Dvořák z PS: Pomalšie zvyšovanie platov zdravotníkov vyháňa personál za hranice
Pomalší rast platov zdravotníkov, spôsobený konsolidáciou, vedie k tomu, že personál z ambulancií a nemocníc odchádza do zahraničia, čo podľa poslanca Národnej rady SR Oskara Dvořáka (Progresívne Slovensko) robí zo zdravotníctva výsadu pre bohatých. Na piatkovej tlačovej konferencii kritizoval dohodu medzi ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas-SD) a ministrom financií Ladislavom Kamenickým (Smer-SD), podľa ktorej sa na platy zdravotníkov vyčlení o vyše sto miliónov eur viac, ako sa pôvodne plánovalo.
Dvořák zdôraznil, že v čase, keď Slovensku chýbajú tisíce lekárov a desaťtisíce sestier, a okolité krajiny zvyšujú platy zdravotníkov, šetrenie na zdravotníckom personáli je iracionálne. Rozhodnutie prezidenta SR podpísať konsolidačný balík označil za pokrytecké, keďže bývalá ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková, ktorá patrí do tej istej strany ako prezident, tvrdila, že šetrenie na zdravotníkoch je neprípustné.
Podľa Dvořáka náklady spojené s konsolidáciou ponesú pacienti, pričom spomenul problémové poplatky v ambulanciách a náklady na bezlepkové potraviny pre celiatikov. Minister zdravotníctva Šaško zároveň oznámil, že so Šaškom sa dohodli na zvýšení platov pre zdravotníkov. Sestry a záchranári majú dostať rovnaké navýšenie miezd ako pred konsolidáciou, zatiaľ čo platy lekárov by sa mali zvýšiť o 6,4 percenta namiesto pôvodne plánovaných troch percent.
SaSka hovorí o prezidentovej spoluzodpovednosti
Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) prezident Peter Pellegrini podpísaním konsolidačného balíčka prevzal spoluzodpovednosť za nadchádzajúce historicky najväčšie zdražovanie na Slovensku. Strana kritizovala prezidenta za to, že hoci ostro skritizoval Ficove konsolidačné opatrenia, použil argumenty opozície, odborov, zamestnávateľov a ekonómov, zákon napriek tomu podpísal. Predseda SaS Branislav Gröhling zdôraznil, že Pellegrini mal možnosť splniť sľub, ktorý dal občanom, že bude stáť na ich strane, ale namiesto toho splnil sľub Robertovi Ficovi, čím sa stal prezidentom vládnej koalície. Kritizoval tiež nedostatok sociálneho dialógu a ignorovanie tripartity pri prijímaní rozhodnutí.
SaS zároveň vyjadrila nespokojnosť s podpísaním transakčnej dane, ktorá podľa nich poškodí občanov, firmy a neziskové organizácie. Gröhling považuje za absurdné, že hoci prezident kritizoval dopady dane, napriek tomu ju schválil. Marián Viskupič varoval, že táto daň negatívne ovplyvní konkurencieschopnosť slovenských podnikateľov, zvýši ceny a vytvorí nespravodlivé podmienky pre malých podnikateľov, pričom jedinou ďalšou krajinou v EÚ, ktorá zaviedla podobnú daň, je Maďarsko.
Tomáš Szalay, tímlíder pre zdravotníctvo v SaS, dodal, že transakčná daň bude mať výrazný negatívny vplyv na zdravotníctvo, ktoré by mohla stáť až 30 miliónov eur ročne. Kritizoval kozmetické úpravy dohodnuté medzi ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom a zdravotníkmi a upozornil na nevyhnutnosť systémových zmien v zdravotníctve. Podľa neho nadchádzajúci štátny rozpočet, ktorý bude najhorší za posledných 20 rokov, prinesie ešte menej finančných prostriedkov pre zdravotníctvo, čo bude predstavovať zásadný problém pre celý sektor.