečba.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie