Lymfatické opuchy
Opuchy spôsobené chybou v lymfatickom systéme a hromadením lymfy v podkoží spoznáte tak, že okrem členkov sú opuchnuté aj prsty a priehlavky. Odborne sa takýto stav nazýva lymfedém. Ten môže byť dedičný, v takom prípade hovoríme o tzv. primárnom lymfedeme, ktorý sa objaví najčastejšie v dospievaní, častejšie u dievčat ako chlapcov.
Sekundárny lymfedém vzniká blokáciou lymfatického riečišťa po úraze, operácii, ožarovaní, odstránení lymfatických uzlín, zápale či pri raste nádoru.
Chronická žilová nedostatočnosť
K chronickej žilovej nedostatočnosti dochádza, ak sú steny žíl oslabené a dochádza k poškodeniu chlopní vo vnútri žíl, ktoré udržujú krv v správnom pohybe smerom k srdcu. Pri poškodení chlopní tak krv nemôže správne prúdiť a dochádza k jej zadržiavaniu (hromadeniu) v žilách. V dôsledku toho sa objavia opuchy nôh.
Medzi rizikové faktory chronickej žilovej nedostatočnosti patrí dedičnosť, vyšší vek, obezita, fajčenie, ale aj ochorenie hlbokou žilovou trombózou či vysoká postava. Pokiaľ tento problém nezačneš včas liečiť, potom môže dôjsť k jeho zhoršeniu. Často sa jedná o celoživotný stav.
Chronické srdcové zlyhanie
V prípade chronického srdcového zlyhania sú opuchy akýmsi obranným mechanizmom nášho organizmu. Ich prostredníctvom sa snaží vykompenzovať situáciu, keď srdce nezvláda plniť svoju úlohu na 100%.
„Srdce dlhodobo nedokáže vypumpovať dostatočné množstvo krvi do obehu. Oslabené srdce sa snaží zachovať predovšetkým funkciu životne dôležitých orgánov ak tým primárne sústreďuje krvné zásobenie. Krvný obeh nie je rovnomerne udržiavaný. V dôsledku toho sa krv hromadí na nežiaducich miestach, kde sa tvoria opuchy. Tie sa neobmedzujú iba na členky, ale aj na celé nohy, okolie brucha i pľúca,“ upozorňuje profesor Jindřich Špinar z Internej kardiologickej kliniky Fakultnej nemocnice Brno.
Cirhóza
Cirhóza je ochorenie pečene, pri ktorom dochádza k ťažkému zjazveniu tohto orgánu. Keď dôjde k cirhóze, pečeň prestane správne fungovať a začnú brániť prietoku krvi. Aj v tomto prípade tak môže dôjsť k opuchom dolných končatín a brucha.
Pokiaľ teda máš vo svojej anamnéze ochorenie pečene a dôjde u teba k opuchom členkov, je vždy dobré vyhľadať lekára a nastaviť správnu liečbu. Bez liečby sa zvyšuje riziko aj ďalších komplikácií, ako je portálna hypertenzia (vysoký krvný tlak v portálných žilách), infekcia močových ciest, zápal pľúc, rakovina pečene či zlyhanie pečene.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)