Opozícia reaguje na podpísanie konsolidácie Pellegrinim: SaS hovorí o spoluzodpovednosti, kritizuje aj Šimečka

Reklama
Prezidentov podpis konsolidačného balíčka vyvolal ostré reakcie opozície (zľava predseda SaS Branislav Gröhling, poslanec hnutia Slovensko Marek Krajčí a predseda PS Michal Šimečka). Zdroj: TASR

Prezident SR Peter Pellegrini svojím podpisom pod balík opatrení na konsolidáciu verejných financií od vládnej koalície zároveň schválil „Ficovu drahotu“, vyhlásil predseda opozičnej strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka. Na piatkové rozhodnutie prezidenta reagoval so slovami, že to pre neho predstavuje veľké sklamanie.

Šimečka ďalej uviedol, že nielen opozícia, ale aj ekonómovia, profesné združenia, odborári a zamestnávateľské zväzy upozorňujú na škodlivosť tohto konsolidačného balíčka. Podľa neho je balíček nelogický, nesociálny a bude brzdiť rast ekonomiky. Vláda namiesto úspor vo vlastných radoch presunula záťaž konsolidácie na občanov formou vyšších daní a rastúcich cien, píšu topky.sk.

Podľa Šimečku sa z predošlých vyjadrení prezidenta zdalo, že sa snaží udržiavať určitý kritický odstup od vlády. „Dnes sa však, rovnako ako viackrát v minulosti, ukázalo, že nakoniec podpíše všetko, čo mu vláda Roberta Fica predloží. Už nemôže unikať zodpovednosti za Ficovu drahotu,“ uviedol líder Progresívneho Slovenska a dodal, že týmto krokom Pellegrini ide proti všetkému, čo kedysi sľuboval občanom ako predseda strany Hlas-SD.

Prezident v piatok podpísal balík opatrení na konsolidáciu verejných financií, keďže vláda dosiahla kompromis v otázke zvyšovania platov zdravotníkov. Okrem toho schválil aj zavedenie novej transakčnej dane, pričom vyzval vládu, aby do apríla budúceho roka, keď daň vstúpi do platnosti, zvážila úpravy možných nepredvídaných negatívnych dopadov tejto dane.

Hnutie Slovensko hovorí o prezidentovej politickej zodpovednosti

„Prezident Peter Pellegrini v piatok prijal plnú politickú zodpovednosť za dôsledky konsolidačných opatrení,“ uviedol poslanec opozičného hnutia Slovensko Gábor Grendel. Na tlačovej konferencii kritizoval prezidenta za to, že za zvýšenie rozpočtu prezidentskej kancelárie o štyri milióny eur „predal“ životnú úroveň občanov. Podľa Grendela podpísanie konsolidačného balíka bolo výsledkom dohody, ktorá zahŕňala navýšenie rozpočtu pre prezidentskú kanceláriu.

Poslanec Marek Krajčí (Slovensko, Za ľudí, KÚ) vyzval vládu, aby nezasahovala do valorizácie platov zdravotníkov, keďže v celej Európe je ich nedostatok. Zdôraznil, že zdravotníctvo zahŕňa 25 rôznych profesií, z ktorých každá je nepostrádateľná. Krajčí upozornil, že pre 22 profesií v sektore sa v budúcom roku neplánuje zvyšovanie platov ani o infláciu, čo považuje za neprijateľné.

Prezident Pellegrini podpísal konsolidačný balík po splnení jeho podmienky, ktorou bolo nájdenie kompromisu v otázke zvyšovania platov zdravotníkov. Parlament schválil balík začiatkom októbra, pričom jeho opatrenia v hodnote dvoch miliárd eur majú zlepšiť stav verejných financií. Balík zahŕňal spomalenie rastu platov zdravotníkov, čo vyvolalo odpor medzi zdravotníckymi pracovníkmi, ktorí vyzývali prezidenta, aby balík nepodpisoval v jeho aktuálnej podobe. Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) viedol rokovania so zástupcami zdravotníkov a ministrom financií Ladislavom Kamenickým (Smer-SD) s cieľom nájsť kompromis.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie