Na začiatku marca získal rešpektovaný denník The Wall Street Journal návrh mierovej dohody, o ktorom pred dvoma rokmi vyjednával Kyjev s Moskvou. Je dôkazom, aké veľké ústupky boli vtedy ukrajinskí vyjednávatelia ochotní urobiť, aby konflikt hneď skončil. Požiadavky ruskej strany však boli také, že by fakticky umožnili Rusku čoskoro ovládnuť celú krajinu. Napríklad by Ukrajina musela výrazne zredukovať svoje ozbrojené zložky a vzdať sa všetkých dodávok zahraničných zbraní.
Trójsky kôň Kremľa
V rámci EÚ býva Maďarsko označované za trójskeho koňa Kremľa. Krajina v minulosti opakovane odďaľovala schvaľovanie niektorých sankčných balíkov a vymohla množstvo výnimiek týkajúcich sa aj niektorých ruských činiteľov. Sám Orbán potom mesiace blokoval schválenie 50 miliárd eur (1,25 bilióna korún) pomoci Únie pre Kyjev.
Trump, ktorý je známy svojím obdivom k „silným mužom“, je Kremľom považovaný za lepšiu voľbu do Bieleho domu. Počítajú s tým, že by obmedzil štedrú americkú podporu Ukrajine.
V minulých mesiacoch vyvolal bývalý americký prezident obavy medzi európskymi partnermi, keď vyhlásil, že on by amerických vojakov na obranu členských štátov NATO neposlal. Určite nie tých, ktoré neinvestujú ročne do obrany dve percentá hrubého domáceho produktu, k čomu sa v rámci Aliancie zaviazali.
„Člen prezidentskej administratívy potvrdil televízii CNN, že Biely dom autoritatívnemu vládcovi neponúkol pozvanie na stretnutie s prezidentom Joeom Bidenom. A ani Orbán tento týždeň o schôdzku nepožiadal.“ dodáva CNN. Biden schôdzku Orbán s Trumpom označil za znepokojujúcu.