fbpx

Opozícia pokračuje v protestoch. V utorok ich organizuje v ôsmich mestách

Na snímke ľudia sa účastnia na druhom spoločnom proteste opozície - hnutia Progresívne Slovensko (PS), strany Sloboda a Solidarita (SaS) a Kresťanskodemokratického hnutia proti rušeniu Úradu Špeciálnej prokuratúry (ÚPŠ) pred Úradom vlády SR v Bratislave 12. decembra 2023. Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák

Opozičné strany Progresívne Slovensko (PS), SaS a KDH sú pripravené pokračovať v diskusii ku konsolidačným opatreniam aj pomocou obštrukcie a hlásením sa do rozpravy, kým vláda nestiahne „promafiánsky“ balíček, ktorým opozícia označila návrhy vedúce k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a k úprave zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Zároveň strany ohlásili ďalší protest, ktorý bude na budúci týždeň v utorok 19. decembra v Bratislave a ďalších mestách po Slovensku.

Z premiéra Roberta Fica (Smer-SD) cítiť nervozitu, myslí si predseda PS Michal Šimečka. Odkazuje ľuďom, že verejný tlak na vládnu koalíciu funguje a poďakoval sa im za účasť na doterajších protestoch. Fico si podľa neho myslel, že zmeny parlament prijme rýchlo ešte pred Vianocami a po Novom roku sa pustí do prezidentskej kampane lídra Hlasu-SD Petra Pellegriniho.

Ďalší protest bude v utorok v Bratislave na Námestí SNP, ale aj v Bratislave, Nitre, Trenčíne či Považskej Bystrici. Šimečka zopakoval, že šéfovi parlamentu Pellegrinimu sa situácia rozpadáva pod rukami, keďže najbližší priebeh schôdze nie je známy.

Opozícia je však pripravená rokovať aj počas vianočných sviatkov. Šéf PS tiež informoval, že už približne 50.000 ľudí sa podpísalo pod výzvu na stiahnutie novely Trestného zákona, ktorá predpokladá zrušenie špeciálnej prokuratúry.

Opozícia tvrdí, že naťahovanie diskusie v parlamente má zmysel. Drvivá väčšina príspevkov je podľa Šimečku vecná. Považuje to za legitímnu stratégiu. Je podľa neho primerané, že konsolidačný balík sa podrobuje kritike, pretože nás oberá o budúcnosť.

Predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková dodala, že konsolidačné zmeny i zmeny v kompetenčnom zákone sú veľmi dôležité a treba k nim naozajstnú diskusiu. Aj to je dôvod, prečo sa opoziční poslanci v tak veľkej miere hlásia do diskusie.

Vládna koalícia by chcela do Vianoc schváliť návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling nevníma ako problém, že by sa rok začal rozpočtovým provizóriom, ak by sa to nestihlo. Tvrdí, že je to zodpovednosť vládnej koalície a nie opozície, ktorá robí obštrukcie.

Gašpar vníma podporu na zrušenie prokuratúry

Pre poslanca Tibora Gašpara (Smer-SD) sú dôkazom demokracie. Od ich voličov však vníma podporu na zrušenie ÚŠP.

„Je to dôkaz demokracie, v rámci sociálnych sietí a odozvy od našich voličov dostávame naopak podporu,“ zdôraznil Gašpar. Kolíková priblížila, že ďalšie protesty proti zrušeniu ÚŠP sú naplánované na utorok (19. 12.). Okrem miest kde už prebiehali, sa podľa jej slov uskutočnia aj v Považskej Bystrici, Trenčíne či Liptovskom Mikuláši.

Kolíková upozornila, že Slovensko sa k ÚŠP fakticky zaviazalo v medzinárodných dokumentoch, v zmluvách na úrovni Rady Európy a OSN v efektívnom boji proti korupcii. „Je z nich zrejmé, že robiť práve takéto špecializované inštitúcie je dôležité a dobré,“ poznamenala.

Gašpar skonštatoval, že EÚ ani Ústava SR nebránia zrušeniu ÚŠP. Nie je podľa neho dôvod na žiadne ekonomické sankcie, pokiaľ ich nebude vylobovať opozícia. „Zdôvodňujeme celý tento proces tým, že je zákonný,“ argumentoval.

Poukázal na rozhodnutia, ktoré majú dokázať systematické porušovanie ľudských práv zo strany ÚŠP. Priblížil, že obsahujú niekoľko priamych dôkazov porušenia právneho štátu. „Nikdy ste ich neukázali,“ upozornila Kolíková a vyzvala ho, aby tak konečne urobil.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie