V súčasnosti je 962 centimetrov a klesanie bude pomalé. Informoval o tom na sociálnej sieti minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).
„Cez Gabčíkovo a Čuňovo preteká v súčasnosti neuveriteľných 10 293 metrov kubických vody za sekundu,“ spresnil v príspevku minister.
Škody sú obrovské
Škody na celom Slovensku sa podľa odhadov pohybujú okolo 20 miliónov eur.
„Na druhej strane na povodni zarábame na vodnej elektrárni v priemere 1,3 milióna eur denne. Na porovnanie, na predošlej jarnej vlne sme zarobili približne 36 miliónov eur,“ dodal Taraba.
„Vyššie po toku, na rakúskom úseku má už hladina rieky mierne klesajúci trend. Vzhľadom na vývoj na Morave a v dolnom Rakúsku je v najbližších hodinách predpoklad zotrvania ustálenosti na súčasných vodných stavoch, pri kolísaní hladiny,“ píšu meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Včera (16.9.) Dunaj po 19:30 začal na našom území kulminovať. Na všetkých vodomerných staniciach v Rakúsku už Dunaj kulminoval, a tak je jasné, že horšie to už nebude ani u nás, píše portál imeteo.sk.
Presiahol 950 cm
Približne o 17:45 dosiahol Dunaj v Bratislave po prvýkrát výšku 950 cm a okolo tejto úrovne sa Dunaj začal pohybovať. Najvyšší stav bol v Bratislave zaznamenaný o 19:30 na úrovni 956 cm a výrazne vyššie to už nepôjde.
Nasledujúcich 12 hodín sa však situácia pod Devínom a v Bratislave nezmení. Prítok z rakúskej strany síce slabne, no prítok z Moravy naopak silnie.