Hladina Dunaja, ktorý v noci kulminoval vo výške okolo 970 centimetrov (cm), pomaly klesá. Platí to aj pre rieku Morava. TASR o tom informoval hovorca Bratislavy Peter Bubla s tým, že protipovodňové hrádze pri Dunaji dimenzované na nápor vody do výšky 1013 cm vydržali.
„Podľa prognóz a predpovedí počasia už voda nebude stúpať a nemala by spôsobiť nové škody. Tie, ktoré nám extrémne počasie doteraz spôsobilo, sú beztak veľké,“ skonštatoval Bubla.
Situáciu v blízkosti Dunaja a Moravy naďalej hlavné mesto monitoruje, Komunálny podnik i bezpečnostné zložky sú však odteraz k dispozícii najmä na odstraňovanie škôd. Cieľom je čo najskôr odstrániť popadané konáre, nánosy blata a kameňov a uvoľniť tak ulice hlavného mesta. Do „normálu“ sa vracia aj mestská hromadná doprava.
Hlavné mesto začína postupne aj s vyčísľovaním škôd, podľa odhadov by to mohlo byť v miliónoch eur. Ide napríklad o popadané stromy či zničený mobiliár. Preveriť je však potrebné aj statiku zasiahnutých mostov a lávok či zosumarizovať poškodené a podmyté cesty a chodníky. Veľké škody očakáva najmä v bratislavskom lesoparku, kde nie je bezpečný pohyb ani v súčasnosti. Opätovne preto odporúča mestským lesom a parkom sa ešte vyhnúť.
Bratislavský magistrát si zároveň cení verejný prísľub predsedu vlády finančne prispieť postihnutým samosprávam. Prioritou mesta bude v tomto prípade sanácia nestabilného svahu na Devínskej ceste. „Zosuvy pôdy sa tu opakujú pri každej povodňovej situácii a táto prakticky jediná spojnica Devína s mestom musí aj pri takýchto situáciách zostať do poslednej možnej chvíle priechodná,“ poznamenal Bubla s tým, že k prioritám pribudne taktiež spomínaný lesopark i zoo.
Hlavné mesto zároveň poďakovalo za pomoc štátnym zložkám, najmä polícii, hasičom, vojakom, záchranárom i vodohospodárom. Rovnako tak mestským podnikom a organizáciám, starostom mestských častí a obyvateľom, a to najmä za trpezlivosť a ochotu vzájomne si pomáhať.
POZRITE SI AKTUÁLNE FOTOGRAFIE
Aktualizácia o 9:45: Predpoveď počasia na nasledujúce dni
Po predchádzajúcich upršaných dňoch dnes bude na oblohe prevažne oblačné počasie s minimom zrážok. Avšak zajtra očakávajte na našom území viac zrážok a dokonca nie sú vylúčené ani búrky. Od štvrtka nastúpi slnečné počasie, píše portál imeteo.sk.
Zrážková činnosť práve ustupuje z našej oblasti a počasie teraz prevezme pod kontrolu tlaková výš, ktorá postupne prinesie aj nadpriemerne teplé počasie. Do Európy sa tlačí rozsiahla oblasť vysokého tlaku vzduchu od severovýchodu z Ruska, pričom súčasne sa nad Britskými ostrovmi zvýrazňuje ďalšia, veľmi mohutná tlaková výš. Tieto dve tlakové výše odsunú zrážkovú činnosť nad Stredomorie a budú ovplyvňovať počasie v našej oblasti počas nasledujúcich dní.
Do našej oblasti zároveň začne prúdiť suchší, kontinentálny vzduch od východu, ktorý je v tomto období príznačný tým, že sa rýchlo ohrieva a naopak v noci sa výraznejšie ochladzuje. Čakajú nás teda vysoké amplitúdy teplôt, teda rozdiel medzi nočnými a dennými teplotami.
Od štvrtka nás čakajú maximálne denné teploty v intervale +17 až +25 °C, čo sú na túto ročnú dobu nadpriemerne vysoké teploty.
Naďalej platia výstrahy 3. stupňa pred povodňami
Pre väčšinu okresov naďalej platí výstraha tretieho stupňa pred povodňami. Týka sa to predovšetkým na krajnom západe Slovenska. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej webovej stránke.
Hydrologickú výstrahu 3. stupňa vydali pre okresy Skalica, Senica, Malacky, Bratislava, Senec, Dunajská Streda, Komárno a Nové Zámky. Výstraha druhého stupňa pred povodňami platí v Myjave. Povodne hrozia aj v Galante, Šali, Pezinku a Trnave. Platia tam prvostupňové výstrahy.
Dunaj kulminoval na úrovni 970 centimetrov
Dunaj v noci kulminoval na 970 centimetroch.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)