Slovenská kultúra zažíva už vyše roka turbulentné obdobie. Najmä v marci sa udial nejeden incident, ktorý rezonoval v spoločnosti.
Slovenská kultúra zažíva už vyše roka turbulentné obdobie. Najmä v marci sa udial nejeden incident, ktorý rezonoval v spoločnosti.
Čítanie listu narušila Tabaková
V Slovenskom národnom divadle už mesiace čítajú herci po predstavení list, v ktorom zaujímajú svoje postoje k dianiu v kultúre a v divadle.
Pred každým čítaním vyzvú prítomných hostí, ktorí nemajú záujem si vypočuť ich názory, aby jednoducho opustili priestory. O rozruch sa počas čítania listu postarala exposlankyňa Romana Tabaková, ktorá narušila jeho priebeh a zo sedadla obvinila hercov, že svojím konaním porušujú etický kódex SND.
Na správanie hercov reagovala aj riaditeľka SND Zuzana Ťapáková, ktorá upozornila, že pracovný poriadok divadla dohliada na podobné záležitosti.
„Z porušenia Etického kódexu SND ako aj Pracovného poriadku SND vyplývajú závažné legislatívno-právne dôsledky. Ak spomínané aktivity budú pokračovať, vedenie SND ich bezodkladne uplatní,“ dodalo vedenie.
Z galérie odchádzajú odborníci
Zlá situácia panuje aj v Slovenskej národnej galérii. Zamestnanci vyjadrujú ostrý nesúhlas s aktuálnym vedením inštitúcie Jaroslavom Niňajom.
Zamestnanci, ktorí roky budovali prestíž a odbornú úroveň galérie, tvrdia, že jej súčasná situácia je kritická. Podľa ich slov sa inštitúcia nachádza v stave rozvratu, ktorý trvá už viac než pol roka, pričom vedenie doteraz nezasiahlo na jej záchranu.
V dôsledku nejasnej budúcnosti a chaotického riadenia odišla počnúc 1. aprílom viac než stovka odborníkov z celkového počtu 270 pracovníkov, vrátane kurátorov, marketingových špecialistov a členov dramaturgickej rady. Tento masívny odchod vážne ohrozuje fungovanie galérie aj jej dlhodobo budované medzinárodné renomé.
Jedným z hlavných požiadaviek protestujúcich je zabezpečenie férového a transparentného výberu nového riaditeľa, keďže pôvodný konkurz bol zrušený pre konflikt záujmov. Súčasný poverený riaditeľ Jaroslav Niňaj sa k situácii vyjadril len stručne, pričom zdôraznil, že „každý je nahraditeľný“.
Dôchodky, dôchodky…
Herci či známe osobnosti si prostredníctvom sociálnych sietí či médií odovzdávajú nejeden štipľavý odkaz. Niekoľko takých utŕžil aj skladateľ Oskar Rózsa, ktorý si pred mesiacmi získal nebývalú pozornosť pre zvukovú úpravu štátnej hymny.
K situácii v slovenskej kultúre a správaniu sa niektorých hercov zaujal ostré stanovisko na svojom profile na Telegrame, upozornil Koktejl.
„Jaaaaaaj, tak už mi to je jasné, prečo nespokojní herci nie sú ochotní dať výpovede z divadla. Dôchodky, dôchodky, tučné penzie. Vy vychcané prašiny, že vám nie je blivno zo seba,“ adresoval drsne hercom.