Američania stredného veku sú osamelejší ako Európania. To je hlavný výsledok nedávnej štúdie, ktorá vyšla v časopise American Psychologist.
„Naša štúdia rozpoznala trend, ktorý sa vyvíja už niekoľko generácií,“ uviedli autori práce. Dospelí v strednom veku v Anglicku a stredomorskej Európe sú na tom podľa nej, čo sa týka osamelosti, podobne ako Američania, naopak ľudia kontinentálnej a severnej Európy uvádzajú najnižšiu mieru osamelosti, uvádza portál ČT 24.
Výskum vychádzal z údajov o 53 tisícoch dospelých z USA a trinástich európskych krajín, ktorí do štúdie vstupovali vo veku od 45 do 65 rokov. Vedci respondentov monitorovali dlhodobo – od roku 2002 do roku 2020. „Sledovali sme nimi uvádzané údaje o osamelosti každé dva roky. To nám umožnilo získať dáta od takzvanej mlčiacej generácie ľudí narodených v rokoch 1937 až 1945, od baby boomers narodených v rokoch 1946 až 1964 a od príslušníkov generácie X narodených v rokoch 1965 až 1974,“ popísali vedci svoju metódu a rozsah práce.
Zo štúdie podľa nich jasne vyplýva, že Američania stredného veku dnes zažívajú viac osamelosti ako ich rovesníci v európskych krajinách. To sa zhoduje s existujúcimi dôkazmi o tom, že úmrtnosť dospelých v produktívnom veku v USA rastie. „Na dospelých v strednom veku sme sa zamerali z niekoľkých dôvodov – sú chrbticou spoločnosti, pretože tvoria väčšinu pracovnej sily. V súčasnej dobe sa ale tiež stretávajú s rastúcimi problémami – napríklad musia podporovať ako svojich starnúcich rodičov, tak dospievajúce deti. A to prináša napríklad aj nedostatok spoločenského vyžitia a môže to viesť k pocitom osamelosti,“ upozorňujú autori výskumu.
V porovnaní s niekoľkými európskymi krajinami hlásia dospelí v strednom veku v USA v súčasnej dobe viac depresívnych príznakov a tiež vyššiu mieru chronických ochorení, bolesti a zdravotného postihnutia. Američania tiež strácajú pocit, že niekam patria. „Túžba niekam patriť je vrodená a základná potreba. Ak nám toto chýba, môže to mať závažné následky,“ podotýkajú autori práce. Človek pritom môže byť osamelý, aj keď je obklopený ľuďmi, najmä ak je to spoločnosť, ktorú si na trávenie svojho času sám nevybral.
Osamelosť pritom preukázateľne škodí zdraviu. Vedci zistili, že štatisticky je osamelosť rovnako nebezpečná ako fajčenie. Zvyšuje totiž náchylnosť k chorobám, depresiám, chronickým ochoreniam aj pravdepodobnosť predčasnej smrti. Osamelosť sa považuje za problém, ktorý sa prejavuje vo verejnom zdraví celosvetovo.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)