Slováci si novú hlavu štátu volili v sobotu od 7.00 h. O ich priazeň sa uchádzalo deväť kandidátov. Išlo o šieste priame voľby prezidenta v ére samostatného SR.
Na pokojný priebeh volieb a verejný poriadok v uliciach Slovenska dohliadal zvýšený počet policajtov.
Štatistici priebežné neoficiálne výsledky zverejňovali na stránke www.volbysr.sk. Definitívne výsledky sú už známe, boli schválené Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán v nedeľu 24. marca o 10.00 h.
TOTO SÚ OFICIÁLNE PRIEBEŽNÉ VÝSLEDKY
Zdroj: Štatistický úrad SR
12.30 – Matúš Šutaj Eštok: V druhom kole volieb musia prísť všetci voliči koalície
Aby vládna koalícia pokračovala, musia prísť v druhom kole prezidentských volieb voliť všetci jej voliči. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to vyhlásil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Zopakoval, že Peter Pellegrini je najlepším kandidátom. Zvolenie Ivana Korčoka by znamenalo začiatok rozbitia vládnej koalície. Šéf SaS Branislav Gröhling označil druhé kolo prezidentských volieb za malé parlamentné voľby.
Najbližšie dva týždne využije koalícia na mobilizáciu všetkých voličov koalície. Zamerať sa chcú aj na regióny, kde v prvom kole prezidentských volieb zvíťazil Korčok. Uchádzať sa chcú o priazeň každého voliča vrátane maďarskej menšiny. Šutaj Eštok odmietol, že by boli nejaké dohody vopred, pretože „voľba prezidenta nie je arabský trh a kupčenie“. Gröhling považuje za dôležité, aby Korčok oslovil aj maďarských voličov, aby aj občania tejto menšiny vyjadrili svoj názor.
Nasledujúce obdobie očakáva predseda SaS výraznú dezinformačnú kampaň voči Korčokovi, keďže oponenti sa podľa neho nebudú štítiť ničoho. Budú musieť preto veľa vysvetľovať a bojovať proti zavádzaniu verejnosti. Minister vnútra reagoval, že budú viac hovoriť o tom, kto je Korčok. Zdôraznil, že nebudú si musieť nič vymýšľať, len pomenujú fakty.
Podľa Šutaja Eštoka sa očakávalo, že do druhého kola volieb postúpia favoriti, vyjadril spokojnosť s tým, že Pellegrini zabojuje o post prezidenta aj v druhom kole. Gröhling sa vyjadril, že očakávali prebojovanie Korčoka do druhého kola. Podľa neho to je signál, že ľuďom nie je jedno, kto bude na čele Slovenska.
Zdroj: TASR
12.23 – Korčok chce v 2.kole pridať a stretnúť sa s kandidátmi,ktorí nepostúpili
Ivan Korčok, ktorý získal najviac hlasov voličov v prvom kole prezidentských volieb, vníma výsledok ako povzbudivý. Je si však vedomý, že v druhom kole musí „pridať“. Stretnúť sa chce s kandidátmi, ktorí nepostúpili do druhého kola, a rokovať s nimi o podpore. Uviedol to v nedeľu pre RTVS.
„Nie sme v oslavnej nálade, od prvej minúty dňa sme si vedomí, že sme v druhom kole, a to rozhodne,“ podotkol Korčok. „Musíme pridať. Som si toho veľmi dobre vedomý,“ dodal s tým, že uspieť môže, len ak osloví ešte širšie spektrum voličov, teda aj voličov vládnej koalície.
Korčok priblížil, že už diskutoval aj s kandidátmi, ktorí nepostúpili do druhého kola a ktorí zastávajú jeho víziu. Menoval Igora Matoviča, Jána Kubiša, Patrika Dubovského a Krisztiána Forróa. Predpokladá, že sa mu podarí s nimi stretnúť aj osobne a že nájdu prieniky vo svojich prioritách.
11.29 – M. Šimečka: Verím, že čo najviac ľudí príde voliť aj v druhom kole
Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v druhom kole prezidentských volieb príde voliť čo najviac ľudí. TASR o tom informovala riaditeľka mediálneho oddelenia PS Alena Kuišová.
„Tieto voľby ukázali, že je veľmi veľa ľudí na Slovensku, ktorí si prajú nezávislého prezidenta, ktorý bude slúžiť všetkým ľuďom. Ako Ivan Korčok. A nie prezidenta, ktorý bude slúžiť iba Robertovi Ficovi (Smer-SD). Ako Peter Pellegrini (Hlas-SD),“ povedal Šimečka.
11.12 – SNS ocenila výsledok Š. Harabina v prvom kole prezidentských volieb
Koaličná SNS ocenila výsledok kandidáta Štefana Harabina v prezidentských voľbách, ktorý skončil v prvom kole na treťom mieste. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Zuzana Škopcová. Predseda SNS Andrej Danko odstúpil z prezidentských volieb v prospech Harabina.
„Je zrejmé, že ďalší osud prezidentských volieb je v rukách Petra Pellegriniho (Hlas-SD). Opätovne však vyjadrujeme presvedčenie, že bez toho, aby si uvedomil potrebu tvrdého politického boja, je veľmi ťažké uspieť v boji s kandidátom Ivanom Korčokom,“ uviedla Škopcová.
Poukázala na to, že SNS bude presadzovať fyzické sčítavanie hlasov. Tieto prezidentské voľby boli prvýkrát elektronické. „SNS je však presvedčená, že sa pri sčítavaní v záujme ich objektívnosti musíme prinavrátiť k ručnému sčítaniu, ako aj k vytváraniu nového systému kontroly volieb,“ doplnila Škopcová.
10.30 – Volili aj športovci? Väčšina sa sústredila na zápasy, Rapáč: „Občianska povinnosť“
Slovenských športovcov na víkendových vrcholných akciách sobotňajšie 1. kolo prezidentských volieb príliš nezaujímalo. Väčšina z oslovených sa podľa vlastných slov sústredila na svoje výkony a neriešila politiku, našli sa však aj výnimky.
Právo voliť napríklad využil kapitán hokejistov Spišskej Novej Vsi Branislav Rapáč a spolu s ním aj niektorí jeho spoluhráči. Vybavili si voličský preukaz a svoj hlas jednému z deviatich prezidentských kandidátov odovzdali v Banskej Bystrici, kde Spišiaci spečatili triumf 4:0 vo štvrťfinálovej sérii play-off Tipos extraligy proti domácemu tímu. „Voliť je občianska povinnosť. Volil som tak, aby sme smerovali k západu a nie k východu,“ povedal pre TASR Rapáč.
Z kádra hokejistov Košíc, ktorí trávili sobotu v Bratislave a pripravovali sa na zápas so Slovanom, nevyužil možnosť vybaviť si voličský preukaz nikto. Rovnako v tábore futbalistov národného tímu rezonovala príprava na zápas s Rakúskom. „Priznám sa, že som nestihol ísť, pretože som sa sústredil na zápas. Išlo to mimo mňa, keďže mám zápasový deň a vtedy riešim iba seba,“ uviedol krídelník Lukáš Haraslín. V podobnom duchu sa niesli slová brankára Martina Dúbravku. „Nemal som možnosť, pretože sme mali zápas a tomu som prispôsobil absolútne všetko. Takže, bohužiaľ, nie.“
Zdroj: TASR
10.13 – Volebná účasť dosiahla 51,91 percenta
Volebná účasť v prvom kole prezidentských volieb dosiahla 51,91 percenta. Oficiálne výsledky volieb potvrdila na nedeľnej tlačovej konferencii Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán.
10.05 – Volebná komisia potvrdila postup Korčoka a Pellegriniho do druhého kola
Do druhého kola prezidentských volieb postúpili Ivan Korčok, ktorý získal 42,51 percenta hlasov, a Peter Pellegrini so ziskom 37,02 percenta hlasov. Oficiálne výsledky potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na nedeľnej tlačovej konferencii.
Do druhého kola sa nedostali Štefan Harabin (11,73 percenta), Krisztián Forró (2,9 percenta), Igor Matovič (2,18 percenta), Ján Kubiš (2,03 percenta). Pod jedno percento hlasov získali Patrik Dubovský (0,71 percenta), Marian Kotleba (0,56 percenta) a Milan Náhlik (0,13 percenta).
Slováci si šiestykrát v histórii Slovenskej republiky volia prezidenta v priamych voľbách. Slovensko malo dosiaľ piatich prezidentov. Prvým bol Michal Kováč, ktorého však volil parlament. Priamo si občania volili hlavu štátu prvýkrát v roku 1999, vybrali si Rudolfa Schustera. Po ňom bol dvakrát na čele štátu Ivan Gašparovič. Nasledoval Andrej Kiska a dosiaľ poslednou prezidentkou je Zuzana Čaputová. Funkčné obdobie jej uplynie 15. júna.
Druhé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 6. apríla.
09.50 – Remišová gratuluje Korčokovi, 2. kolo označila za výzvu pre spoločnosť
Druhé kolo prezidentských volieb predstavuje výzvu pre spoločnosť a demokratické politické spektrum. Skonštatovala to predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Zároveň zagratulovala Ivanovi Korčokovi, ktorý podľa neoficiálnych výsledkov zvíťazil v prvom kole volieb prezidenta. Verí, že súboj zvládne aj v druhom kole.
„Druhé kolo prezidentských volieb predstavuje obrovskú výzvu pre celú slobodnú občiansku spoločnosť a demokratické politické spektrum. Musíme potiahnuť za jeden povraz a urobiť všetko pre to, aby mala naša vlasť svojprávneho a demokratického prezidenta, nie figúrku v područí Roberta Fica (Smer-SD), pripravenú vykonať akýkoľvek špinavý pokyn,“ uviedla Remišová.
Okrem toho sa Remišová poďakovala kandidátovi Patrikovi Dubovskému. Ten podľa jej slov v prvom kole prezidentských volieb čestne reprezentoval konzervatívne, demokratické a kresťanské hodnoty.
09.45 – Smer-SD očakáva v druhom kole volieb tesný súboj, povedal Fico
Koaličný Smer-SD očakáva v druhom kole prezidentských volieb tesný súboj. Naďalej plne podporuje kandidáta Hlasu-SD Petra Pellegriniho. Na sociálnej sieti to uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD) s tým, že Pellegrini je pre Slovensko lepším riešením ako občiansky kandidát Ivan Korčok.
„Výsledky zodpovedajú analýzam, ktoré mal Smer-SD k dispozícii. Očakávali sme výhru Korčoka v prvom kole o tri percentuálne body a výsledok Štefana Harabina nad desiatimi percentuálnymi bodmi,“ skonštatoval Fico.
Premiér zároveň zablahoželal Korčokovi aj Pellegrinimu k výsledkom, ktoré dosiahli v prvom kole prezidentských volieb. Poďakoval aj voličom Smeru za účasť vo voľbách. „Zo zrejmých dôvodov sa ich časť na prvom kole volieb nezúčastnila a časť dala podporu Harabinovi,“ podotkol.
Zdroj: TASR
08.55 – Záchranári v sobotu zasahovali celkovo osemkrát v súvislosti voľbami
Záchranári v sobotu (23. 3.) zasahovali celkovo na ôsmich zásahoch v súvislosti s konaním prezidentských volieb. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Petra Klimešová.
„Išlo predovšetkým o kolapsové stavy. Záchranári však zasahovali aj u 18-ročnej pacientky v obci Tašuľa a u 42-ročného muža v Senici s epileptickými záchvatmi,“ uviedla hovorkyňa. Výjazdy boli po dvoch v Bratislavskom, Trnavskom a Košickom kraji a po jednom v Žilinskom a Trenčianskom kraji.
02.00 – Sčítané sú všetky hlasy
Podľa neoficiálnych výsledkov vyhral 1. kolo Ivan Korčok, za ním postupuje Peter Pellegrini. Volebná účasť bola 51,91 %. Ivan Korčok získal 42,51 %, Peter Pellegrini 37,02 %.
Tretí je Štefan Harabin s 11,73 % hlasmi. Ostatní kandidáti majú hlasy pod 3 %, celý zoznam nájdete v tabuľke vyššie.
01.35 – Neoficiálnym víťazom je Korčok, do druhého kola postupuje s Pellegrinim
V prvom kole prezidentských volieb neoficiálne zvíťazil Ivan Korčok. Do druhého kola volieb postupuje s Petrom Pellegrinim. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR po sčítaní takmer všetkých (99,93 percenta) okrskových zápisníc.
Korčok má aktuálne 42,48 percenta, Pellegrini zase 37,05 percenta hlasov. Na treťom mieste je Štefan Harabin, ktorému sa podarilo získať 11,74 percenta voličov. Za ním nasledujú Krisztián Forró so ziskom 2,91 percenta, Igor Matovič s 2,18 percenta a Ján Kubiš s 2,03 percenta hlasov. Na ďalších miestach sú Patrik Dubovský s 0,71 percenta, Marian Kotleba s 0,56 percenta a Milan Náhlik s 0,13 percenta hlasov.
V prvom kole prezidentských volieb prišla voliť viac ako polovica oprávnených voličov. Účasť aktuálne dosahuje 51,89 percenta.
Definitívne výsledky budú známe až po schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Oznámiť by ich mala v priebehu nedele.
00.40 – K voľbám sa vyjadrila aj prezidentka
„Na osude Slovenska nám záleží. Ukázalo sa, že nám nie je ľahostajná naša budúcnosť,“ začala. Poďakovala sa aj voličom a pogratulovala obom postupujúcim do druhého kola.
„Veľmi si želám, aby bola kampaň pred ďalším kolom férová, korektná a kultivovaná.“
00.35 – Harabin: Objednávka na národného prezidenta je veľmi silná
Objednávka na národného prezidenta je veľmi silná. Médiám to uviedol prezidentský kandidát Štefan Harabin, ktorý podľa predbežných neoficiálnych výsledkov obsadil tretiu pozíciu so ziskom takmer 12 percent hlasov.
Harabin očakáva, že na úrovni hlavy štátu sa bude dodržiavať ústava, zákony, medzinárodné zmluvy a že SR nebude vtiahnutá do vojny. Jeho ideou je neutralita SR.
„Moji voliči vedia, čo majú robiť. Sú to národne orientovaní voliči, u ktorých je hlavnou prioritou zachovanie štátu, národnej suverenity a mieru,“ reagoval na otázku o prípadnej podpore kandidáta v druhom kole prezidentských volieb.
00.25 – Forró: Výsledky nie sú také, aké sme očakávali
Výsledky neodzrkadľujú očakávania. Po zverejnení priebežných výsledkov sobotňajšieho (23. 3.) prvého kola prezidentských volieb a zrátaní drvivej väčšiny okrskov to priznal Krisztián Forró. Oceňuje na druhej strane, že prostredníctvom kampane mohol byť hlasom maďarskej národnostnej menšiny na Slovensku.
„Výsledky volieb ukázali, že voliči sa rozdelili do dvoch hlavných táborov,“ skonštatoval. Teší ho však napríklad víťazstvo v okrese Dunajská Streda. K otázke, koho z kandidátov, ktorí postúpili do druhého kola, podporí, sa chce vyjadriť v nedeľu.
00.20 – Korčok: Som nohami pevne na zemi, v 2. kole musíme urobiť viac
Vyzerá to, že som prvé kolo volieb vyhral, komentoval neoficiálne výsledky prezidentský kandidát Ivan Korčok. Podotkol, že je nohami pevne na zemi. V druhom kole podľa neho treba urobiť viac, aby oslovil voličov v širokom politickom spektre. Zopakoval, že chce hovoriť viac k voličom vládnej koalície.
Zdroj: TASR
00.15 – Pellegrini: Splnili sme základný cieľ, dostať sa do druhého kola
Prezidentský kandidát Peter Pellegrini priznal, že v prvom kole volieb prezidenta SR skončil tesne na druhom mieste. Pogratuloval zároveň Ivanovi Korčokovi za postup do druhého kola. Deklaroval, že splnil svoj základný cieľ, dostať sa do druhého kola. Pellegrini sa poďakoval všetkým občanom SR, ktorí sa zúčastnili na voľbách, ako aj svojim podporovateľom.
Pellegrini čakal tesný výsledok. „Je to pár percent, ktoré nás delí. Myslím si, že by to bolo jedno, či by to bolo v takom alebo onakom garde,“ reagoval. Výsledky podľa neho ukazujú napínavý príbeh do druhého kola.
Postup do druhého kola označil Pellegrini za obrovský úspech. Výsledky podľa neho ukázali, že väčšina ľudí na Slovensku si neželá „liberálno-pravicovo-progresívneho“ prezidenta. „Väčšina na Slovensku vyjadrila skôr záujem mať prezidenta, ktorý bude hájiť národnoštátne záujmy SR,“ povedal.
Slovensko chce podľa šéfa Hlasu-SD prezidenta, ktorý nebude krajinu ťahať do vojny, ale bude hovoriť o mieri. Tvrdí, že väčšina občanov volila rôznych kandidátov, ktorí viac preferujú takýto postoj v zahraničnopolitických aj domácich otázkach. „Občania z väčšej časti vyjadrili, že chcú prezidenta, ktorý nechce byť okamžite v konflikte s vládou SR, ale, naopak, pomáhať tam, kde sa dá, a kritizovať len vtedy, keď treba,“ povedal.
00.00 – Na základe sčítaných takmer 97 % hlasov stále vedie Ivan Korčok
Aktuálne je spočítaných 96,83 %. Vedie Ivan Korčok s 41,71 % hlasov, v závese je Peter Pellegrini s 37,53 %. Rozdiel medzi kandidátmi je 89 002 hlasov. Tretím je Štefan Harabin (11,87 %).
23.45 – Sčítaných je vyše 90 % hlasov, vyhráva Ivan Korčok
V prvom kole prezidentských volieb vedie Ivan Korčok so ziskom 40,34 percenta hlasov. Za ním nasleduje Peter Pellegrini s 38,42 percenta. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR po spočítaní 90, 77 percenta okrskových zápisníc. O prvých dvoch postupujúcich do druhého kola je tak rozhodnuté.
Na treťom mieste je predbežne Štefan Harabin, ktorému sa podarilo získať 12,08 percenta voličov. Ďalšie poradie sa výrazne nezmenilo.
Volebná účasť zatiaľ dosahuje 50,28 percenta.
23.35 – Ivan Korčok prvýkrát hlasmi dobehol Petra Pellegriniho, rozdiel je v stotinách percent
Ivan Korčok predbehol Petra Pellegriniho. Získal dosiaľ 39,28 % hlasov, Peter Pellegrini má 39,07 %. Sčítaných je 85,61 % hlasov.
Na treťom mieste Štefan Harabin (12,23 %), štvrtom Krisztián Forró (3,55 %).
23.30 – Zatiaľ je sčítaných vyše 75 % hlasov, Ivan Korčok pomaly dobieha
Peter Pellegrini zatiaľ stále vedie, už však nie s takým náskokom. Má dosiaľ 39,74 % hlasov. Ivan Korčok má 38,06 % hlasov a Pellegriniho takmer dohnal.
Spočítaných je zatiaľ celkovo 76,54 % hlasov z okrskových zápisníc. Štefan Harabin má zatiaľ 12,41 %, ostatným kandidátom sa čísla výrazne nezmenili.
Zdroj: TASR
23.15 – Sčítaná je vyše polovica hlasov, stále vedie Peter Pellegrini, za ním Ivan Korčok
Podľa Štatistického úradu SR je dosiaľ spočítaných 63,69 % hlasov. V prvom kole zatiaľ vedie Peter Pellegrini so ziskom 40,39 % hlasov. V závese je Ivan Korčok s 36,90 %.
Nasleduje Štefan Harabin so ziskom 12,53 percenta. Krisztián Forró má 4,20 % hlasov a za ním je Igor Matovič s 2,38 %. Ján Kubiš má 1,90 % hlasov, Patrik Dubovský 0,70 %, Marian Kotleba 0,63 %, Milan Náhlik 0,14 %. Posledné dve priečky si zatiaľ delia Andrej Danko (0,09 %) a Róbert Švec (0,08 %), obaja sa však kandidatúry vzdali.
23.00 – Po spočítaní takmer tretiny hlasov vedie P. Pellegrini pred I. Korčokom
V prvom kole prezidentských volieb vedie zatiaľ Peter Pellegrini so ziskom 42,34 percenta hlasov. Za ním nasleduje Ivan Korčok s 33,23 percenta. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR po spočítaní 32,6 percenta okrskových zápisníc.
Na treťom mieste je predbežne Štefan Harabin, ktorému sa podarilo získať 12,96 percenta voličov. Za ním nasleduje Krisztián Forró so ziskom 5,45 percenta, Igor Matovič s 2,49 percenta, Ján Kubiš s 1,79 percenta, Marian Kotleba s 0,70 percenta, Patrik Dubovský s 0,67 percenta a Milan Náhlik s 0,13 percenta hlasov.
Volebná účasť zatiaľ dosahuje 47,47 percenta.
22.45 – V prezidentských voľbách zatiaľ vedie P. Pellegrini pred I. Korčokom
V prvom kole prezidentských volieb vedie zatiaľ Peter Pellegrini so ziskom 44,84 percenta hlasov. Za ním nasleduje Ivan Korčok s 25,63 percenta. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR po spočítaní 7,10 percenta okrskových zápisníc.
Na treťom mieste je predbežne Štefan Harabin, ktorému sa podarilo získať 13,83 percenta voličov. Za ním nasleduje Krisztián Forró so ziskom 9,56 percenta, Igor Matovič s 2,70 percenta, Ján Kubiš s 1,44 percenta, Marian Kotleba s 0,98 percenta, Patrik Dubovský s 0,60 percenta a Milan Náhlik s 0,13 percenta hlasov
Volebná účasť zatiaľ dosahuje 43,43 percenta.
22.35 – Peter Pellegrini: Tieto voľby prežívam viac osobne, beriem ich s pokorou
Prezidentský kandidát a predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini trávi volebnú noc spolu so straníckymi kolegami. Tieto voľby však prežíva viac osobne, dodáva, že je to úplne iný pocit, ako pri parlamentných voľbách, kde sa volia politické strany.
Pellegrini po príchode do reštaurácie na petržalskej strane Dunaja novinárom sľúbil, že „nebude zavretý hore“, ale bude sa snažiť vyhovieť im a odpovedať na otázky. „Tešme sa, čo dnes zažijeme,“ odkázal. Výsledky volieb očakáva podľa svojich slov s veľkou pokorou. „Cítim to teraz viac osobne. Predtým sme to prežívali kolektívne, teraz je to čisto len a len na mne, aby som to spracoval,“ povedal.
Na volebnú noc v prvom kole volieb Pellegrini neočakáva návštevy ďalších podporovateľov. Myslí si, že majú zmysel skôr v druhom kole. Odpovedal tak na otázku, či príde napríklad premiér Robert Fico, šéf strany Smer-SD, ktorá Pellegriniho vo voľbách podporuje. Pellegrini verí, že sčítavanie výsledkov nebude trvať tak dlho ako pri posledných parlamentných voľbách. „Verím, že to pôjde rýchlo,“ dodal.
Na volebnú noc Petra Pellegriniho je podľa informácií zo strany Hlas-SD akreditovaných približne 110 novinárov zo Slovenska, Česka, Maďarska, ale aj ďalších krajín, napríklad z Turecka.
Zdroj: TASR
22.35 – Ivan Korčok priznal napätie i úľavu, v štábe ho podporujú mnohí politici
Prezidentského kandidáta Ivana Korčoka vítali v jeho bratislavskom volebnom štábe podporovatelia z radov politikov i osobností spoločenského a kultúrneho života. Medzi svojich priaznivcov prišiel krátko pred 22.00 h. V úvodnom slove poďakoval voličom. Priznal napätie i úľavu.
„Mám sa dobre. Je to kombinácia dvoch protikladných pocitov. Ten prvý je, samozrejme, napätie z výsledku, lebo ten nepoznáme, a ten druhý je trošku úľava, lebo už to nie je v mojich rukách,“ zhodnotil s tým, že všetko je na voličoch.
K sobotnej noci vo volebnej centrále poznamenal, že nejde o párty. „Cíťte sa tu dobre. Toto nie je párty, toto je pre nás veľmi pracovná záležitosť. Sme nohami pevne na zemi,“ uviedol. Verí, že tento večer nie je posledný.
Medzi hosťami bol aj predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda parlamentu Michal Šimečka. „Verím, že účasť bude vysoká a verím, že Ivan Korčok bude mať silný výsledok a dobrý základ do druhého kola,“ vyhlásil. Prisľúbil, že v prípade Korčokovho postupu do druhého kola mu bude PS „pomáhať všemožne“ v rámci možností zákona.
Predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková prišla s optimistickou náladou. „Ja prajem Slovensku to najlepšie a myslím si, že pán Korčok je to najlepšie, a teda verím, že dnes postúpi do druhého kola a na záver to nakoniec aj vyhrá a stane sa prezidentom SR,“ uviedla. Hnutie podľa jej slov plánuje naďalej povzbudzovať aj svojich voličov ku Korčokovej podpore.
Medzi hosťami vo volebnej centrále sa objavili aj ďalší politici, ako sú líder SaS Branislav Gröhling a jeho spolustraník predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, ale aj expremiér Mikuláš Dzurinda, bývalý predseda vlády Eduard Heger a jeho kolegovia z mimoparlamentnej strany Demokrati vrátane bývalých ministrov či poslancov. Svojou prítomnosťou Korčoka podporili aj osobnosti spoločenského a kultúrneho života či známe tváre zo sociálnych sietí. Medzi nimi napríklad herci Kristína Tormová a Ludwig Bagin.
Zdroj: TASR
22.35 – Štefan Harabin: Verím, že SR po voľbách nedodá ani jeden náboj na Ukrajinu
Prezidentský kandidát Štefan Harabin verí, že Slovensko po voľbách hlavy štátu nedodá ani jeden náboj, ani jedného vojaka, ani jeden cent na Ukrajinu. Povedal to počas príchodu do volebnej centrály v bratislavskej Mlynskej doline.
„Verím, že Slovensko po prezidentských voľbách nedodá ani jeden náboj, ani jedného vojaka, ani jeden cent na Ukrajinu. Že Slovensko nebude tým štátom, ktorý by podporoval vojnu alebo teroristické útoky,“ povedal prezidentský kandidát. Priblížil, že volebné dopoludnie strávil na bicykli a popoludní nepohrdol ani cigarou.
22.30 –Moratórium sa skončilo, ŠÚ SR začne zverejňovať výsledky hlasovania
Volebné moratórium sa skončilo. Začať sa môžu zverejňovať priebežné neoficiálne výsledky prvého kola prezidentských volieb. Sledovať ich bude možné na webe www.volbysr.sk. Štatistický úrad (ŠÚ) SR ich bude aktualizovať každých desať minút.
Definitívne výsledky budú známe až po schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Oznámiť by ich mala v nedeľu 24. marca.
22.00 – Komisie začínajú sčítavať hlasy, v niektorých miestnostiach ešte volia
Väčšina volebných miestností na Slovensku sa zatvorila. Komisie v nich začínajú sčítavať hlasy. Keďže v niektorých volebných okrskoch sa hlasovanie predlžuje, do 22.30 h platí stále volebné moratórium. Prvé výsledky prvého kola prezidentských volieb sa zverejnia až po tomto čase.
Dlhšie hlasujú v jednom z volebných okrskov v Senici, kde došlo k prerušeniu po tom, ako jeden z členov komisie skolaboval. Hlasovanie sa predĺžilo aj v obci Norovce v okrese Topoľčany, kde otvorili volebnú miestnosť polhodinu neskôr.
Slováci si novú hlavu štátu volili v sobotu od 7.00 h. O ich priazeň sa uchádzalo deväť kandidátov. Išlo o šieste priame voľby prezidenta v ére samostatného SR. Hlasovať mohli voliči v 5938 volebných miestnostiach. Právo voliť malo podľa odhadu Štatistického úradu SR viac ako 4,33 milióna občanov SR.
Priebežné neoficiálne výsledky bude možné po skončení moratória sledovať na webe www.volbysr.sk. Definitívne výsledky majú byť známe až po schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Oznámiť by ich mala v nedeľu 24. marca.
20.45 – Viaceré volebné centrály kandidátov sú už plné novinárov a redaktorov
Volebné centrály sa pomaly plnia. Niektorí kandidáti sa už na mieste nachádzajú, na niektorých príchod sa ešte len čaká.
20.00 – Polícia doposiaľ nezaznamenala žiadne narušenie poriadku
Polícia doposiaľ nezaznamenala žiadne narušenie poriadku. Informuje o tom na sociálnej sieti s tým, že priebeh volieb je naďalej hladký.
„Dohliadame na bezproblémový priebeh prezidentských volieb a doteraz sme nezaznamenali žiadne narušenie verejného poriadku,“ uviedla.
Na snímke členka volebnej komisie s prenosnou urnou pred volebným okrskom. Zdroj: TASR – Ján Krošlák
19.00 – Počas volieb Slovákov sprevádza aj brutálne počasie
Výstraha prvého stupňa pred silným vetrom platí v celom Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji a v okrese Myjava. Počítať s ním treba od 15.00 do 21.00 h. Miestami sa očakáva výskyt vetra s priemernou rýchlosťou nad 45 kilometrov za hodinu,
ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu. „Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ dodal SHMÚ.
18.50 – Význam prezidenta treba vnímať v mnohých rovinách, hovorí Bratislavčan
Keďže sa prezident priamo alebo nepriamo podieľa na vytváraní spoločenskej klímy v krajine a ovplyvňuje jej medzinárodnú akceptáciu, smerovanie a medzinárodné ukotvenie, je veľmi dôležité, kto stojí na čele krajiny. Myslí si to Bratislavčan Jakub Kintler. Význam hlavy štátu vníma vo viacerých rovinách.
„Prezident by mal byť vzorom v správaní, v schopnosti komunikovať, spájať spoločnosť, povzbudzovať ľudí a nie ich zastrašovať. V prípade krízovej situácie vziať na seba bremeno aj tých najnáročnejších a možno aj nepríjemných rozhodnutí,“ uviedol pre TASR.
Druhú rovinu podľa neho tvorí nepriama možnosť vplývať na politické „špičky“ krajiny a spoločnosti, predovšetkým právomocami, ako aj formou zaužívaných tradícií, ktoré sa u nás historicky aplikujú. Tretiu tvoria témy, ktoré môže otvárať, pretože potrebujú dostať v spoločnosti väčší priestor a pozornosť. Štvrtú predstavuje spolupodieľanie sa na politickom diskurze krajiny a jej akceptácii zahraničnými, medzinárodnými a globálnymi mocnosťami.
„Súčasne je potrebné zdôrazniť aj to, že prezident by mal byť aj určitou protiváhou k zákonodarnej a výkonnej moci v krajine v rámci systému nastavených váh a protiváh. To je jeden zo základných pilierov demokratického usporiadania našej krajiny,“ podotkol Kintler.
Prezident by mal byť podľa neho zároveň zásadový človek, konzistentný vo vyjadreniach a postojoch a autentický vo všetkom, čo robí a hovorí. Mal by mať schopnosť aktívne načúvať všetkým občanom a vedieť kriticky vyhodnocovať informácie. Tiež by to mal byť charakterný, komunikatívny, spoločenský a jazykovo zdatný človek s otvorenou mysľou a srdcom.
17.55 – Premiér i ďalší poslanci sa postavili k urnám
Robert Fico bol tiež voliť. Svoje právo vykonal v Bratislave.
Odvolené má aj bývalý premiér Igor Matovič, ktorý ľuďom odkázal, aby volili srdcom.
Bývalý minister obrany Jaroslav Naď sa tiež postavil k volebnej urne. Zároveň vyzval občanov, aby tak urobili tiež.
Eduard Heger prišiel odovzdať hlasovací lístok spolu s manželkou.
17.45 – Moratórium sa opäť predĺžilo, trvať bude do 22.30 h
Volebné moratórium v rámci prvého kola prezidentských volieb opäť predĺžili, potrvá do 22.30 h. Pre TASR to potvrdil hovorca Ministerstva vnútra (MV) SR Matej Neumann.
17.10 – Volebné moratórium predĺžia o 20 minút, potrvá do 22.20 h
Volebné moratórium v rámci prvého kola prezidentských volieb predĺžia o 20 minút. Na celom území SR potrvá do 22.20 h. Dôvodom je skolabovanie člena komisie v jednom z volebných okrskov v Senci. Avizoval to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda.
17.00 – Záchranári doposiaľ riešili šesť zásahov
Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR vyslalo v sobotu do 16.00 h ambulancie rýchlej lekárskej pomoci (RLP) a rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) na šesť zásahov v súvislosti s konaním prezidentských volieb. TASR o tom informovala hovorkyňa OS ZZS SR Petra Klimešová.
„Na tiesňovú linku sme prijali volanie o zdravotných problémoch ženy vo volebnej miestnosti v obci Tašuľa v Košickom kraji. Zásah aktuálne prebieha,“ uviedla Klimešová.
Tiež vyslali posádku do volebnej miestnosti v obci Bernolákovo pre závrate k 66-ročnej žene, ktorú následne previezli do nemocnice na bratislavské Kramáre.
Ambulancia bola vyslaná aj do základnej školy v Galante k 77-ročnej žene, ktorá utrpela úraz hornej končatiny a pleca po páde. „Záchranári ju po prvotnom ošetrení transportovali do nemocnice v Galante,“ dodala hovorkyňa.
Ďalej vyslali posádku do domu kultúry v Senici k 42-ročnému mužovi s epileptickým záchvatom. Pacienta záchranári transportovali do nemocnice v Skalici.
„Ambulancia smerovala aj do volebnej miestnosti v Košiciach-Juh k 79-ročnej pacientke s kolapsom, ktorá utrpela povrchové poranenie hlavy. Transport do nemocničného zariadenia odmietla,“ uviedlo OS ZZS.
Záchranári zasahovali aj vo volebnej miestnosti v Martine u 77-ročnej pacientky s kolapsom, ktorá bola po ošetrení prevezená do nemocnice.
16.30 – Voliť prišli aj občania Luníku IX
Veľmi nízka účasť charakterizuje zatiaľ prezidentské voľby na najväčšom rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. V dvoch okrskoch je zapísaných spolu zhruba 4550 oprávnených voličov.
Hlasovanie prebieha v dvoch volebných miestnostiach v miestnom komunitnom centre. Voliči do nich prichádzali do popoludnia len sporadicky.
Podľa predsedu okrskovej komisie číslo 1 Rastislava Šantu sú voľby pokojné a bez problémov. Voči iným sú prezidentské voľby podľa neho jednoduchšie. „Keď príde volič, tak zakrúžkuje jedno meno, takže tá informácia je jednoduchá, ide za plentu a vie, čo má robiť. Aj keby ich bolo viacej, tak rýchlo odvolia,“ povedal pre TASR.
Na snímke rómske sídlisko Luník IX počas prvého kola prezidentských volieb v Košiciach. Zdroj: TASR – František Iván
Účasť by sa podľa neho mala zdvihnúť v podvečerných hodinách. Záujem o hlasovanie do prenosnej volebnej urny zatiaľ nezaznamenali.
Mestská časť Luník IX je okrem komunálnych volieb známa rekordne nízkou volebnou účasťou. Pred piatimi rokmi bola v prvom kole prezidentských volieb na úrovni 2,8 percenta, pred desiatimi rokmi dokonca len 1,5 percenta.
„Pre obyvateľov sídliska sú kľúčové komunálne voľby. Starosta a primátor, ktorých poznajú, to je im blízko, ale čo sa týka prezidentských volieb, tými nie sú takí oslovení,“ poznamenal Šanta.
Na snímke občan vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky v prvom kole prezidentských volieb na rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. Zdroj: TASR – František Iván
16.00 – V Bernolákove nafúkal člen volebnej komisie vyše 2 promile
Museli ho vylúčiť. Namerali mu neuveriteľných 2,75 promile.
„Je to vyriešené, bol vylúčený, komisia pokračovala bez prerušenia,“ ozrejmil riaditeľ odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Stanislav Hromádka.
15.35 – Voliť môžu aj ľudia bez domova
Jedným zo 78 volebných okrskov (VO) zriadených v meste Banská Bystrica na sobotňajšie prezidentské voľby je okrsok pod poradovým číslom jeden, kde môžu hlasovať aj obyvatelia s trvalým pobytom „Banská Bystrica“. K nim patria i ľudia bez domova.
Ako pre TASR uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, v tomto okrsku na Základnej škole Trieda SNP 20 je celkovo zapísaných 2119 voličov, z toho 1555 s trvalým pobytom „Banská Bystrica“.
„K nám patria aj obyvatelia, ktorí sú registrovaní na meste. Niektorí chodievajú voliť. Väčšinou bývajú v prenájmoch, ale sú medzi nimi aj ľudia bez domova. V našom okrsku môžu hlasovať, aj keď sú z iných častí mesta,“ uviedla predsedníčka okrskovej volebnej komisie VO č. 1 Lucia Fábryová. Situácia je u nich počas dňa pokojná a bezproblémová.
S prenosnou urnou už navštívili pacientov v Stredoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb, kde dopoludnia hlasovalo okolo 11-12 voličov. Pod tento okrsok patrí tiež zdravotnícke zariadenie Zelený sen, špecializujúce sa na poskytovanie dlhodobej intenzívnej starostlivosti o chorých.
Vo voličských zoznamoch v Banskej Bystrici je zapísaných približne 61.270 oprávnených voličov a čas prísť voliť majú do 22.00 h. O hlasovanie prostredníctvom prenosnej urny do piatka (22. 3.) požiadalo 145 domácností.
15.30 – Prezident má mať aj intelektuálnu a morálnu výbavu
Tak ako v každej verejne exponovanej funkcii, ktorá disponuje širokými kompetenciami a právomocami, by aj pri funkcii prezidenta malo platiť, že ten, kto ju vykonáva, má na to aj patričnú odbornú, intelektuálnu a morálnu výbavu. Myslí si to Pavel Drábik, ktorý v sobotných prezidentských voľbách odvolil v jednom z volebných okrskov v bratislavskej Rači.
„Prezident by mal mať tiež charizmatickú osobnosť, ktorá má reprezentačné predpoklady. Mal by byť silným a efektívnym komunikátorom so schopnosťou spolupracovať a riešiť konflikty. A zároveň neustupovať v principiálnych otázkach, na ktorých je široká všeobecná zhoda,“ uviedol pre TASR Drábik.
Za dôležité tiež považuje jednoznačné proeurópske a prozápadné hodnotové ukotvenie, a to aj pri konkrétnych krokoch a reálnych činoch, nielen iba v deklaratívnej rovine. Opomínať podľa neho netreba ani jeho správne nasmerovanie či „nevychýlenie“ morálneho kompasu. Platiť by to malo nielen pred zvolením, ale aj počas výkonu mandátu.
Napriek tomu, že politický systém je parlamentný, neznamená to podľa neho, že voľby prezidenta sú bezvýznamné. „Za uplynulých 30 rokov sme sa už niekoľkokrát presvedčili, že rola prezidenta vo fungovaní ústavných mechanizmov má niekedy aj pomerne veľkú váhu. A pri dôslednom uplatňovaní ústavou daných právomocí nie je možné ho len tak obísť,“ poznamenal Drábik.
Podľa Staromešťana Miroslava Behinu by mal byť prezidentom človek, ktorý žije v treťom tisícročí a 21. storočí nielen telom, ale aj mysľou a duchom. Mal by byť podľa neho spájajúcou osobnosťou s vysokou dôveryhodnosťou, morálnym kreditom, bezúhonnosťou a čestnosťou, rovnako tak víziou, vytrvalosťou a silou. Samozrejmosťou by mala byť aj rozhľadenosť, vo výbave tiež súčinnosť a zmierlivosť.
„Je jedno, či dám alebo nedám do cesta na chlieb kvások, droždie? Bez kvásku (droždia) chlieb nebude. Teda bude. Ale aký? Chceme taký chlieb? Každý deň?“ odpovedal Behina na otázku, či je dôležité, kto stojí na čele krajiny alebo by to mohlo byť „jedno“.
15.00 – Volili aj väzni
V prvom kole prezidentských volieb už hlasovalo aj 140 odsúdených v dvoch ústavoch na výkon trestu odňatia slobody v Nitre. Podľa členov okrskových komisií bol záujem o voľby v oboch nitrianskych väzniciach pomerne veľký.
Ako uviedla podpredsedníčka okrskovej volebnej komisie Zuzana Košťálová, v ženskej väznici na Vašinovej ulici sa volieb zúčastnilo 83 odsúdených. „Záujem malo 88 ľudí, ale piati nemali hlasovací preukaz, takže sa na voľbách nemohli zúčastniť. Všetko prebiehalo pokojne a plynule,“ skonštatovala Košťálová.
Záujem o voľby bol aj vo väzení na Cintorínskej ulici. „Oficiálne sa zúčastnilo 57 žien aj mužov. Záujem prejavili aj ďalší, ale tým, že nemali hlasovací preukaz, tak nemali možnosť hlasovať,“ povedala pre TASR členka okrskovej volebnej komisie Mária Krištofičínová.
14.00 – Muž sa vyhrážal zbraňou
Incident zaznamenali ráno v jednom z volebných okrskov na Nobelovom námestí v Petržalke. Pre TASR to uviedli hovorcovia miestnych samospráv či z miestneho úradu.
Podľa hovorkyne Petržalky Márie Halaškovej spôsobil incident odvolaný nominant jednej z politických strán, ktorá ho predtým nominovala za člena okrskovej volebnej komisie. Strana ho ešte predtým odvolala na požiadanie mestskej časti, keďže malo ísť zo skúseností o konfliktného človeka. „Napriek tomu prišiel a nevedel pochopiť, že bol odvolaný. Začal sa vyhrážať, že si donesie zbraň,“ priblížila pre TASR Halašková s tým, že bola privolaná hliadka štátnej polície.
Odhliadnuc od toho prípadu sú však podľa nej voľby na území Petržalky pokojné a plynulé.
13.30 – Odvolili už viacerí politici
Michal Šimečka, predseda Progresívneho Slovenska
;
Richard Takáč, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka:
Milan Uhrík, predseda strany Republika:
Milan Majerský, predseda strany KDH:
Michal Truban, poslanec Progresívneho Slovenska:
13.15 – Polícia na Liptove preverovala podnet občana, našiel volebný leták
Polícia preverovala v sobotu v Liptovskom Mikuláši podnet občana, ktorý našiel leták súvisiaci s prezidentskými voľbami. Pre TASR to potvrdila žilinská krajská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová. „Predmetný podnet sme zadokumentovali ako priestupok,“ dodala hovorkyňa.
12.45 – Polícia eviduje prípad člena volebnej komisie pod vplyvom alkoholu
Prvé kolo prezidentských volieb prebieha bez väčšieho narušenia verejného poriadku. Polícia od rána zaevidovala jeden prípad člena komisie pod vplyvom alkoholu. Riaditeľ odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Stanislav Hromádka o tom informoval na tlačovej konferencii.
„Máme nahlásený jeden prípad člena komisie pod vplyvom alkoholu, kde zhruba o 7.45 h nafúkal 1,32 miligramu. Je to vyriešené, bol vylúčený, komisia pokračovala bez prerušenia,“ ozrejmil s tým, že ostatné podnety sú priebežne preverované a vyhodnocované.
Predseda štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda dodal, že štátna komisia eviduje viaceré prípady porušenia volebného moratória. „Postupne ich volebná komisia rieši. V niektorých prípadoch to vieme vyriešiť hneď, v niektorých prípadoch bude potrebné hlbšie riešenie,“ vysvetlil.
12.30 – Záchranári zasahujú u ženy s kolapsom vo volebnej miestnosti v Martine
Záchranári aktuálne zasahujú u pacientky s kolapsom vo volebnej miestnosti v Martine. Dopoludnia Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR vyslalo ambulancie na štyri zásahy v súvislosti s konaním prezidentských volieb. OS ZZS o tom informuje na sociálnej sieti.
Ambulancia bola vyslaná aj do základnej školy v Galante k 77-ročnej žene, ktorá utrpela úraz hornej končatiny a pleca po páde. „Záchranári ju po prvotnom ošetrení transportovali do nemocnice v Galante,“ dodalo OS ZZS.
Ďalej vyslali posádku do domu kultúry v Senici k 42-ročnému mužovi s epileptickým záchvatom. Pacienta záchranári transportovali do nemocnice v Skalici.
„Ambulancia smerovala aj do volebnej miestnosti v Košiciach-Juh k 79-ročnej pacientke s kolapsom, ktorá utrpela povrchové poranenie hlavy. Transport do nemocničného zariadenia odmietla,“ uviedlo OS ZZS.
12.15 – Odvolil aj exprezident Ivan Gašparovič
Bývalý prezident SR Ivan Gašparovič prišiel voliť spolu s manželkou Silviou Gašparovičovou.
Situácia na Slovensku je ťažká, občanov čaká obdobie uskromňovania. Zlepšiť ju môže aj hlava štátu. Uviedol to bývalý prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý v sobotu odovzdal svoj hlas v prvom kole prezidentských volieb na bratislavskom Gymnáziu na Metodovej ulici.
„Som presvedčený, že sa to všetko skonsoliduje, pri dobrej vôli. U politikov to znamená, že nebudú komunikovať len medzi sebou, ale bude komunikovať prezident aj s opozíciou, aj s koalíciou. Nebude si vyberať, s kým chce a s kým nechce,“ poznamenal Gašparovič.
Na snímke bývalý prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou Silviou Gašparovičovou vhadzujú obálky s hlasovacími lístkami do volebnej schránky v prvom kole prezidentských volieb v Bratislave. Zdroj: TASR – Dano Veselský
12.10 – 101-ročná pani Zacharová nevynechala ešte ani jedny voľby
Méta Eleonóra Zacharová z podtatranského mesta Svit má 101 rokov, no ani vysoký vek jej nezabránil, aby šla v sobotu voliť. „Chodím voliť preto, lebo tu žijem a chcem, aby sme sa mali lepšie. Odkedy žijem vo Svite, ani raz som voľby nevynechala. Od začiatku som bola presvedčená o svojom kandidátovi, sledujem, čo sa deje, a myslím si, že som dobre volila,“ uviedla pre TASR.
Súčasná politika je podľa nej „pod úroveň“ a treba to zmeniť. Upozornila, že Slovensko potrebuje inteligentných ľudí, ktorí sa politike rozumejú. Najlepším prezidentom doteraz bol podľa nej Rudolf Schuster. Do volebnej miestnosti na Základnej škole Komenského prišla pešo v spoločnosti svojej najlepšej kamarátky Ľubice Kuzmíkovej. „Ja som sa s takou osobu ešte nestretla, vždy dodáva energiu, je skvelá a je stále aktívna vo všetkých kluboch, ktoré v meste máme,“ zdôraznila.
Zacharová sa narodila 19. februára 1923 v Norimbergu, počas života vychovala tri deti. Na Slovensko prišla v 40. rokoch minulého storočia počas druhej svetovej vojny. Najprv žila s manželom na Liptove a po tragickom požiari domu sa v roku 1948 presťahovala do Svitu. Ako uviedla, v tom čase bolo pod Tatrami veľa žien a po vojne nikto nič nemal, aj napriek tomu to bolo pre ňu krásne obdobie. Pracovala v telefónnej centrále, dokonca ju vyhlásili za najlepšiu pracovníčku v Chemosvite.
„Bola som poslankyňou osem rokov, aj sudkyňa z ľudu, venovala som sa tomuto štátu, lebo tu žijem, mám rada Slovákov a vôbec ľudí, mám to šťastie, že žijem medzi dobrými ľuďmi,“ dodáva Zacharová a tvrdí, že na Slovensku je viac ako 80 rokov „na dovolenke“. Vysokého veku sa podľa vlastných slov dožíva aj vďaka tomu, že sa nevie hnevať a nič jej nechýba.
Na snímke 101-ročná Méta Eleonóra Zacharová vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky v prvom kole prezidentských volieb. Zdroj: TASR – Adriána Hudecová
12.00 – V Detvianskej Hute volia ľudia aj v budove autobusovej zastávky
V podpolianskej obci Detvianska Huta volia ľudia počas sobotných prezidentských volieb aj v budove autobusovej zastávky. V nej je malá spoločenská miestnosť a voľby v nej sú už dlhšie tradíciou.
Zastávka sa nachádza v miestnej časti Blažková Jama, na konci obce v smere na Látky. Ako TASR povedal člen volebnej komisie Martin Kret, zapísaných majú 106 voličov. „Závisí od toho, či išli ľudia do obchodu, otvorený bol do 11.00 h. Keď sa vracala rodina z nákupu, prišli voliť spolu,“ objasnil s tým, že očakávajú aj chatárov s hlasovacími preukazmi, ktorí majú v dedine chalupy.
„Keď boli v minulosti voľby, niektorí prišli s tým zámerom, že chcú voliť v budove zastávky, pretože to ešte nezažili,“ spomenul. Podľa neho, keď prišiel pred rokmi nápad, aby v nej bola volebná miestnosť, niektorí nechceli veriť, že je to reálny zámer. „Už sme si však na to zvykli a je to naozaj rarita,“ podotkol.
Poznamenal, že tento okrsok číslo tri má šesť členov komisie. „Máme tu počítač a internet, prostredníctvom ktorých budeme posielať výsledky volieb. Sme z kraja folklóru, púšťame si preto ľudové pesničky a rozprávame sa,“ zhrnul. Voľby sa v tomto okrsku podľa neho začali načas a bez problém. Doplnil, že všetko mali vopred pripravené. Špeciálny spôsob hlasovania do urny, určený pre osoby s ochorením, zatiaľ tejto komisii nehlásili.
Detvianska Huta má tri okrsky, hlavný v obci má okolo 300 voličov, ďalšie sú v miestnych častiach Komárno a Blažková Jama.
V čase nášho rozhovoru prišli voliť dvaja ľudia, spolu ich tak bolo dovtedy 15. Jednou z nich bola Milena Bahledová z časti Bratkovica. „Chodím k urnám pravidelne. Táto volebná miestnosť je nezvyčajná a malá. Nám to však stačí, keďže nás tu je málo,“ konštatovala.
V podpolianskej obci Detvianska Huta volia ľudia počas prvého kola prezidentských volieb aj v budove autobusovej zastávky. Zdroj: TASR – Silvia Tannhauserová
11.45 – Svoju „občiansku povinnosť“ si prišla splniť aj súčasná prezidentka Zuzana Čaputová
K urne dnes prišla aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Urobila tak v Pezinku.
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky v prvom kole prezidentských volieb v Pezinku. Zdroj: TASR – Pavel Neubauer
11.30 – Peter Pellegrini odvolil v Bratislave
Svoj hlas prišiel prezidentský kandidát Peter Pellegrini vhodiť do volebnej miestnosti v Bratislave. „Priatelia, využite svoje demokratické právo a poďme spoločne voliť. Ja už som hlas odovzdal. Nedovoľte, aby hlasovali za vás iní. Teraz je to už vo vašich rukách,“ uviedol.
Na snímke kandidát Peter Pellegrini. Zdroj: Facebook/Peter Pellegrini
11.00 – K urne sa postavil aj kandidát na prezidenta Ivan Korčok
„Slovensko dnes volí hlavu štátu. My sme spolu s manželkou už odvolili. A vy? Prosím občianky a občanov našej krajiny, aby svoje právo voliť využili v čo najväčšom počte,“ uviedol Ivan Korčok na sociálnej sieti.
Za najdôležitejšie považuje, aby občania využili svoje ústavné právo voliť a prejavili svoj názor. „Preto ďakujem všetkým tým, ktorí už takto prejavili postoj k našej krajine, keď sa volí hlava štátu,“ poznamenal.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
10.45 – Na voľby nezabudol ani Andrej Kiska
Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska vyzval ľudí, aby prišli voliť už v prvom kole a nespoliehali sa na preferencie jednotlivých kandidátov. V Poprade vhodil volebný lístok na mestskom úrade v spoločnosti manželky. Na výsledky volieb bude čakať doma pod Tatrami.
„Tieto voľby sú trochu podobné s tými, v ktorých som sa ja stal prezidentom. Pred desiatimi rokmi však vôbec nebolo isté, či do druhého kola postúpim ja alebo niekto iný, rozdiel medzi mnou a pánom Procházkom nebol až taký veľký. V tomto je teraz rozdiel, mám pocit, že tie dnešné voľby majú dvoch favoritov, ktorí postúpia do druhého kola,“ uviedol Kiska.
Zdôraznil, že súčasná doba je veľmi zložitá a hlas prezidenta môže zohrávať veľmi vážnu úlohu v politickom dianí doma i v zahraničí. „Na Ukrajine zúri vojna, Rusi zabíjajú nevinných civilistov, náš minister zahraničných vecí sa fotí s ruským ministrom zahraničných vecí, čo je viac ako zarážajúce. Európska únia hrozí, že nám zastaví peniaze, dôležité zákony sa prijímajú v skrátenom legislatívnom konaní bez diskusie, verejnoprávnu televíziu chcú spolitizovať. To sú všetko javy, keď hlas prezidenta môže byť nesmierne dôležitý,“ uzavrel Kiska.
Na snímke exprezident SR Andrej Kiska s manželkou Martinou vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky v 1. kole prezidentských volieb v Poprade. Zdroj: TASR – Michal Svítok
10.30 – Priebežné výsledky bude ŠÚ SR aktualizovať každých desať minút
Priebežné výsledky prvého kola prezidentských volieb bude Štatistický úrad (ŠÚ) SR aktualizovať každých desať minút na portáli volbysr.sk. Zverejňovať ich začne po 22.00 h, respektíve po uzavretí poslednej volebnej miestnosti.
„Priebežné výsledky budú obsahovať dáta do úrovne 79 okresov, definitívne výsledky aj na úrovni takmer 3000 miest a obcí aj na úrovni takmer 6000 okrskov,“ uviedla hovorkyňa.
10.00 – Petržalčanom to nie je jedno
Prezident je jedným z troch hlavných ústavných činiteľov a v žiadnom prípade nie je jedno, kto toto kreslo obsadí. Obzvlášť v čase, keď sa medzinárodné vzťahy javia ako mimoriadne dôležité. Zhodujú sa na tom Petržalčania, ktorí sa v sobotných prezidentských voľbách rozhodli uplatniť si svoje volebné právo.
„Hlava štátu nielenže pomáha tvoriť atmosféru vo vnútri krajiny, ale zároveň akosi prezentuje krajinu a národ navonok. Takže v žiadnom prípade nie je jedno, kto túto úlohu zastáva,“ povedal pre TASR Petržalčan Petr Hvalčák.
09.30 – Odvolené má aj bývalý prezident Rudolf Schuster
Svoje volebné právo si prišiel splniť aj bývalý prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster. Odvolil v miestnosti v Košiciach.
Na snímke bývalý prezident SR Rudolf Schuster vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky v Košiciach 23. marca 2024. Zdroj: TASR – František Iván
„Dosť bolo rozdeľovania. Poďme sa spájať – ale nie na politickom princípe, ale na ľudskom, spoločenskom. To, čo je pre Slovensko dobré,“ povedal.
Podľa Schustera by mal byť nový prezident nadstranícky, a to bez ohľadu na to, odkiaľ príde. „Nech je to ktokoľvek, musí spájať. A prvý krok pre to musí urobiť strana, ktorá je pri moci. A to je koalícia,“ doplnil exprezident.
09.15 – Odvolili aj prví poslanci
Svoj hlas prišiel do volebnej urny vhodiť aj bývalý predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík. „Ránko! Nezabudnite ísť voliť,“ odkázal.
Na snímke bývalý predseda SaS Richard Sulík. Zdroj: Facebook/Richard Sulík
Odvoliť rovnako bol aj súčasný predseda strany SaS Branislav Gröhling. „Ja už mám odvolené. Dnes rozhodujeme o tom, či budeme stále súčasťou demokratickej Európy. Voľte tak, aby sme mladým ľuďom zanechali Slovensko, ktoré patrí do moderného a rozvinutého sveta a nebude sa pomaly približovať k východu,“ napísal na Facebooku.
Na snímke Branislav Gröhling, predseda strany SaS. Zdroj: Facebook/Branislav Gröhling
09.00 – V Petržalke riešili prvý incident
Pred otvorením volebných miestností riešili v Petržalke jeden z prvých incidentov. Privolaná bola aj polícia. Osoba, ktorá bola už pred dnešným dňom vylúčená z komisie, sa svojho miesta stále dožadovala. Problém nakoniec vyriešila privolaná policajná hliadka. (TV JOJ)
08.35 – K voľbám pozývajú aj bývalí prezidenti
Slovákov vyzýva aj Andrej Kiska. „Ľudia si možno ani neuvedomujú, aká dôležitá je úloha prezidenta a hlavne, keď svet prechádza takými búrlivými obdobiami, ako bol covid či je vojna na Ukrajine. Ale aj keď sa vo vnútri krajiny polarizuje situácia, tak hlas prezidenta je nesmierne dôležitý, a preto by ľudia mali ísť voliť. Pravdaže, ja voliť pôjdem, tak ako každé voľby.“
Odkaz má aj Ivan Gašparovič: „Všetci dokážeme kritizovať aj chváliť. Ak sa chceme vyjadrovať k tomu, či sa štát správa k občanom zodpovedne, tak potom musíme prísť voliť. Ak sme nespokojní a nesúhlasíme s tým, čo sa v štáte robí, tak zase musíme prísť voliť. Potom už len záleží na tom, akého kandidáta si vyberieme. Ja som bol na každých voľbách. Ako by to vyzeralo, keby som ako bývalý funkcionár v štáte a člen určitého politického zoskupenia nešiel voliť? To by nebolo fér. Takže, samozrejme, budem voliť.“ (Nový Čas)
Na snímke Viola Molnarová a Zoltán Erdelyi z folklórneho súboru v Martovciach hlasujú tradične v kroji. Zdroj: TASR – Milan Drozd
08.00 – Zriadená je aj infolinka
Počas prvého kola prezidentských volieb je voličom k dispozícii infolinka Ministerstva vnútra (MV) SR. Môžu na ňu volať od 7.00 do 22.00 h. Pracovníci na otázky voličov, týkajúce sa volieb, odpovedia na telefónnych číslach 02/4859 2317 a 02/4859 2312.
07.55 – Dohliadajú i policajti
Voľby začali z pohľadu polície podľa plánu. V teréne bude počas celého volebného dňa a aj po ukončení volieb viac policajných hliadok. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová.
„Príslušníci PZ dohliadajú na dodržiavanie verejného poriadku a svoju pozornosť vo zvýšenej miere venujú volebným miestnostiam,“ uviedla s tým, že stále je v teréne aj dostatok policajtov, ktorí svojou činnosťou predchádzajú páchaniu trestnej činnosti či dohliadajú na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.
„Do otvorenia volebných miestností polícia nezaznamenala narušenie verejného poriadku,“ uviedol riaditeľ odboru poriadkovej polície Prezídia PZ Stanislav Hromádka. Ozrejmil, že nasadili dostatočný počet policajtov všetkých služieb na zabezpečenie prípravy a priebehu volieb.
Zvýšený počet policajtov sa počas sobotného dňa podľa hovorkyne zameriava najmä na ochranu verejného poriadku, života, zdravia, bezpečnosti osôb a majetku.
07.25 – Do volebných miestností už prichádzajú voliči
Rozhodovať o voľbe prezidenta SR začali v sobotu hneď po otvorení volebných miestností o 7.00 h aj obyvatelia bratislavskej Devínskej Novej Vsi. Viacero z nich hlasovalo v prvých minútach vo volebnom okrsku č. 6 s volebnou miestnosťou na Hradištnej ulici.
Voliči prichádzali v prvých 15 minútach po jednom, rady ani pred miestnosťou, ani pred plentami sa netvorili. Jeden z prvých hlasujúcich svoj skorý ranný príchod k voľbám vysvetlil plynutím dňa. „Som sa zobudil, tak čo budem čakať, išiel som rovno voliť,“ povedal pre TASR. Dilemu, koho z kandidátov podporiť, nemal. „Nie, bol som rozhodnutý,“ zdôraznil.
V bratislavskej Devínskej Novej Vsi je 13 volebných okrskov. Ich volebné miestnosti sú tak ako všade na Slovensku otvorené do 22.00 h.