V Banskej Bystrici sa dnes konajú veľkolepé oslavy 80. výročia Slovenského národného povstania, na ktorých sa zúčastňujú nielen členovia vlády, poslanci parlamentu či zahraničné delegácie, ale aj predseda vlády SR Robert Fico a prezident SR Peter Pellegrini. Spolu s povereným predsedom parlamentu Petrom Žigom sa prihovorili hosťom na spomienkovom programe, ktorý vyvrcholí galavečerom pred Múzeuom SNP v Banskej Bystrici.
Prezident Peter Pellegrini vo svojom prejave vyzdvihol hrdinstvo posledných žijúcich hrdinov SNP: „Povstanie nám dalo veľmi veľa. Hrdosť, sebavedomie, rešpekt a uznanie. Sebavedomie ako odkaz znamená, že slovenský národ dokáže brániť idey slobody. Že tieto idey počas Povstania stáli nad režimom, ktorý kolaboroval so zlom,“ povedal Pellegrini. Veľký potlesk si vyžiadali hlavne slová, v ktorých deklaroval, že nikdy nedovolí, aby sa SNP stali súčasťou osláv malej uzavretej skupiny politikov, ako to bolo v minulých rokoch. „Vždy musí mať celonárodný charakter s náležitými poctami zo strany štátu, ktoré k tomu patria,“ povedal prezident, ktorý narážal na predošlú vládu, ktorá v súvislosti s pandémiou covidu obmedzila prístup verejnosti na oslavy, píše Denník N.
Hovoril aj o tom, ako nenávisť a názorové múry rozdeľujú spoločnosť a kde spoločenské elity používajú voči sebe slovník plný dešpektu. Podľa Pellegriniho naši predkovia prekonali názorové rozdiely a spojili sily proti fašistickému režimu: „Je to príklad, ktorým by sa mali inšpirovať všetky dnešné spoločenské a politické elity na Slovensku.“ Podľa neho je nenávisť slepou uličkou, do ktorej by Slovensko nemalo vkročiť.
Vo Ficovom prejave prevládal „mier“
Predseda vlády Robert Fico vo svojom prejave nešetril pátosom a nadnesenými slovami o mieri. SNP označil za najvýznamnejší slovenský sviatok a vyjadril svoje želanie, aby boli oslavy SNP spojené s mierovými oslavami, aby Slováci ukázali, že majú mier v srdci. Premiér ďalej hovoril o tom, že pravidlá nastavené po druhej svetovej vojne už neplatia a medzinárodný poriadok sa zmenil na krutý súboj bez akýchkoľvek pravidiel: „Prekračujú sa červené čiary, ktoré boli nastavené počas studenej vojny. Červené čiary, ktoré sa nielen rešpektovali v minulosti, ale aj tie, ktoré boli vymožiteľné rôznymi medzinárodnými prostriedkami. Je nebezpečné, že sme svedkami možnej globálnej konfrontácie – a úplne otvorene sa hovorí o hrozbe jadrového konfliktu.“
(Článok pokračuje na ďalšej strane)