Americké ministerstvo zdravotníctva vydalo vlani správu, ktorá dokumentuje epidémiu osamelosti, a teda aj potrebu posilniť sociálne väzby. Iné krajiny, napríklad Veľká Británia a Japonsko, vymenovali dokonca špeciálnych úradníkov, ktorí majú pomôcť tomu, aby sa na vzťahy a osamelosť dbalo aj pri navrhovaní zákonov a noriem.
V čom je Európa lepšia ako Amerika
Vedci sa v štúdii nepokúsili odpovedať na kľúčovú otázku: prečo sú práve Američania takí osamelí oproti Európanom? Vysvetlenie pokladajú za natoľko zložité, že ich dáta by ho nedokázali popísať. Dúfajú ale, že ich výsledky sa využijú pri ďalšom detailnejšom výskume – a majú v tejto súvislosti aj niekoľko predpokladov a hypotéz, ktoré by v budúcnosti radi overili, alebo naopak vyvrátili.
„Domnievame sa, že vyššia miera osamelosti, ktorú Američania hlásia v porovnaní s porovnateľnými národmi, je dôsledkom obmedzených sociálnych záchranných sietí a kultúrnych noriem, ktoré uprednostňujú individualizmus pred spoločenstvom,“ popísali výskumníci svoj predpoklad.
Tento americký individualizmus podľa nich so sebou nesie psychologické náklady – napríklad obmedzenie sociálnych väzieb a podporných štruktúr, čo môže viesť práve k osamelosti. V porovnaní s ostatnými národmi z tejto štúdie sa Američania tiež častejšie sťahujú, čo je opäť spojené so slabšími sociálnymi a komunitnými väzbami.