Oscary vyhral Oppenheimer aj jeho herci Cillian Murphy a Robert Downey Jr.

Reklama
Americký herec Robert Downey Jr získal cenu Americkej akadémie filmových umení a vied (AMPAS) pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe za rolu vo filme Oppenheimer v divadle Dolby Theatre v Los Angeles 10. marca 2024. Zdroj: FOTO TASR/AP

Bizarní Chudáci boli ocenení za najlepšie masky a scénografiu a zabodovali aj v kategórii za najlepšie kostýmy, ktoré na pobavenie publika odovzdal nahý muž, zakrytý spočiatku len obálkou s menom víťaza.

Najlepšími vizuálnymi efektmi sa predviedol japonský film Godzilla Minus One, v ktorom titulné monštrum povstalo z atómového spadu po útoku na Hirošimu a Nagasaki, pričom Oppenheimer získal Oscara za strih, hudbu a kameru. Najlepšia pieseň, What Was I Made For, zaznela vo filme Barbie. Je to druhý takýto Oscar pre autorskú dvojicu Billie Eilish a Finneas O’Connell.

Medzi krátkymi dokumentárnymi filmami zvíťazil The Last Fix a medzi celovečernými dokumentmi uspel vojnový denník o ruskej invázii na Ukrajinu 20 dní v Mariupole. „Je to prvý Oscar v ukrajinskej histórii, hoci by som ho s radosťou vymenil za to, že sa nikdy nestal,“ priznal režisér Mstyslav Černov.

Cenu za krátky hraný film The Curious Tale of Henry Sugar získal režisér Wes Anderson, ktorý bol predtým neúspešne nominovaný na Oscara za svoje hrané filmy Psí ostrov, Grandhotel Budapešť a Taká zvláštna rodinka.

Ceremoniál už po štvrtýkrát moderoval Jimmy Kimmel, ktorý sa vrátil čiastočne aj preto, že nominovaní patrili medzi divácke hity. „Je ľahšie vtipkovať o filmoch, ktoré ľudia videli,“ vysvetlil moderátor.

Spomenul úspech Barbie, ktorá podľa neho vznikla „z bábiky, ktorú už nikto nemá rád“, žartovne si uťahoval z ružových nohavíc jej kolegu Kena, kritizoval nominované filmy za ich priemernú dĺžku takmer dve a pol hodiny, ale zároveň poďakoval všetkým, ktorí podporili hercov a scenáristov v ich štrajku.

Ešte pred otvorením sa organizátori pripravili na plánované protesty proti dianiu v Gaze, ktorými propalestínski aktivisti dali jasne najavo, že nie je vhodné ukazovať lesk hollywoodskeho sviatku v čase vojny.

Demonštranti však len narušili dopravu v blízkosti uzavretého miesta konania Oscarov. Niektorí účastníci, ako napríklad speváčka Billie Eilish a jej brat a herec Mark Ruffalo, mali na sebe červené gombíky požadujúce prímerie v Gaze.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie