Koaličnej 79-ke hladko prechádzajú návrhy v parlamente. V tajnej voľbe šéfa brannobezpečnostného výboru sa ale podaril „husársky“ kúsok, kedy sa k nim pridala aj šestica opozičných poslancov, čo vzbudilo vlnu nevôle u niektorých členov opozície.
Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar sa rozhodol dobrovoľne vzdať funkcie predsedu Výboru NRSR pre obranu a bezpečnosť. Voľba nového šéfa prebehla bez problémov a nehrozil ani nedostatok poslaneckých hlasov, ba naopak.
Nech sa šestica prizná
Vodu rozvírila informácia o počte hlasov, ktorí na miesto Gašpara zvolili Richarda Glücka zo Smeru, píšu Topky. Platných bolo 138 hlasovacích lístkov a podporu prekvapivo získal až u 85 poslancov. Doteraz mala vládna koalícia 79 hlasov, s výnimkou troch vzbúrených odídencov od Andreja Danka, ktorí sa rozhodli pár dní blokovať parlament, aby nebol uznášaniaschopný.
Tým pádom muselo šesť hlasov pribudnúť aj z radov opozície. Zatiaľ nik netuší, ktorí poslanci to boli, a nikdy sa to ani nemusíme dozvedieť, keďže medzi zverejnenými prerokovanými dokumentami NR SR nefiguruje hlasovanie podľa klubov a voľba bola tajná.
Niektorí poslanci z radov opozície apelujú, aby sa šestica priznala. „Poslanec Smeru Richard Glück dostal v tajnej voľbe 85 hlasov a stal sa novým predsedom branno-bezpečnostného výboru. Koalícia má však len 79 hlasov. Kto z opozície ho podporil po tom všetkom, čo koalícia porobila v tomto štáte???,“ zamýšľal sa krátko po stredajšom zvolení poslanec za hnutie Slovensko Gábor Grendel.
Žiada, aby uvedení šiesti poslanci vystúpili pred verejnosť z anonymity. Hnutie tvrdí, že opozícia má zrejme medzi sebou dezertérov.
„Chuligán, bitkár a dezertér Glück, ktorý by sa v prípade vojny – podľa vlastných slov skryl za sukňu mamičky dnes vedie Výbor pre obranu a bezpečnosť. Vyzývam kolegov z opozičných strán PS, SaS a KDH, aby nabrali odvahu a jasne povedali ľuďom, ktorí poslanci z ich klubov tohto zbabelca podporili a vysvetlili prečo tak spravili,“ uviedol predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš.
Glück oslobodený od bojov za vlasť
Rozhorčení zostali aj liberáli z SaS. „Chcel by som touto cestou vyzvať dotyčných poslancov, aby predstúpili pred verejnosť a priznali, že s vládou spolupracujú. Vaši voliči si to zaslúžia vedieť. Za poslanecký klub SaS viem povedať, že za Glücka, ktorý odmietol bojovať za vlasť, keby bolo Slovensko napadnuté a ktorý by mohol byť akurát tak šéfom výboru pre kapituláciu a vlastizradu, nehlasoval nikto z poslancov SaS,“ odkázal predseda SaS Branislav Gröhling.
Liberáli dodávajú, aby sa podporovači Glücka z radov opozície priznali a vysvetlili, čím ich poslanec presvedčil, aby od nich dostal hlas.
Glück je známy ešte z čias pred parlamentnými voľbami z minulého roka, kedy počas tlačovej besedy Smeru prišiel na aute Igor Matovič, ktorý cez megafón narúšal jej priebeh. Následne došlo k potýčke, kedy poslanci Richard Glück aj Robert Kaliňák pristúpili k Matovičovmu autu a snažili sa mu mikrofón vytrhnúť z rúk. Glück mu potom uštedril niekoľko rán päsťou do tváre.
Novozvolený šéf brannobezpečnostného výboru strhol na seba pozornosť aj pri diskusii o novele Trestného zákona, kedy sa riešilo skrátenie premlčacích lehôt za znásilnenie, čo Glück obhajoval.
„Premlčacia doba začne plynúť momentom znásilnenia tej ženy. Tak asi o tom vie, všimne si to, keď ju niekto znásilní, a môže ten trestný čin nahlásiť,“ vyhlásil vo svojej prvej faktickej poznámke.
„Veď sa pozrite, čo sa deje vo svete v tej Amerike, že po 18 rokoch si nejaká žena spomenie, že bola niekým znásilnená a na základe toho tvrdenia začne vydieranie, mediálny lynč a neúčelné trestné konania,“ dodal. Jeho prejav vyvolal vlnu pohoršenia za necitlivý prístup k obetiam znásilnenia.
Voľba Glücka za predsedu výboru je celkom paradoxným javom, keďže minulý rok podpísal dokument, podľa ktorého nie je povinný bojovať za štát so zbraňou v ruke.