Choroba obličiek
Obličky sú zodpovedné za odstraňovanie odpadových produktov a tekutín z krvného riečišťa. Pokiaľ sa u človeka rozvinie chronické ochorenie obličiek, orgán stratí schopnosť správne filtrovať krv. V dôsledku toho sa v tele môže nahromadiť prebytočná tekutina a spôsobiť opuchy členkov a nôh.
Bohužiaľ mnoho ľudí vôbec nemá tušenie, že trpí týmto ochorením, kým u nich nedôjde k vážnemu poškodeniu obličiek. Niektorí ľudia majú šťastie v tom, že sa na chorobu príde v okamihu vyšetrenia kvôli úplne inému zdravotnému problému.
Nežiaduce účinky liekov
K opuchom členkov môže dôjsť aj v dôsledku užívania niektorých liekov. Patria medzi ne:
- antidepresíva,
- hormóny ako estrogén a testosterón,
- kortikosteroidy,
- blokátory vápnikových kanálov (pri liečbe hypertenzie).
Pokiaľ teda užívaš niektoré z týchto liekov a trápia ťa opuchy členkov, potom vždy všetko konzultuj so svojím lekárom. Nikdy neprestávaj tieto lieky užívať bez súhlasu lekára.
Hlboká žilová trombóza
Pri hlbokej žilovej trombóze dochádza k tvorbe krvnej zrazeniny v žilách dolných končatín a panvovej oblasti, kde môže dôjsť k úplnému zablokovaniu toku krvi postihnutou žilou.
Trombóza môže prebehnúť úplne bez príznakov, ale najčastejšie na seba upozorní pocitom ťažkých nôh, napätím alebo teplom v postihnutej nohe a tiež náhlym vznikom bolestivého opuchu v oblasti členku a nôh či stvrdnutím lýtka, a v neskoršej fáze aj zmodralou či červenou pokožkou.
Tento problém je vždy dobré riešiť, pretože hrozí odtrhnutie zrazeniny z žilovej steny ak jej putovaniu krvným riečiskom až do pľúc, kde môže spôsobiť pľúcnu embóliu. Krvné zrazeniny môžu tiež poškodiť srdcové chlopne a viesť k chronickej žilovej nedostatočnosti.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)