„Podpisy budú odovzdávané 16. 8. a schôdza by mala byť zvolaná v čase medzi 19. augustom a 23. augustom,“ informoval podpredseda hnutia KDH Viliam Karas.
Menovaných ministrov však obhajuje predseda vlády Robert Fico. „To akože za čo chcú opozičníci odvolávať Suska, že podľa litery zákona konal a naplnil svoju právomoc? Podporu si zaslúži aj ministerka Šimkovičová. Naši oponenti ju nenávidia, lebo presadila celý rad mediálnych zákonov a robí to inak, ako by si to oni želali.“
Problémy v Hlase
Kým opozícia našla spoločnú reč pri podpisoch na zvolanie mimoriadnej schôdze, malé škrípanie nastalo v koaličných radoch. Problémy s rozhodnutiami ministerky kultúry naznačila strana Hlas.
„V Hlase nekomentujeme kroky ministerky Šimkovičovej ani iného ministra z koalície prostredníctvom médií. Strana išla do vlády, aby riešila problémy ľudí a nie, aby ich zaťažovala vnútrokoaličnými debatami, ako sme to videli u Sulíka a Matoviča,“ napísal na sociálnu sieť minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).
„Zaregistroval som iba jeden osobný názor pána predsedu Hlasu, ktorý povedal, že pokladá pána Drličku za kompetentného a že si asi nechá vysvetliť všetky dôvody,“ prezradil poslanec Roman Michelko (SNS).
Politológovi sa pokus o zvolanie mimoriadnej schôdze javí ako logický. Tvrdí, že posledné mesiace bola opozícia skutočne v úzadí a z prázdninového spánku ju zobudili až kroky ministrov.
„Úlohou parlamentných opozičných politických strán je kontrolovať vládnu moc a toto je jedna z možností, ako je vládna moc alebo vládne politické strany sú kontrolované. Ale v každom prípade všetkým opozičným stranám musí byť jasné, že toto nie je spôsob, ako odvolať jednotlivého ministra, ale práve upozorniť na určitý problém,“ zhodnotil politológ Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík.
Politológ dopĺňa, že odvolávanie členov vlády bude pravdepodobne neúspešné, keďže opozícia nemá v parlamente potrebnú väčšinu.