fbpx

Osem príčin bolesti na hrudi, ktoré nemusia byť infarkt

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com

Keď človeka začne bolieť na hrudi, prvé, čo ho napadne: infarkt! Nemusí to ale byť vždy také jasné. V každom prípade je bolesť na hrudníku takmer vždy nebezpečná. Prečítaj si osem príčin, ktoré môžu stáť za bolesťou na hrudi, píše mojezdravi.cz

 

Volať záchranku, alebo nevolať? Nikto nechce byť za hypochondra, ale v prípade bolesti na prsiach je opatrnosť namieste. Aj keby to nebol infarkt, môžu to byť minimálne ďalšie tri život ohrozujúce choroby. Návštevou lekára rozhodne nič nepokazíš. Aké sú najčastejšie príčiny bolesti na hrudi?

 

Panický atak

Po nejakom rozrušení alebo v strese môže prísť záchvat panického ataku, aj keď ním inak netrpíš. Prejavuje sa bolesťou na prsiach, sťaženým dýchaním, búšením srdca a návalmi tepla, potením. Pokiaľ si v tomto stave zavoláš sanitku, aplikujú ti niečo na upokojenie – anxiolytiká alebo benzodiazepíny.

 

Akútna pankreatitída

Len preto, že nejde o infarkt, táto choroba nie je menej nebezpečná. Akútna pankreatitída alebo zápal pankreasu sa prejavuje veľmi intenzívnou bolesťou brucha prestupujúcou až do hrudníka a do chrbta. Objavuje sa aj nevoľnosť až zvracanie. Pokračuje ďalej až k tachykardii, teda k vysokému srdcovému tepu. Ak si myslíš, že máš pankreatitídu, okamžite choď do nemocnice.

 

Zápal v oblasti rebier

Možno o kostochondritíde, čo je zápal v oblasti spojenia rebier s chrupavkami, počuješ prvýkrát. Je to však jedna z najčastejších príčin, prečo idú ľudia k lekárovi s tým, že majú infarkt. Môže byť spôsobená vírusovou infekciou alebo aj poranením hrudníka. Prejavuje sa ostrou bolesťou najmä na ľavej strane v oblasti chrupaviek pri napojení rebier na hrudnú kosť. Môžeš mať aj problémy s dýchaním a kašeľ. V každom prípade by si mal vyhľadať lekára, aby vylúčil infarkt. Kostochondritída sa lieči protizápalovými liekmi a analgetikami.

 

Pásový opar

Pásový opar sa môže objaviť kdekoľvek na tele, a pokiaľ sa objaví na prsiach, veľmi to bolí. Od infarktu ho odlíšiš výskytom škvrny na bolestivom mieste. Aj v tomto prípade by si sa ale mal zastaviť u odborníka, ktorý ti môže predpísať antivirotiká a zmierniť tak tvoje utrpenie.

 

Zápal osrdcovníka

Perikarditída alebo zápal osrdcovníka je ďalšie ochorenie často zamieňané s infarktom myokardu. Osrdcovník je blana, ktorá chráni srdce pred vonkajšími vplyvmi. Jej zápal môže byť veľmi nebezpečný a v niektorých prípadoch ide aj o život. Prejavuje sa bolesťou na hrudi a zvýšenou teplotou.

 

Príčin zápalu osrdcovníka je mnoho. Môže to byť infekcia ako vírusová, tak bakteriálna. Perikarditídu môžu zriedkavejšie spôsobiť aj plesne. Môže byť ale tiež následkom autoimunitných chorôb alebo sprevádzať nádorové ochorenia, zníženú funkciu štítnej žľazy či chronické zlyhanie obličiek.

 

Ischemická choroba srdca

Ischemickú chorobu srdca sami od infarktu odlíšiš len ťažko. Spôsobuje ju upchatiu ciev, ktoré vedú krv do srdca, čo môže spôsobiť zlyhanie srdca alebo arytmiu. Môže za to najmä usadzovanie cholesterolu v cievach. Ak ti lekár určí túto diagnózu, čaká ťa liečba statíny alebo operácie.

 

Natiahnutý hrudný sval

Po víkende strávenom v posilňovni alebo napríklad sťahovaním sa ti môže stať, že ťa na hrudníku budú tlačiť hrudné svaly. Poznáš to aj tak, že ťa pravdepodobne budú bolieť aj po stlačení a aj inde ako na prsiach. Pokiaľ si však nie si istý, radšej vyhľadaj lekára.

 

Pálenie záhy

Pálenie záhy alebo pyróza nastáva v momente, keď sa obsah žalúdka vrátane žalúdočných kyselín, ktoré pomáhajú tráviť potravu, vracia späť do pažeráka. Kyseliny sú logicky kyslé, a preto spôsobujú pálenie za hrudnou kosťou. Pyróza stretne občas každého, ale pokiaľ sa opakuje, nie je dobré ju podceňovať. Môže vyústiť až do refluxnej choroby pažeráka a v ojedinelých prípadoch aj rakoviny pažeráka.

 

Páleniu záhy predídeš tým, že nebudeš jesť korenisté a tučné jedlá, holdovať alkoholu a fajčeniu. Pokiaľ už ťa páli, zaberá na ňu jedlá sóda, jablká alebo mlieko. V prípade silného pálenia môžeš použiť antacidá – teda lieky, ktoré ti od ťažkostí pomôžu. S výberom ti pomôže lekárnik.

 

Z vyššie uvedeného vyplýva, že akúkoľvek bolesť na hrudníku nie je dobré podceňovať, radšej choď k lekárovi alebo ešte lepšie si zavolaj rýchlu záchrannú službu. A radšej skôr ako neskôr. Medzi lekármi sa totiž traduje historka o pacientovi, ku ktorému bohužiaľ došli príliš neskoro a on sedel mŕtvy pri počítači, kde bola otvorená stránka infarkt – príznaky.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie